لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۶

نیویارک تایمز به 'تلفات کارمندان موسسه هلوترست در افغانستان' تمرکز کرده


شماری از روزنامه‌های جهان
  • نیویارک تایمز

روزنامه امریکایی نیویارک تایمز به وارد شدن تلفات به کارمندان موسسه ماین پاکی هلوترست در افغانستان تمرکز کرده.

مقام‌های افغان به روز چهارشنبه (۱۹ جوزا) تایید کردند که در حمله مردان مسلح، ۱۰ کارمند این مؤسسه در ولایت بغلان کشته شدند و ۱۶ تن دیگر هم زخم برداشتند.

طارق آرین سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان طالبان را مسئول این رویداد دانسته، اما ذبیح‌الله مجاهد از سخنگویان این‌گروه، دست داشتن طالبان در حملۀ سه شنبه شب را رد کرده است.

مؤسسه هلوترست که از سوی امریکا و بریتانیا تمویل می‌شود، در اعلامیه‌ای گفته که مردان مسلح ناشناس نزدیک ساعت ۱۰ سه شنبه شب وارد کمپ ماین‌پاکی شدند و بر حدود ۱۱۰ تن از کارمندان و باشنده‌های محلی تیراندازی کردند.

روزنامه نیویارک تایمز در این مورد می‌نویسد که طالبان در هفته‌های گذشته چندین منطقه را در ولایت بغلان تصرف کردند و پیشروی‌های این‌گروه با خروج نیرو‌های امریکایی و متحدین ناتو از افغانستان همزمان شده.

به باور نویسنده، قرار است که تا میانه‌های ماه جولای خروج نیرو‌های بین‌المللی از افغانستان تکمیل شود.

در ادامه آمده که مقام‌های اداره جو بایدن رئیس جمهور امریکا نمی‌خواهند که شهر‌های افغانستان به‌دست طالبان سقوط کنند.

نیویارک تایمز می‌افزاید که در حال حاضر، این مقام‌ها به بحث‌های مشغول اند که آیا طیاره‌های نظامی امریکا برای حمایت از نیرو‌های افغان باقی بماند یا این‌که همه آنها از افغانستان بیرون کشیده شود.

  • گاردین

روزنامه گاردین هم به‌جان باختن ۱۰ کارمند موسسه ماین‌پاکی هلوترست در ولایت بغلان پرداخته.

به نوشته روزنامه، این موسسه که حدود ۳۰۰۰ هزار کارمند در افغانستان دارد، بنابر نیاز فوری، به کار مهمی مشغول است، ماین‌پاکی در یک کشور جنگزده.

به باور گاردین، برای شهروندان افغانستان، تصمیم به خروج نظامیان خارجی از کشور شان، به معنای افزایش خونریزی هاست نه کاهش آن.

در ادامه آمده که گفتگو‌های صلح هم بر اساس توافق با امریکا، میان طالبان و دولت افغانستان به بن رسیده و دورنمای آن واضح و روشن به نظر نمی‌رسد.

اما هیئت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان دیروز (چهارشنبه، ۱۹ جوزا) تائید کردند که برای تسریع گفتگو‌های صلح به تفاهم رسیدند.

  • دیپلومات

نشریۀ دیپلومات هم به خروج نیرو‌های امریکایی از افغانستان پرداخته است.

در آغاز می‌خوانیم که طالبان و حکومت افغانستان خود‌شان را برای مبارزه تازه آماده می‌کنند.

به باور نویسنده، همزمان با خروج نیروهای بین‌المللی، شهروندان افغانستان از آینده‌شان نگران اند.

XS
SM
MD
LG