لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۰۱

بایدن در پایان نشست سران ناتو: به حمایت از افغانستان توافق کردیم


جو بایدن٬ رئیس جمهور امریکا

رئیس جمهور امریکا در پایان نشست سران ناتو اعلام کرد که آن‌ها به حمایت از افغانستان توافق کرده‌اند.

جو بایدن در پایان این نشست به خبرنگاران گفت در میان سران ناتو اجماع قوی در پیوند به افغانستان وجود دارد و آن‌ها تاکید کردند که پس از خروج نیروهای خارجی، حمایت‌شان از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه یابد.

بایدن می‌گوید: "سربازان ما به خانه‌ی خود بر می‌گردند، اما ما با افغانستان در بخش کمک دیپلوماتیک، اقتصادی و بشری توافق کردیم. حمایت ما از نیروهای افغان ادامه خواهد داشت."

رئیس جمهور امریکا تأکید کرد که تلاش‌ها برای مبارزه با تروریزم باید ادامه یابد تا اطمنان حاصل شود که افغانستان یک بار دیگر به مخفی‌گاه امن گروه‌های تروریستی برای حمله به امریکا و اعضای ناتو مبدل نشود.

پیش از این سخنان جو بایدن، ناتو اعلام کرد که پس از پایان ماموریت نظامی این سازمان در افغانستان از میدان هوایی حامد کرزی حمایت مالی خواهد کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه

در همین حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پس از اتخاذ تصمیم ناتو و دیدار با رئیس جمهور بایدن گفت که اگر ناتو و جامعۀ جهانی حمایت مالی و لوژستیکی را فراهم کنند، آماده است که پس از خروج نیروهای خارجی در افغانستان بماند و امنیت میدان هوایی کابل را تامین کند.

آقای اردوغان بر گفت‌وگو با طالبان در این باره تأکید کرد، اما اشاره کرد که پاکستان نیز باید در بخش در نظر گفته شود.

اما طالبان از قبل در این باره واکنش نشان داده و گفته که مطابق به توافقنامۀ دوحه باید تمام نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند.

از سوی دیگر حکومت افغانستان بر ادامۀ روابط خوب با جامعۀ جهانی تأکید کرده و گفته که پس از خروج نیروهای خارجی فصل جدیدی از روابط باز شده که بر بنیاد آن کمک به افغانان و نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دارد.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی گفت: "همزمان با اعلام زمان خروج نیروهای ناتو و امریکا تاکید بر این شد که با پایان حضور نظامی‌شان، روند حمایت از آموزش نیروهای امنیتی افغانستان به پایان نرسیده است. ما وارد فصل جدیدی روابط با امریکا و جامعه‌ی جهانی شده‌ایم و هر چیز از نزدیک بررسی می‌شود. دیروز در نشست سران ناتو نیز شاهد این یادآوری آنان بودیم. افغانستان به روابط دولت با دولت با جهان احترام دارد."

امریکا و ناتو در حالی بر حمایت پایدار از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تأکید کرده که جنرال فرانک مکنزی، فرمانده کل نیروهای امریکایی در خاور میانه گفته که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، حمایت هوایی از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه نخواهد یافت.

جنرال فرانک مکنزی، فرمانده کل نیروهای امریکایی در خاور میانه
جنرال فرانک مکنزی، فرمانده کل نیروهای امریکایی در خاور میانه

آقای مکنزی در گفت‌وگو با صدای امریکا گفته است که عملیات‌شان در افغانستان محدود به ضد تروریستی خواهد بود و تنها زمانی وارد عمل خواهند شد که امریکا و متحدانش با خطر حمله مواجه باشند.

تاریخ نهایی خروج نیروهای امریکایی و خارجی از افغانستان ۱۱ام سپتمبر تعیین شده، اما این روند می‌تواند که پیش از زمان تعیین شده تکمیل شود. در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد این روند تکمیل شده است.

XS
SM
MD
LG