لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۷

خبر ها

نظر زلمی از استادان برجستۀ الجبر و آمادگی کانکور درگذشت

استاد نظر زلمی

نظر زلمی از استادان برجستۀ ریاضی و الجبر درگذشت.

نزدیکانش گفته اند که آقای زلمی شب گذشته در نتیجۀ ابتلا به کووید-۱۹ در شفاخانه در کابل چشم از جهان پوشید.

نظر زلمی از چند دهه به این طرف آمادگی کانکور تدریس می‌کرد و در راه یافتن ده‌ها هزار جوان به نهادهای تحصیلات عالی نقش کلیدی ایفا کرده بود.

تعداد مجموعی افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان به بیش از ۸۲ هزار نفر رسیده و از این تعداد بیش از ۳٬۲۵۰ تن دیگر هم درگذشته اند.

قرار است که روز پنجشنبه ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا از چین به افغانستان برسد.

در این حال مسوولان وزارت صحت عامه می‌گویند که سر از شنبه ۲۲ جوزا، قرنطین دو هفته‌یی در ۱۶ ولایت به شمول کابل، تمدید می‌شود.

این قرنطین شامل همۀ نهادهای آموزشی دولتی-خصوصی، حوض‌های آب‌بازی و تالارهای عروسی در این ولایت‌ها می‌شود.

وزارت صحت عامه، سیر صعودی موج سوم ویروس کرونا را نگران کننده خوانده و از مردم خواسته که توصیه‌های صحی را جدی بگیرند.

داکتران می‌گویند که مردم باید ماسک بپوشند، دستان‌شان را روزانه چند بار با صابون بشنویند، فاصله اجتماعی را مراعات کنند و تا حد ممکن در خانه بمانند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

مقام‌های ننگرهار: ۲۰ طالب پاکستانی و ده طالب داخلی در هسکه مینه کشته شدند

آرشیف، نیروهای افغان در ولایت ننگرهار

سخنگوی ولایت ننگرهار ادعا می‌کند که در برخورد داخلی بین گروه‌های مخالف در ولسوالی هسکه مینه ولایت ننگرهار ۳۰ جنگجوی طالبان به شمول پاکستانی‌ها کشته شده اند.

عطا الله خوگیانی امروز جمعه در پیام ارسالی به رادیو آزادی گفت که این برخورد روز گذشته بین طالبان پاکستانی و محلی صورت گرفت.

به گفته آقای خوگیانی ۲۰ طالب پاکستانی و ده طالب داخلی در این برخورد کشته شده اند.

طالبان تا حال در مورد این برخورد چیزی نگفته اند.

پنج نیروی خیزش مردمی در پروان کشته شدند

موقعیت ولایت پروان در نقشه عمومی افغانستان

مسئولین امنیتی پروان می‌گویند ده تن از نیروهای خیزش مردمی در این ولایت کشته و زخمی شدند.

بگفته مسئولین محلی در کمین افراد گروه طالبان بالای نیروهای خیزش مردمی در دره غوربند پروان پنج تن کشته و پنج تن دیگر زخم برداشتند.

منابع امنیتی ولایت پروان می‌گویند، نیروهای مردمی که به رهبری حاجی نثار‌الدین بریالی از قوماندان سابق جهادی به هدف کمک به نیروهای امنیتی، وارد دره غوربند شده اند، با کمین افراد طالبان مواجه شده اند.

محمد میوند الوزی قوماندان امنیه ولسوالی شینواری واقع دره غوربند ولایت پروان با تأیید این خبر در صحبت به رادیو آزادی گفت: "این رویداد ساعت ۱۱:۲۰ دقیقه پیش از چاشت امروز جمعه در ساحه صوفی خیل این ولسوالی و در مسیر شاهراه پروان‌بامیان رخ داده است.

نثارالدین بریالی پیش از چاشت امروز جمعه به هدف کمک به نیروهای دولتی در راس یک گروهِ ۵۰‌ نفری نیروهای مردمی وارد دره غوربند شده بود.

