لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۵

حمایت اتحادیه اروپا و امریکا از روند صلح و حفظ دست‌آوردهای زنان در افغانستان


نشست سران ناتو در بروکسل

امریکا و اتحادیه اروپا از روند صلح و ثبات در افغانستان و حفظ دست‌آوردها در بخش زنان در این کشور حمایت کرده‌اند.

همزمان با شدت یافتن درگیری‌ها و نگرانی از وضعیت حقوق بشر در افغانستان، امریکا و اتحادیه اروپا بر روند صلح و حفظ دست‌آوردهای ۲۰ ساله در این کشور تاکید کرده‌اند.

در اعلامیه مشترک امریکا و اتحادیه اروپا که روز سه‌شنبه (۲۵ جوزا) پس از پایان نشست رهبران اعضای سازمان ناتو در بروکسل پخش شد، در این مورد آمده که حفظ دست‌آوردهای حقوق بشری برای آن‌ها بسیار با ارزش است.

در اعلامیه نوشته شده که"با توجه به خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، ما قصد داریم که برای حمایت از روند جاری صلح٬ حفظ ثبات منطقه‌ای و دست‌آوردهای حقوق بشری به ویژه برای زنان و دختران، از نزدیک کار کنیم."

نگرانی‌ها در مورد وضعیت حقوق بشر و از دست رفتن دست‌آوردهای ۲۰ ساله در روند جاری صلح و برگشت طالبان، به ویژه در بخش زنان همواره مطرح شده است.

محمد نعیم٬ سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر
محمد نعیم٬ سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر

محمد نعیم٬ سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به رادیو آزادی اما گفت که آن‌ها به تامین حقوق بشر به خصوص حقوق زنان در چهارچوب اصول اسلامی پابند هستند.

نعیم می‌گوید: "امارت اسلامی افغانستان در مورد حقوق زنان براساس اصول دین اسلام و عنعنات پسندیده هیچ مشکل ندارد. تمام حقوق که دین اسلام برای زنان داده تامین می‌شود و رعایت و تضمین آن مسوولیت ماست. ما در این مورد هیچ مشکلی نداریم."

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اما گفته که سخت نگران وضعیت حقوق بشر در ورند جاری صلح این کشور است.

نعیم نظری معاون این کمیسیون به رادیو آزادی گفت که اظهارات طالبان در مورد رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان با معیار های جهانی سازگاری ندارد.

نظری افزود: "آنچه را که طالبان در مورد حقوق زنان مطرح می‌کنند با قید و شرط‌هایی همراه است که با معیارهای جهانی حقوق بشر و حقوق زن سازگاری ندارد. کمیسیون مستقل حقوق بشر جدآ نگران وضعیت حقوق بشر در مراحل پس از گفتگوهای صلح است. به همین خاطر تقاضا می‌کند که صلح باید بر بنیاد حقوق بشر شکل بگیرد."

از سویی هم، گروه تماس هیئت‌های مذاکراتی دولت و طالبان در قطر شام دیروز با هم دیدار کرده‌اند.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان به رادیو آزادی گفت که در این دیدار در مورد آمادگی‌ها برای نشست‌های آینده گفتگو شده است.

ناجیه انوری٬ سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان
ناجیه انوری٬ سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان

انوری می‌گوید: "شام دیروز گروه‌های تماس تیم‌های مذاکره کننده دو طرف نشست داشتند و در این نشست در مورد تنظیم و ترتیب جلسات و مذاکرات گفتگو صورت گرفت."

خانم انوری اما در این مورد جزئیات بیشتر ارائه نکرد.

دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز دیدار گروه تماس هیئت های مذاکراتی دولت و طالبان در دوحه را بدون دادن توضیح بیشتر تایید کرده است.

از سویی هم توماس نیکلاسن نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان در سفری به اسلام آباد بامقام‌های پاکستانی در مورد روند صلح این کشور گفتگو کرد.

آقای نیکلاسن دیروز در صفحه توییترش نوشته که حالا زمان آن فرا رسیده تا مذاکرات قطر براساس پیشنهادهای اساسی صورت بگیرد و از حالت عادی به مرحله مذاکراتی برسد.

این درحالی است که فرماندهی مرکزی ایالات متحده با پخش اعلامیه‌ای گفته که روند خروج نیرهای امریکایی از افغانستان بیش از ۵۰ درصد تکمیل شده و این پروسه همچنین ادامه دارد.

آرشیف٬ شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان
آرشیف٬ شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

در اعلامیه همچنین آمده که ۶ پایگاه نظامی را نیروهای امریکایی به گونه رسمی به وزارت دفاع افغانستان تحویل داده است.

جوبایدن رئیس جمهوری امریکا پیش از این گفته که روند خروج تمام نیروهای بین‌المللی از افغانستان تا ۱۱ سپتمبر سال جاری میلادی تکمیل خواهد شد.

این در حالی است که گفتگوهای صلح هنوز به نتیجه نرسیده و درگیری‌ها در افغانستان نسبت به هر زمان دیگر شدت یافته اند، آنچه نگرانی‌ها در مورد آینده این کشور را افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG