لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۴۵

کمیسیون حقوق بشر: رهبری طالبان موقفش را در مورد تاسیسات عامه روشن کند


آرشیف، یک پل تخریب شده در ولسوالی ارغنداب ولایت کندهار

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته که تخریب نهادها و تاسیسات عامه نقض آشکار حقوق بین‌الملل بشردوستانه است.

این کمیسیون این موضوع را پس از پخش ویدئویی مطرح کرده که گفته شده اعضای گروه طالبان را در حال تخریب ساختمان ولسوالی اناردره ولایت فراه نشان می‌دهد.

این نوار تصویری پس از ورود طالبان به مرکز ولسوالی اناردره ولایت فراه در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

در این ویدئوی منسبو به طالبان دیده می‌شود که ساختمان‌ ولسوالی اناردره با انفجاری نیرومند ویران می‌شود. این تصاویر تاکنون به گونه مستقل تأیید نشده‌.

شکرالله مشکور، کمیشنر و سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز چهارشنبه (۲۶ جوزا) به رادیو آزادی گفت: "کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همیشه از طرف‌های درگیر جنگ‌ خواسته تا به اصول حقوق بشر دوستانه بین‌المللی پابند باشند و از بین بردن تاسیسات عامه نقض آشکار حقوق بشر دوستانه بین‌المللی است. ما از رهبری طالبان می‌خواهیم تا این قضیه و مانند این دیگر قضایا را با جدیت بررسی نماید و نیز در آینده در مورد تاسیسات عامه موقف خویش را واضح سازد."

شکرالله مشکور کمیشنر و سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان
شکرالله مشکور کمیشنر و سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

براساس گزارش خبرنگاران محلی رسانه‌ها، چند روز پیش ولسوالی‌های اناردره، پشت‌رود و جوین ولایت فراه به دست طالبان سقوط کرد، اما هیچ منبع حکومتی این گزارش‌ها را تأیید یا رد نکرده‌است.

وزارت دفاع افغانستان گفته که عملیات برای پس‌گیری مناطقی که نیروهای افغان از آنها عقب‌نشینی تاکتیکی کرد‌ه‌اند جریان دارد.

از این جمله ولسوالی خان‌آباد قندز و ولسوالی چاه‌آب تخار پس گرفته شده‌اند و عملیات پس‌گیری مناطق دیگر نیز ادامه دارد.

روح‌الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع افزود: "دشمن همیشه به تاسیسات عام‌المنفعه صدمه رسانیده. پل پلچک، تعمیرها را با بمب‌ها منفجر کرده‌ و آنان دشمنان مردم افغانستان، پیشرفت افغانستان و آبادی آن، سرک‌ها، پلچک‌ها، مکتب‌ها و پوهنتون‌های آن هستند."

روح‌الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
روح‌الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

رادیو آزادی تلاش کرد دیدگاه طالبان در مورد ویدیوی منتشر شده و خواست کمیسیون مستقل حقوق بشر را به دست آورد، اما موفق نشد.

اما طالبان در گذشته گفته‌اند که آنها تاسیسات عمومی را تخریب نمی‌کنند و به حفاظت تمام پروژه‌ها متعهد هستند.

وحید و غلام، باشندگان ولسوالی اناردره، در مورد تخریب این تاسیسات گفتند: "طالبان نباید دست به چنین اقدامات و حملات بزنند چون می‌بینیم که این به سود ملت است و این سرک که جور می‌شود اعمار می‌شود ساختمان که اعمار می‌شود مکتب باشد هرچه باشد چون این‌ها کلاً به نفع ملت است."

"شما دیدید که اناردره را تباه و برباد کردند. مردم اناردره را بدبخت کردند. قوماندانی اناردره را انفجار دادند. شما دیدید که بدبختی را به سر ما آوردند. ما را مهاجر کردند، ما را آواره کردند."

از سوی دیگر، وزارت سرحدات و قبایل افغانستان گفته که تخریب نهادهای عمومی "اشتباه" است.

یک پل تخریب شده در ولایت ننگرهار
یک پل تخریب شده در ولایت ننگرهار

این وزارت در اعلامیه‌ای از مردم خواسته که در حفاظت از مکتب‌ها، جاده‌ها، مسجدها، شفاخانه‌ها، پوهنتون‌ها و نهادهای عمومی با حکومت همکاری کنند.

تخریب ساختمان ولسوالی اناردره فراه نخستین مورد از تخریب تاسیسات عمومی نیست، بلکه چندی پیش یک موسسه نیمه آموزشی در ولایت ارزگان ویران شد. همچنین برخی از ایست‌های بازرسی در ولایات وردک و لغمان پس از تصرف توسط طالبان، تخریب شد که با واکنش‌های گونه‌گونی از سوی مردم روبرو شد.

پیش از این محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز بارها گفته كه طالبان در ۲۰ سال گذشته زیرساخت‌ها و تاسیسات عمومی به ارزش یک میلیارد دالر را از بین برده‌اند و جامعه جهانی نیز از طالبان خواسته است كه تاسیسات عمومی را تخریب نكنند.

XS
SM
MD
LG