لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۳۷

امنیت ملی: حفاظت از افغانستان و میدان‌های هوایی مکلفیت دایمی نیروهای امنیتی کشور است 


میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در کابل

شورای امنیت ملی افغانستان گفته که حفاظت از افغانستان و از جمله میدان‌های هوایی مکلفیت دایمی نیروهای امنیتی این‌کشور است.

پس از اعلام آمادگی ترکیه برای تامین امنیت میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی، شورای امنیت ملی افغانستان گفته که حفاظت از کشور، و از جمله میدان‌های هوایی مکلفیت افغان‌ها است.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی این شورا روز شنبه در پیامی ویدئویی به رسانه‌ها گفت که حمدالله محب، مشاور امنیت ملی محمداشرف غنی، رئيس جمهور در دیدار با فرمانده پروسه انتقال، نماینده ملکی ناتو و دیگر مقام‌ها گفته که میدان‌های هوایی با حفاظت نیروهای امنیتی داخلی به خود ادامه خواهند داد.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان
رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان

او افزود: "میدان‌های هوایی با معیارهای بین‌المللی فعال باقی می‌مانند. مشاور امنیت ملی این بخش پروسه انتقال را از نزدیک نظارت می‌کند. روز گذشته به میدان هوایی حامد کرزی رفت. افغانستان از ما است و حفاظت آن هم مکلفیت دایمی ماست. حالا افغان‌ها نسبت به‌هر زمان دیگر برای ادای این مکلفیت متعهد شده‌اند."

این در حالی است که حلوسی اکار وزیر دفاع ترکیه گفته است که اگر متحدان تعهد سیاسی، مالی و لوژستیکی کنند، شماری از نیروهای نظامی ترکی برای تامین امنیت میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در افغانستان می‌مانند.

وی این اظهارات را هفته گذشته در پیوند به خروج یا ماندن نظامیان ترکی از این میدان وپس از چند هفته بحث و گفتگو بیان کرد.

در حال حاضر ۲۰۰۰ نظامی ترکی در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی مستقر هستند و برخی مسئولیت‌های امنیتی را نیز برعهده دارند.

تامین امنیت سراسر افغانستان، میدان‌های هوای، سفارتخانه‌های کشورهای خارجی در افغانستان و نمایندگی‌های دیپلماتیک مسئولیت افغان‌ها است.  

اما طالبان در اعلامیه‌ای گفته‌اند که حضور نیروهای خارجی در افغانستان تحت هرنامی و از هرکشوری، قابل پذیرش نیست.

در اعلامیه تاکید شده که تامین امنیت سراسر افغانستان، میدان‌های هوای، سفارتخانه‌های کشورهای خارجی در افغانستان و نمایندگی‌های دیپلماتیک مسئولیت افغان‌ها است.

طالبان در اعلامیه خود افزوده است که هیچ‌کسی نباید آرزوی حضور نظامی و امنیتی را در افغانستان داشته باشد و نباید گامی برداشته شود که در نتیجه آن مناسبات مردمان و کشورها به تیرگی بگراید.

XS
SM
MD
LG