پولیس کنر: ۲۰ طالب مسلح در اسمار و غازی آباد کشته شدند

موقعیت ولایت کنر در نقشه عمومی افغانستان

سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت کنر می‌گوید در ۲۴ ساعت گذشته در ولسوالی های اسمار و غازی آباد ۲۰ تن از طالبان مسلح به شمول خارجی ها کشته شده اند.

فریدالله دهقان امروز جمعه به رادیو آزادی گفت: "در مربوطات ولسوالی اسمار و منطقه ترناب ولسوالی غازی آباد ۲۰ نفر کشته شده اند که ۱۱ نفر آنها خارجی و دیگران طالبان داخلی می‌باشند. در این برخوردها با طالبان به نیروهای افغان آسیب نرسیده است."

دهقان می‌افزاید شمار زیاد ماین‌های جابجا شده توسط طالبان در راه بین ناری و اسعدآباد کشف و خنثی شده اند.

طالبان مسلح تا حال در این مورد چیزی نگفته اند.

تلاش‌ها برای نجات افراد گیرمانده در زیر آوار در میامی ادامه دارد

تعمیر فروریخته در شهر میامی ایالت فلوریدای امریکا

تلاش برای نجات افراد زنده و بیرون کردن اجساد از زیر خرابه های یک تعمیر ۱۲ منزله که دیروز پنجشنبه در ایالت فلوریدای امریکا فرو ریخت دوام دارد.

یک بخش از این بنا در سواحل میامی تخریب شد.

عمله نجات و سگ های تربیه شده برای پیدا کردن افراد زنده تلاش را ادامه می‌دهند.

مقامات می‌گویند علایمی مشاهده می‌شود که در زیر آوار این بنا شاید افراد زنده گیر مانده باشند و آنها در جریان شب هم کار را ادامه دادند.

دلیل اصلی فرور ریختن این بنا تا حال معلوم نیست. کشته شدن یک تن در این حادثه تأیید شده و در حدود ۱۰۰ نفر دیگر مفقود اند.

گزارش: سقوط طیاره اوکراینی در ایران طرحریزی شده نبوده است

پارچه‌ای از طیاره مسافربری خطوط هوایی اوکراین که هدف اصابت راکت سپاه پاسداران ایران قرار گرفت و سقوط کرد. 8 جنوری 2020

در یک گزارش رسمی کانادا آمده است شواهدی بدست نیامده که سقوط طیاره اوکراینی در ایران از قبل طرحریزی شده باشد، اما مسئولیت کامل آن بدوش ایران است.

این طیاره مسافربری شرکت هوایی بین‌المللی اوکراین در هشتم ماه جنوری سال ۲۰۲۰ در آغاز پرواز از میدان هوایی تهران به سمت کی‌یف پایتخت اوکراین هدف راکت قرار گرفت که ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

در بین کشته شده ها بیش از ۱۳۰ کانادایی و دیگران شهروان افغانستان، بریتانیا، ایران، اوکراین و سویدن بودند.

ایران در آغاز قبول نمی‌کرد که این طیاره با راکت زده شده ولی بعداً قبول کرد که یک راکت سپاه پاسداران انقلاب سهواً به این طیاره اثابت کرده است.

یک گروه خاص متخصصان کانادایی که مشغول ارزیابی اسناد و شواهد می‌باشد می‌گوید که مسئولیت این حادثه متوجه مقامات نظامی و ملکی ایران می‌باشد.

غنی در سفرش به امریکا در ضیافت شام با مقام‌های امریکایی دیدار کرد

رئیس جمهور محمداشرف غنی و هیئت همراه‌اش در نخستین روز سفرش به ایالات متحدۀ امریکا در ضیافت شام با گروهی از دوستان و مقام‌های امریکایی دیدار کرد.

رئیس جمهور محمداشرف غنی و هیئت همراه‌اش در نخستین روز سفرش به ایالات متحدۀ امریکا در ضیافت شام با گروهی از دوستان و مقام‌های امریکایی دیدار کرد.

ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه ای نوشته است که این ضیافت که از سوی رئیس جمهور غنی در مقر سفارت افغانستان در واشنگتن ترتیب شده بود، در آن جنرالان و آگاهان سیاسی، دیپلومات‌ها و شخصیت‌های خبره و دانشمند ایالات متحده امریکا به شمول جنرال پترویس، نیکلسن و کمبل و همچنان مدلین البرایت وزیر خارجه پیشین آن کشور و سفرا و شخصیت‌های مطرح دیگر که در افغانستان خدمت کرده بودند، اشتراک داشتند.

