لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ اسد ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۰۲

پوتین: روابط مسکو و واشنتگتن به پایین‌ترین سطح کاهش یافته است


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری ورسیه

رئیس جمهوری روسیه می‌گوید روابط مسکو و واشنگتن در حال حاضر به پایین‌ترین سطح خود کاهش یافته است.

ویلادیمیر پوتین در گفت‌وگو با یک تلویزیون امریکا رئیس جمهور کنونی این کشور جو بایدن را با رئیس جمهور قبلی مقایسه کرده است.

رئیس جمهور روسیه در این مصاحبۀ خود با تلویزیون ان بی سی می‌گوید که روابط روسیه و امریکا در حال حاضر به پائین‌ترین سطح خود در سال‌های اخیر کاهش یافته است.

ویلادیمیر پوتین در این گفت‌وگو ادعای متهم ساختن وی به قتل انسان ها را نیز پاسخ گفته است.

این اظهارات از سوی رئیس جمهوری روسیه در حالی صورت می‌گیرد که قرار است وی روز چهارشنبه آینده با جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا ملاقات کند.

ویلادیمیر پوتین در معرض مقایسه میان رئیس جمهوران کنونی و سابق امریکا گفته که امیدوار است با رئیس جمهور بایدن همکاری کرده بتواند.

او گفته که از نظر وی رئیس جمهور سابق دونالد ترمپ یک شخصیت فوق العاده و مستعد بود و اگر چنین نمی‌بود رئیس جمهور انتخاب نمی‌شد.

مصاحبۀ کامل رئیس جمهوری روسیه قرار است روز دوشنبه نشر شود. او رئیس جمهوری سابق دونالد ترمپ را یک شخصیت چند بعدی خوانده که به گفته وی از میان ادارۀ سیاسی نیامده بود.

پوتین می‌افزاید که بایدن بسیار متفاوتر است چون مدت زیادی در سیاست کار کرده و یک عمر را به حیث سناتور و معاون رئیس جمهور سپری کرده است.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا
جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا

اما جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا گفته است که واشنگتن خواهان روابط ثابت و قابل پیش‌بینی با مسکو است تا هر دو کشور بتوانند در بارۀ ثبات استراتژیک، کنترل اسلحه و تغییر اقلیم همکاری کنند.

اما در عین حال وی بارها گفته است که امریکا به حملات سایبری، مداخله در انتخابات و اقدامات دیگر روسیه پاسخ خواهد گفت.

رئیس جمهوری روسیه در بارۀ قتل چندین نفر از مخالفان سیاسی وی که در سال‌های اخیر کشته شده اند نیز پرسیده شده است. او درپاسخ گفته است که در جریان زندگی سیاسی خود بارها و از جهات مختلف با شدت و قساوت متفاوت مورد حمله قرار گرفته و برای وی شگفت انگیز نبوده ولی وارد کردن چنین یک اتهام در حق وی درست نیست و با ادبیات سیاسی روسیه سازگاری ندارد.

او گفته که متهم کردن وی به قتل مخالفان بیشتر به نمایش عضلات در سینمای هالیوود شباهت دارد و چنین گفتمان در ادبیات سیاسی در امریکا طبیعی است اما نه در روسیه.

پوتین این گزارش واشنگتن پست را نیز رد کرد که می‌گوید مسکو یک سیستم پیشرفته اقمار مصنوعی به ایران داده است.

برخی مقامات فعلی و سابق در شرق میانه به روزنامه گفته اند که این سیستم توانایی تهران برای نظارت منطقه و فراتر از منطقه را افزایش می‌دهد.

گزارش واشنگتن پست می‌افزاید که وزارت خارجۀ روسیه از ابراز نظر در مورد خودداری کرده است.

ولی پوتین در مصاحبه خود این مسئله را یک افترای محض خوانده است.

XS
SM
MD
LG