لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۳۶

حاشیه نشست 'G7'؛ امریکا و بریتانیا روی تقویت روابط شان تاکید کردند


جو بایدن، رئیس جمهور امریکا (چپ) و بوریس جانسون، صدراعظم بریتانیا

رهبران ایالات متحده و امریکا در نخستین دیدار رو در رو دربارۀ تعمیق و تقویت مشارکت درازمدت میان کشورهای‌شان تعهد کردند.

بوریس جانسون صدراعظم بریتانیا می‌گوید که جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده مایل است که با بریتانیا روی یک رشته موضوعات کار کند.

جانسون این سخن را پس از دیدار با بایدن روز پنجشنبه گفت: "موضوعات بزرگی را تحت پوشش قرار دادیم. این دلچسپ است که به ادارۀ جو بایدن و خودش گوش داده شود زیرا کارهای زیادی است که می‌خواهند با ما مشترکاً انجام دهند از امنیت گرفته تا ناتو و تغییر اقلیمی. این فوق‌العاده است."

جو بایدن و بوریس جانسون در ملاقات قبل از برگزاری نشست سران هفت کشور صنعتی جهان در بریتانیا
جو بایدن و بوریس جانسون در ملاقات قبل از برگزاری نشست سران هفت کشور صنعتی جهان در بریتانیا

صدراعظم بریتانیا افزود که گفتگوی طولانی با رئیس جمهور ایالات متحده داشت و گفتگوهای‌شان حدود یک ساعت و بیست دقیقه طول کشید.

قرار است بایدن در اولین سفر خارجی‌اش به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده به متحدان اروپایی بار دیگر اطمینان بدهد که ایالات متحده یک شریک قابل اعتماد است.

رئیس جمهور جو بایدن پس از دیدار با صدراعظم بریتانیا اعلام کرد که ایالات متحده نیم میلیارد دوز واکسین ضد کرونا خریداری و به کشورهای کم عاید اهدا خواهد کرد.

بایدن گفته که واشنگتن این کار را برای نجات زندگی انسان‌ها انجام می‌دهد.

بایدن و جانسون پیش از اجلاس سران هفت کشور صنعتی جهان ملاقات کردند.

آرشیف، نشست وزیران خارجه هفت کشور صنعتی جهان
آرشیف، نشست وزیران خارجه هفت کشور صنعتی جهان

قرار است این نشست امروز (۱۱ جون) در بریتانیا برگزار شود و در آن رهبران ۵ کشور دیگر عضو گروه ۷، کانادا، فرانسه، جرمنی، ایتالیا و جاپان هم اشتراک خواهند کرد.

بایدن و جانسون همچنان یک منشور جدید اتلانتیک را امضا کردند. منشور قبلی بر بنیاد تعهدها و آرزوها در زمان فرانکلین روزولت، ۳۲ مین رئیس جمهور ایالات متحده و وینستون چرچیل صدراعظم آن وقت بریتانیا در سال ۱۹۴۱ ترتیب شده بود.

سند جدید چالش‌های را که از جانب کشورهای مانند چین و روسیه در برابر تجارت آزاد، حقوق بشری و نظم بین‌المللی ایجاد می‌شود دنبال می‌کند.

XS
SM
MD
LG