در خبرنامه آمده است که آنان در مورد مناسبات افغانستان و ایالات متحده امریکا و سایر موضوعات مورد علاقه، صحبت و گفتگو کردند.

سفر رئیس جمهور غنی به امریکا در حالی صورت گرفته که جنگ و خشونت‌ها در افغانستان افزایش یافته و به شدت ادامه دارد و از دست بدست شدن شماری از ولسوالی‌های این کشور، خبر داده می‌شود.

امریکا سه میلیون دوز واکسین کرونا به افغانستان کمک می‌کند

واکسین جانسن اند جانسن

قصر سفید می‌گوید که سه میلیون دوز واکسین ضد کرونا ساخت شرکت جانسون اند جانسون را به افغانستان کمک می‌کند.

کارین ژان پیر یکی از سخنگویان قصر سفید دیروز پنج‌شنبه گفت که این محمولۀ واکسین تا هفته آینده به افغانستان منتقل خواهد شد.

گفته شده که ایالات متحده آکسیجن و دیگر وسایل را به افغانستان کمک خواهد کرد.

با شیوع موج سوم همه‌گیری ویروس کرونا در افغانستان، شمار مبتلایان این ویروس در حال افزایش است.

وزارت صحت عامۀ افغانستان روز پنجشنبه اعلام کرد که در یک‌شبانه روز گذشته ۱۹۶۷ مورد تازۀ ویروس کرونا در کشور ثبت شده و ۶۳ تن در اثر ابتلا به این ویروس جا باخته اند.

بر اساس ارقام رسمی، تعداد مجموعی مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به بیش از یکصدو یازده هزار و جان باختگان بیش از چهار هزار و پنجصد نفر رسیده است.

اما گمان می‌رود که ارقام واقعی به مراتب بیشتر از این باشد.

"حدود ۶۵۰ نیروی امریکایی در افغانستان باقی می‌مانند"

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد.

مقام‌های ایالات متحده می‌گویند که انتظار می‌رود حدود ۶۵۰ تن از نیروهای امریکا برای برقراری امنیت دیپلوماتان در افغانستان باقی بمانند.

این مقام‌ها به خبرگزاری اسوشیتد پرس روز پنجشبنه گفتند که صد‌ها تن از نظامیان اضافی امریکایی احتمالاً تا ماه سپتمبر در میدان هوایی کابل باقی خواهند ماند تا روند برقراری امنیت این میدان به رهبری ترکیه به گونۀ رسمی آغاز شود.

آنها خواسته اند نام های‌شان گرفته نشود زیرا اجازه نداشتند در بارۀ روند جاری خروج نیروهای امریکایی از افغانستان جزئیات بدهند.

به گزارش اسوشیتد پرس، مقام‌ها گفته اند که ایالات متحده انتظار دارد که رهبری قوای امریکا و ائتلاف و بسیاری از نیروها تا چهارم جولای و یا اندکی پس از آن، افغانستان را ترک کنند.

روند خروج نیروهای امریکایی و دیگر اعضای ناتو در اول ماه می یعنی حدود دو ماه پیش از افغانستان رسماً آغاز شد.

در این حال میچ مکانل برجسته ترین عضو جمهوری خواه مجلس سنای امریکا پس از دیدار با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی این کشور دیروز پنجشنبه در واشنگتن ابراز امیدواری کرد که ادارۀ رئیس جمهور جو بایدن روند خروج نیروها را به تأخیر اندازد.

بایدن: افغان‌های که با اردوی امریکا کمک کرده اند تنها رها نخواهند شد 

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا

رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید که واشنگتن افغان‌هایی را که با اردوی امریکا کمک کرده اند تنها رها نخواهد کرد.

جو بایدن این سخن را یک روز پیش از دیدار با رئیس جمهور محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان در قصر سفید گفت.

قراراست بایدن امروز جمعه از غنی و عبدالله میزبانی کند.

