لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۱۳

نیویارک تایمز: 'امریکا در مورد حملۀ هوایی بر طالبان غور می‌کند'


شماری از روزنامه‌های جهان
  • نیویارک تایمز

روزنامۀ نیویارک تایمز نوشته که ایالات متحده در این مورد غور می‌کند که اگر نیروهای افغان با بحران رو‌به‌رو شوند، بر طالبان حملۀ هوایی کند یا نه.

در مطلب آمده که وزارت دفاع امریکا در این مورد غور می‌کند که اگر کابل یا شهر بزرگ دیگر افغانستان با خطر سقوط به دست طالبان روبه‌رو شود، از طیاره‌های جنگی و طیاره‌های بی‌سرنشین کار گیرد یا نه.

اما در مطلب آمده که هنوز در این مورد تصمیم گرفته نشده.

  • بلومبرگ

وب‌سایت آنلاین بلومبرگ نوشته که ترکیه گفته که برای حفظ امنیت میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در کابل به حمایت مالی و نظامی نیاز دارد.

در مطلب آمده که ترکیه از دیگر متحدان ناتو خواسته که در زمینه کمکش کنند.

در ادامۀ مطلب بلومبرگ می‌خوانیم که قرار است که جوبایدن رئیس جمهور امریکا و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در حاشیۀ نشست سران ناتو به روز دوشنبه در بروکسل در این مورد صحبت کنند.

ایالات متحده و دیگر متحدان ناتو در حال تکمیل کردن روند خروج کامل‌شان از افغانستان اند.

جوبایدن رئیس جمهور امریکا قبلاً گفته که تمامی نیروها تا یازدهم ماه سپتمبر از افغانستان بیرون خواهند شد.

اما روزنامۀ نیویارک تایمز اخیراً از قول مقام‌های نظامی گزارش کرد که ممکن است که تمامی نیروها تا اواسط ماه جولای افغانستان را ترک کنند.

اما امریکا مأموریت دپلوماتیک خود را در افغانستان حفظ خواهد کرد و بنابراین برقراری امنیت میدان هوایی کابل مهم پنداشته می‌شود.

پیش از این، ینس استولتنبرگ سرمنشی ناتو هم گفته که حفظ امنیت میدان هوایی کابل برایشان مهم است.

  • دیلی صباح

روزنامه دیلی صباح چاپ ترکیه هم در این مورد نوشته.

در مطلب آمده که مولود چاوش اغلو وزیر خارجۀ ترکیه به تازگی گفته که در مورد حفظ امنیت میدان هوایی بین‌المللی حامدکرزی با دیگر متحدانش از جمله ایالات متحده بحث می‌کند.

اما او افزوده که هیچ کشوری نمی‌تواند که این مسئولیت را بدون حمایت به عهده گیرد.

نویسنده گفته که انقره پیشنهاد کرده که بعد از خروج کامل نیروهای بین‌المللی از افغانستان در برقراری امنیت میدان هوایی بین‌المللی حامدکرزی در کابل کمک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG