لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۶

هشت صبح: سویچ برق در دست حکومت افغانستان نیست


روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل مطلب‌های‌شان را پیرامون منهدم کردن پایه‌های برق و شیوع ویروس کرونا نوشته و در مورد تبصره کرده‌اند.

  • مسیر

روزنامه مسیر به منهدم کردن پایه‌های برق اشاره کرده و این پرسش را مطرح کرده است که کی پایه‌های برق را منهدم می‌کند و چرا حکومت در جلوگیری آن کوتاه آمده است؟

نویسنده در ادامه افزوده است که تا حال هیچ کسی مسوولیت منهدم کردن پایه‌های برق را به عهده نگرفته است. شرکت برشنا این را کار دشمنان روشنایی و مردم افغانستان می‌داند، اما این که این دشمنان کی‌ها هستند و هدف‌شان از این کار چیست؟ تا حال مشخص نیست.

در ادامه سرمقاله آمده است که کار منهدم کردن پایه‌های برق از دو ماه به این‌طرف شدت یافته است اما نه تا حال عاملان آن بازداشت شده است و نه هم از این کار جلوگیری شده است. بلکه تخریب پایه‌های برق روز به روز بیشتر شده و بر مشکلات مردم افزوده است.

نویسنده مطالب افزوده است که دزدان و باج گیران اولین کسانی هستند که این گونه جنایت را به خاطر نفع شخصی‌شان انجام می‌دهند و گفته می‌شود که آن‌ها از شرکت برشنا باج می‌گیرند و شرکت برق (برشنا) هم چیزی برای‌شان پرداخت نمی‌کند و به همین دلیل پایه ها را منفجر می‌کنند.

در پایان سرمقاله آمده است که حمله بر پایه‌های برق را هر کسی که انجام می‌دهد، این یک جنایت و دشمنی آشکار با مردم است، این‌ها اگر دزدان، باج گیران مالی و یا سیاسی و یا هم هر کسی دیگر که باشند، حکومت باید در برابر شان به گونه جدی اقدام کند.

  • هشت صبح

هشت صبح نوشته است که سویچ برق به دست حکومت افغانستان نیست.

روزنامه در ادامه نوشته است که اخیرا روند منهدم کردن پایه‌های برق سریع شده است و این یک مساله به شدت قابل نگرانی است.

نویسنده نگاشته است که در ۴۰ روز اخیر ۱۹ پایه برق از سوی افراد نامعلوم به واسط ماین گذاری‌ها منهدم شده و مردم را با مشکلات زیاد روبرو کرده است.

به باور نویسنده مقاله، چنین معلوم می‌شود که در عقب این کار دست‌های نیرومندی موجود است به همین خاطر جلو آن گرفته نمی‌شود.

در ادامه سرمقاله آمده است، چنین فکر می‌شود که ممکن این کار گروه طالبان باشد، اما این گروه مکررا دست داشتن در این کار رد کرده است.

نویسنده سرمقاله نوشته است که در این شک نیست که زورمندان و با ج گیران محل‌ها در منهدم کردن پایه‌های برق دست داشته باشند.

اما نویسنده پیشنهاد می‌کند که نهادهای امنیتی افغانستان باید به هر قیمتی جلو تخریب پایه‌های برق را بگیرند و به عاملان آن جزای سنگین بدهند، تا در آینده از وقوع این گونه رویدادها جلو گیری شود.

  • اطلاعات روز

روزنامه اطلاعات روز به افزایش واقعات مثبت ویروس کرونا در کشور اشاره کرده و نوشته است که وضعیت رو به وخیم‌تر شدن است.

روزنامه می‌افزاید که تنها در یک شبانه روز گذشته و به اساس آمار رسمی وزارت صحت کشور ۵۴ تن در اثر مبتلا شدن به بیماری ویروس کرونا جان باخته و بیشتر از ۱٬۷۰۰ تن دیگر به آن مبتلا شده‌اند.

اما به باور نویسنده ، این شاید آمار دقیق نباشد و ممکن همه روزه تعدادی زیادی به اثر مبتلا شدن به بیماری کرونا جان‌های‌شان را از دست بدهند.

در ادامه سرمقاله آمده است که در حال حاضر در هر خانواده بیماران کرونا موجود است و وضعیت هم از کنترول وزارت صحت عامه افغانستان در حال بیرون شدن است.

به اساس معلومات نویسنده در حال حاضر قیمت یک بالون آکسیجن از ده هزار بیشتر شده است.

نویسنده نگاشته است که در موج اول و دوم ویروس دیگر اداره‌ها در کنار وزارت صحت عامه کار می‌کردند. اما به باور نویسنده، فعلا به خاطر جلوگیری از گسترش این ویروس وزارت صحت عامه تنها گذاشته شده و دیگر اداره‌ها در این بخش بی تفاوتی اختیار کرده‌اند.

نویسنده سفارش می‌کند، که باید تمام دستگاه‌های حکومت برای جلو گیری از گسترش این ویروس دست به کار شده و مسوولیت‌شان را در برابر مردم ادا کنند.

سرمقاله نویس از مردم نیز خواسته است که باید در بخش کنترول ویروس کرونا با سکتور صحت همکاری کرده و توصیه‌های بهداشتی را عملی کنند تا از این بیماری کشنده در امان بمانند.

XS
SM
MD
LG