او به خبرنگاران گفت که روند انتقال افغان‌هایی که با نظامیان ایالات متحده کمک کرده اند قبلاً آغاز شده: "ما این پروسه را قبلاً آغاز کرده ایم، آنهایی که کمک کرده اند تنها رها نخواهند شد و مانند کسانی دیگر که زندگی خود را به خطر انداخته اند تا ما را کمک کنند، استقبال خواهند شد."

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود که نمی‌داند این افغان‌ها به کجا منتقل خواهند شد.

پیش از این مقام‌ها گفتند که ادارۀ رئیس جمهور جو بایدن قصد دارد، هزاران ترجمان افغان را که با نیروهای امریکایی در افغانستان کار کرده اند، پیش از تکمیل شدن روند صدور ویزه امریکا برای شان، آنها را به بیرون از افغانستان انتقال دهد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مایک مک کال، یک عضو ارشد مجلس نمایندگان امریکا از حزب جمهوریخواه گزارش داده، کشور هایی که این افغان‌ها به آن انتقال خواهند شد شامل امارات متحده عربی، بحرین، قطر و کویت می‌شوند.

روند خروج افغان‌های که با نیروهای امریکایی کار کرده اند سریع شده است

آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی با ترجمان‌های افغان شان در ولایت هلمند.

ادارۀ جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده قصد دارد، ده‌ها هزار ترجمان و سایر افغان هایی را که در طول جنگ با نیروهای امریکایی کار کرده اند، از افغانستان خارج کند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس از قول یک مقام ارشد امریکایی که از افشای نامش خودداری کرده، می‌گوید، در روزهای اخیر برنامه‌ریزی جابجایی افغان هایی که در جریان جنگ حدود ۲۰ ساله به امریکایی‌ها کمک کرده اند، سرعت یافته است.

به گفته یک مقام آگاه دیگر، ادارۀ بایدن در نظر دارد در اواخر تابستان امسال، احتمالاً در ماه اگست این افغان‌ها را از افغانستان خارج کند.

خبرگزاری رویترز از قول سناتور مک کول جمهوریخواه می‌گوید، کشورهایی که این افغان‌ها به آن انتقال خواهند شد، امارات متحده عربی، بحرین، قطر و کویت را شامل می‌شود.

در حالیکه تاریخ خروج نیروهای امریکایی و ناتو تا ۱۱ سپتمبر تعیین شده، ادارۀ جو بایدن با فشار در حال افزایش قانونگذاران، نظامیان سابقه‌دار و سایرین در مورد خروج هزاران افغان که با امریکایی‌ها کار کرده اند، روبرو است.

دو کانال آب در ولایت بلخ به بهره‌برداری سپرده شد

ادارۀ ملی تنظیم آب افغانستان می‌گوید، پروژه‌ای تحکیمات دو کانال در ولایت بلخ تکمیل و به بهره برداری سپرده شده است.

نظام خپلواک سخنگوی این اداره شام دیروز (پنجشنبه سوم سرطان) به رادیو آزادی گفت: "پروژه‌ای تحکیمات کانال یولمرب و گذره گلدره در ولایت بلخ تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شد. این پروژه به همکاری دفتر اکتید تطبیق شده است."

به گفتۀ آقای خپلواک، این پروژه حدود ۴۰ هزار هکتار زمین را آبیاری می‌کند و بیش از ۵۰ هزار خانواده از آن مستفید می‌شوند.

روسیه: در مورد پیشنهاد تدویر اجلاس اتحادیه اروپا-مسکو وضاحت داده شود

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه

وزیر امور خارجه روسیه در عکس العمل به پیشنهاد تدویر اجلاس اتحادیۀ اروپا – مسکو می‌گوید، انتظار دارد که در مورد اجندا و هدف این اجلاس وضاحت داده شود.

سرگئی لاوروف دیروز (پنجشنبه ۲۴ جون) در یک کنفرانس خبری در مسکو گفت، از پیشنهاد جرمنی و فرانسه در مورد این اجلاس اطلاع دارد: "چرا اکنون این اتفاق می‌افتد؟ شاید با نشست پوتین و بایدن در ژینو، ارتباط زمانی داشته باشد. شاید در اروپا نشانه‌ای آن باشد که آنها نیز می‌توانند استقلال خود را نشان دهند. همانطور که گفتم، وضاحت کافی وجود ندارد و قبل از اینکه ما واکنشی خاص نشان دهیم، باید جزئیات آن را بدست آوریم."

