لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۴۰

رئیس افغان فیلم: طیبه و فاطمه سوختند، تکه‌تکه شدند... به همین سادگی


فاطمه محمدی و طیبه موسوی دو تن از کارمندان افغان فیلم که در انفجارهای روز دوشنبه در غرب شهر کابل کشته شدند.

صحرا کریمی رئیس ادارۀ افغان فیلم افغانستان گفته که دو تن از قربانیان انفجارهای دیروز شنبه ( ۲۲ جوزا) در غرب کابل، کارمندان این اداره بودند.

او به رادیو آزادی گفت که طیبه موسوی و فاطمه محمدی چند هفته پیش به استخدام افغان فیلم درآمدند و روی پروژۀ انیمیشن "افسانه‌های افغانستان" کار می‌کردند.

در تصویری که همکاران‌شان با مبایل از آنان گرفته طیبه موسوی و فاطمه محمدی، صورت خود را با روسری در برابر دوربین پوشانیده‌اند، بی‌خبر از این‌که به زودی عکس‌های‌شان شبکه‌های اجتماعی را پر می‌کنند.

تصاویر ویدیویی آنها را صحرا کریمی، رئیس افغان فیلم روی فیسبوکش پخش کرده و نوشته "آن‌ها حالا نیستند که خجالت بکشند و جلوی کمره روی بگیرند؛ سوختند، تکه‌تکه شدند... به همین سادگی."

این دو همکار جوان خانم کریمی دیروز شنبه (۲۲ جوزا) در دو انفجار پیهم در غرب کابل، با پنج نفر دیگر کشته شدند.

موتر حامل آن‌ها عصر دیروز هنگامی که از محل‌کار به خانه بر می‌گشتند، در دشت برچی با انفجار بمب روبه‌رو شد.

صحرا کریمی رئیس افغان فیلم
صحرا کریمی رئیس افغان فیلم

خانم کریمی به رادیو آزادی چنین گفت: "طیبه از یک‌ونیم ماه و فاطمه از یک ماه به این طرف اینجا آمده بودند. تازه پروژه‌ای را شروع کرده بودند. این پروژه انیمیشن افسانه‌های افغانستان نام داشت و شش قسمت بود. آنرا می‌نوشتند و افسانه‌ها را جمع می‌کردند. دختران بسیار خوب و آرام بودند؛ بخصوص فاطمه بسیار آرام بود."

محمدایوب کاکای طیبه به رادیو آزادی گفت که فاطمه و طیبه با هم از کودکی دوست بودند و هر دو در کنار کار در اداره افغان فیلم، مشغول آموزش هنرهای زیبا در مقطع ماستری هم بودند: "طیبه یازده ساله بود که پدرش را از دست داد و با تلاش‌های زیاد تحصیلات خود را در پوهنتون کابل ادامه داد. حالا درس ماستری می‌خواند. خودش هم کارمند افغان فیلم بود، اما قربانی انفجار در واسطه تونس شد."

به گفته محمدایوب، طیبه پس از وفات پدرش با مادر، دو برادر و خواهر کوچکش در غرب کابل زندگی می‌کرد و سرپرستی آنها را برعهده داشت.

جسدهای فاطمه محمدی و طیبه موسوی، کارمندان افغان فیلم که در انفجارهای روز گذشته در غرب کابل گم شده بودند، در طب عدلی تشخیص هویت شدند.

ابوالفضل وارسته، نامزاد فاطمه محمدی در صفحه فیسبوکش نوشته است: "بعد از تثبیت طب عدلی، جسدهای سوخته از فاطمه شهید و طیبه شهید است. خانم عزیزم تنهایم گذاشتی!"

محمد‌ایوب کاکای طیبه می‌گوید انفجارهای پیهم در غرب کابل امیدش را از حکومت قطع کرده است انتظاری ندارد که امنیت در این منطقه تأمین شود.

در حالی‌که در این اواخر خشونت‌ها در بخش‌های گونه‌گون کشور به شمول پایتخت افزایش یافته اند، حملات مرگبار در چند هفته اخیر در غرب کابل، انتقادهای زیادی را برانگیخته است. شماری این حملات را هدفمند خوانده اند و آن را “نسل‌کشی هزاره‌ها" نام مانده اند و نیز کارزاری برای توقف این حملات به راه انداخته‌اند.

محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان
محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان

در همین حال، محمدکریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در یک نشست خبری هشدار داد که اگر وضعیت بهبود نیابد، مردم خود به دفاع برخواهند خاست: "مجبور نکنند این مردم را که خودشان دست به دفاع بزنند، دفاع به روزی که هویت‌شان مورد خطر قرار بگیرد و این دفاع، دفاع مشروع است."

در همین حال، محمد هدایت رئیس روابط عامه سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری در واکنش به این گفته‌های آقای خلیلی می‌گوید طرح تامین امنیت غرب کابل به زودی به امضای رئیس جمهور خواهد رسید و از سوی نیروهای امنیتی عملی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG