لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۱

تعهد موسسه ماین‌روبی هلو ترست بر ادامه کارش در افغانستان


زخمیان حمله بر ماین روبان موسسه هلو ترست در بغلان

موسسه ماین‌روبی هلو ترست پس از کشته شدن ده کارمندش در ولایت بغلان گفته که به کارخود در افغانستان ادامه می دهد.

موسسه ماین‌روبی هلو ترست پس از کشته شدن ده کارمندش و زخمی شدن ۱۶ کارمندش در افغانستان گفته که آنچه در این کشور اتفاق می‌افتد ترسناک است اما با آن هم به کار خود در افغانستان ادامه خواهند داد.

جیمز کاون رئیس اجرایی این نهاد در پیام ویدیویی گفته که کشته و زخمی شدن کارکنان این موسسه که برای بهبود زندگی دیگران خود را در معرض خطر قرار داده اند، رویداد بسیار جدی و و حشتناک بوده است.

آقای کاون اما تاکید کرده که موسسه هلو ترست به خدمت به مردم افغانستان متعهد است و کارش را ادامه خواهد داد: "حالا که جامعه جهانی آماده ترک کردن افغانستان است ما اینجا برای مردم افغانستان هستیم و هنوز یک وظیفه داریم که انجام دهیم. بیشتر جوانانی که سه‌شنبه شب کشته شدند هزاره بودند. هدف کلی هلو ترست این است که از همه جوامع و همه اقوام‌ را استخدام کند ما برای یک گروه این‌جا نیستیم بل برای همه هستیم ما به کار خود ادامه خواهیم داد."

افراد مسلح ناشناس، سه‌شنبه شب در ولسوالی بغلان مرکزی ولایت بغلان ده کارمند موسسه مین روبی هلو ترست را که ۳۳ سال می‌شود در این کشور فعالیت دارد کشتند و ۱۶ نفر دیگر شان را زخمی کرند.

این رویداد در سطح ملی و بین‌المللی واکنش‌های جدی را در پی داشته است. دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد یوناما این حمله را تکان دهنده خوانده و در صفحه توییتر این سازمان نوشته شده است که بشردوستان موسسه هلو ترست که برای محافظت از همه مردم در برابر تهدیدهای جدی ناشی از مین‌ها مصروف اند محکوم می‌کند.

یوناما همچنین نوشته است که گروه‌ها و افراد خاص در صفوف طرف‌های درگیر به گونه عمدی بشردوستان را هدف قرار می‌دهند و تمام طرف‌های درگیر مسوولیت اساسی دارند که از بشردوستان در مناطق تحت کنترول خود محافظت کنند.

در عین حال وزارت خارجه امریکا این حمله را به شدیدترین الفاظ نکوهش کرده و خواستار بررسی فوری در این مورد شده است.

ند پرايس سخنگوی این وزارت گفت: "ما حمله وحشتناک در بغلان افغانستان را که منجر به کشته شدن ده نفر و زخمی شدن حد اقل ۱۶ ماین روب بشردوستانه که با موسسه بین‌المللی غیر دولتی هلو ترست کار می‌کردند به شدیدترین الفاظ محکوم می‌کنیم."

ند پرایس٬ سخنگوی وزارت خارجه امریکا
ند پرایس٬ سخنگوی وزارت خارجه امریکا

در همین حال توماس نیکلاسن سرپرست نماینده‌گی سیاسی اتحادیه اروپا در افغانستان درصفحه توییترش نوشته است، کسانی که به کارگران بشردوستانه حمله می‌کنند به مردم خود حمله می‌کنند و این بی اعتنایی کامل به ارزش‌‌ای اسلامی را نشان می‌دهد.

از سویی هم راید سیرس سفیر کانادا در کابل در صفحه توییترخود نوشته است که کشتن کارمندان موسسه ماین روبی هلو ترست در بغلان او را شوکه کرده و این نقض ظالمانه قوانین بین‌المللی بوده و هیچ توجیهی ندارد.

در عین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز کشتن ماین پاکان در بغلان را محکوم کرده و از نهادهای مسوول خواسته که عاملان این حمله را شناسایی و عدالت را بر آن‌ها تامین بکند.

در این حال طارق آرین سخنگوی وزارت داخله گفته که حکومت افغانستان برای تامین امنیت نهادهای خیریه تلاش می کند.

طارق آرین٬ سخنگوی وزارت داخله افغانستان
طارق آرین٬ سخنگوی وزارت داخله افغانستان

آرین افزود: "درحالی که این نوع اعمال جنایتکارانه خلاف قوانین جنگی است. دشمنان مردم افغانستان تصمیم به هدف قرار گرفتن نهادهای خیریه دارند. ما می‌خواهیم که به یک میکانیزم برای امنیت نهادهای خیریه به نتیجه برسیم و حکومت افغانستان مسوولانه برای امنیت نهادهای خیریه و صحی تلاش می‌کند."

مسوولیت این حمله را گروه دولت اسلامی داعش برعهده گرفته اما حکومت افغانستان طالبان را مسوول این رویداد دانسته است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان اما حمله بر کارمندان موسسه ماین روبی هلو ترست را عمل وحشیانه خوانده و گفته که به آن‌ها ربطی ندارد.

XS
SM
MD
LG