رؤسای جمهور امریکا و روسیه به تاریخ ۱۶ جون در ژینو ملاقات کردند.

در آستانه اجلاس سران اتحادیۀ اروپا، چهارشنبه (۲۳ جون) فرانسه و جرمنی پیشنهاد تدویر اجلاس اتحادیۀ اروپا – مسکو را ارائه کرده اند که با عکس‌العمل برخی کشورهای عضو این اتحادیه مواجه شده است.

فروریزی ساختمان در میامی؛ یک تن کشته شده ۹۹ تن لادرک اند

ساختمانی که در شهر میامی ایالت فلوریدای امریکا فروریخته است.

در نتیجۀ فروریختن یک ساختمان در شهر میامی ایالت فلوریدای امریکا، حداقل یک تن کشته شده و تا هنوز در مورد سرنوشت ۹۹ تن دیگر اطلاعی در دست نیست.

به گفتۀ مقامات نیمه شب گذشته، یک ساختمان مسکونی ۱۲ منزله در میامی، ایالت فلوریدا فروریخت. صدها تن از عملۀ نجات در تلاش اند تا افراد گیرمانده را از زیر آوار بیرون کنند.

به گفتۀ مقامات حداقل ۳۵ تن از زیر آوار نجات داده شده اند، اما نگرانی وجود دارد که بسیاری از افراد لادرک، کشته شده باشند.

سالی هیمن کمشنر منطقۀ میامی-دید گفته، گمان می‌رود ۵۱ تن در این ساختمان بوده اند.

به گفتۀ مقامات، علت فرو ریختن این ساختمان تا هنوز معلوم نیست.

این ساختمان بیش از ۱۳۰ اپارتمان داشت و حدود ۸۰ واحد آن اشغال شده بود.

سفیر امریکا بعد از دو ماه به مسکو بازگشت

جان سولیوان سفیر ایالات متحده امریکا در مسکو

سفیر ایالات متحده امریکا، بعد از دو ماه به مسکو بازگشت. جان سولیوان دیروز (۲۴ جون) اعلام کرد که به مسکو بازگشته و آماده همکاری با تیم سفارت برای پیشرفت در اولویت‌های سیاست خارجی ایالات متحده و ایجاد یک رابطه پایدار و قابل پیش‌بینی بین دو کشور می‌باشد.

در ماه مارچ سال‌جاری جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا گفت، به باور او ولادیمیر پوتین "قاتل" است.

بعد از این اظهارات، سفیر روسیه در واشنگتن برای مشوره به مسکو فرا خوانده شد که اخیراً دوباره به واشنگتن بازگشته است.

بعد از اجلاس سران امریکا و روسیه به تاریخ ۱۶ جون، رئیس جمهور جو بایدن و ولادیمیر پوتین اعلام کردند که در تلاش کاهش تنش‌ها، سفرای آنها دوباره به ماموریت‌های شان باز می‌گردند.

دیدار مقام‌های امریکا و ترکیه برای بحث در مورد طرح امنیت میدان حامد کرزی

میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در کابل

مقام‌های نظامی امریکا و ترکیه برای بحث در مورد طرح تداوم سهم‌گیری نیروهای ترک در برقراری امنیت میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی امروز در ترکیه ملاقات کردند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه امروز گفت، که بحث‌ها در این مورد ادامه دارد و هیچ تصمیم گرفته نشده.

او افزود که هیئت فنی از ایالات متحده برای مذاکرات وارد ترکیه شده.

ترکیه، عضو ناتو گفته است، که پس از خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان، حاضر است تا در برقراری امنیت میدان هوایی بین‌المللی در کابل کار کند و خواستار حمایت امریکا و دیگر متحدانش از این طرح شده.

در حال حاضر حدود پنجصد سرباز ترکیه سرگرم پیشبرد مأموریت غیرجنگی در افغانستان استند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG