لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ اسد ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۸

گفتگوی رهبران روسیه و امریکا؛ افغانستان نیز جز صحبت‌ها بود


ملاقات رهبران روسیه و امریکا در ژنیو

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بعد از ملاقات در شهر ژنیو سویس در نشست خبری مشترک سهم نگرفته بلکه در مورد ملاقات خود کنفرانس‌های خبری جداگانه داشتند.

در این ملاقات که بیش از سه ساعت دوام کرد دو رهبر درباره موضوعات مختلف جهانی و دوجانبه از جمله افغانستان صحبت کردند.

رئیسان جمهور امریکا و روسیه گفتند که در اولین صحبت رو در روی خود در مسایل کوچک نکات مشترک پیدا کردند.

آن‌ها در یک زمانی در این مورد صحبت می‌کنند که بعد از جنگ سرد اختلاف‌ها میان دو کشور به اوج خود رسیده است.

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا
جو بایدن، رئیس جمهور امریکا

روز چهارشنبه بعد از بیش از سه ساعت گفتگو، آقای بایدن گفت که صحبت‌های آن‌ها مفصل بود و ضرور نبود که وقت بیشتر را صرف کنند.

در مورد نکات مشترک بین دو رهبر، رئیس جمهور امریکا به موضوع افغانستان هم اشاره کرد: "ما در این مورد صحبت کردیم که چگونه هر یک ما می‌توانیم در تلاش‌های مشترک برای جلوگیری از ظهور دوباره تروریزم در افغانستان سهم بگیریم. این بسیار به نفع روسیه هم است که تروریزم دوباره در افغانستان قوت نیابد."

رئیس جمهور بایدن همچنان به موضوع ایران اشاره کرده، گفت که این به نفع روسیه و امریکاست که ایران اسلحه اتومی نداشته باشد و دو رهبر موافقه کردند که در این بخش مشترکا کار کنند.

رئیس جمهور پوتین در کنفرانس خبری خود گفت با یک با همتای جسور، کارفهم و تجربه‌کار با زبان عملی صحبت داشت، هرچند روابط آن‌ها به مرحله دوستی نرسیده.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه

در اعلامیه مشترک دو رهبر که بعد از ملاقات ژنیو نشر شد، گفته می‌شود که رهبران دو کشور جو بایدن و ولادیمیر پوتین درک کردند که در جریان تشنج هم توانستند در مورد اهداف مشترک استراتیژیک صحبت و در جلوگیری از تهدیدهای تسلیحاتی و خطر جنگ اتومی پیشرفت کنند.

رئیس جمهور روسیه گفت: "در مجموع این برای ما واضح شد که منظور شرکای امریکایی ما چیست و آن‌ها درک کردند وقتی که ما در مورد خطوط سرخ صحبت می‌کنیم منظور ما چیست. به هر حال باید به وضاحت بگوییم که ما در مورد جزییات مسایل صحبت نکردیم."

قبل از صحبت‌ها توقع درباره پیشرفت بسیار اندک بود.

این ملاقات در یک زمانی برگزار شد که پیش از انتخابات پارلمانی روسیه بسیار رهبران اپوزسیون به شمول الکسی ناوالنی در این کشور سرکوب و به زندان فرستاده شدند.

الکسی ناوالنی، منتقد کرملین
الکسی ناوالنی، منتقد کرملین

موضوعات دیگری مانند جلوگیری از حمله‌های سایبری، مسابقه تسلیحاتی، دخالت در انتخابات امریکا و دخالت در اوکراین نیز در صحبت‌های دو طرف شامل بود.

در این صحبت‌ها موضوع فعالیت ژورنالستان مربوط به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در روسیه که بنام ایجنت‌های خارجی یاد شده‌اند، نیز یاد شد. اما رئیس جمهور پوتین نگرانی‌های امریکا در مورد آزادی رسانه‌ها در روسیه را بی اساس خواند.

رئیس جمهور امریکا این را هم گفت که عملکردهای پوتین در داخل، به موقف کشورش در سطح جهانی آسیب می‌زند.

بایدن افزود، کاری را که برای انجام آن آمده بود، انجام داد. او همچنان افزود مسکو و واشنگتن موافقه کردند که در مورد پیمان عدم گسترش اسلحه اتومی صحبت می‌کنند.

یک موضوع دیگری که طرفین در مورد آن موافقه کردند این بود که سفیران دو کشور دوباره به کارهای خود برگردند.

XS
SM
MD
LG