لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۲۷

وزیر دفاع، سرپرست وزارت داخله و لوی درستیز افغانستان برکنار شدند


(راست به چپ) اسدالله خالد وزیر دفاع پیشین، یاسین ضیا لوی درستیز اسبق و حیات الله حیات سرپرست سابق وزارت داخله افغانستان

سقوط پی‌هم چندین ولسوالی در ولایت‌های مختلف افغانستان، رئیس جمهوری را وداشت تا اسدالله خالد وزیر دفاع، حیات‌الله حیات سرپرست وزارت داخله و یاسین ضیا لوی درستیز نیروهای مسلح را برکنار کند.

براساس حکم محمداشرف غنی بسم‌الله محمدی به سرپرستی وزارت دفاع و عبدالستار میرزکوال به سرپرستی وزارت داخله تعیین شده‌اند.

در همین حال تلویزیون ملی گزارش داده که ولی‌محمد احمدزی به‌جای یاسین ضیا، لوی درستیز نیروهای مسلح شده است.

این تغییرات در حالی صورت گرفته که در هفته‌های اخیر چندین ولسوالی به گونه پی‌هم به دست طالبان افتادند و از تلفات سربازان افغان و حتی پیوستن شماری از نیروهای امنیتی با طالبان گزارش‌های پخش شد.

در همین حال نمایندگان هلمند در شورای ملی و برخی جوانان این ولایت روز شنبه در یک نشست خبری تحت نام "نجات هلمند" گفتند که سقوط ولسوالی نهر سراج و درگیری شدید در ولسوالی گرشک این ولایت آنها را سخت نگران کرده است.

کریم اتل منشی، ولسی جرگه و نماینده هلمند در این جرگه گفته که به دلیل نرسیدن تجهیزات نظامی و تعیینات غیر مسلکی، در هلمند و دیگر ولایت‌ها این وضعیت به میان آمده است: "حکومت مرکزی در تعیینات افراد نظامی بی‌تفاوتی می‌کند. افراد بی‌تجربه را می‌گمارد. در کنار آن مهمات و تجهیزات نظامی به موقع به نیروهای امنیتی و دفاعی نمی‌رسد. به همین دلیل هلمند و برخی ولایت‌های دیگر با سقوط رو به رو هستند."

در همین حال میرزامحمد حق‌پرست فعال سیاسی در هلمند گفته که در حال حاضر لشکرگاه مرکز این ولایت با تهدید جدی روبه‌رو است و باید نیروهای بیشتری به آنجا فرستاده شود: "بالای حکومت صدا کردند که هرچه زودتر باید در مورد امنیت هلمند دست به کار شود و اجازه ندهد که این ولایت به دست طالبان سقوط کند. سقوط هلمند تهدید و چلنج جدی برای دولت و ولایت‌های همجوار خواهد بود."

آرشیف، نیروهای افغان در جریان جنگ با طالبان
آرشیف، نیروهای افغان در جریان جنگ با طالبان

به تازگی گزارش‌هایی پخش شده که مرکزهای ولسوالی مردیان ولایت جوزجان و ولسوالی خواجه سبزپوش ولایت فاریاب و دره‌صوف پایین در سمنگان به دست طالبان سقوط کرده‌اند.

پیش از این مرکزهای ولسوالی شینکی زابل، دهنه غوری بغلان، پشت کوه و انار دره فراه، دولتشاه لغمان و مرکز‌های برخی ولسوالی‌های دیگر به دست طالبان افتاده بودند.

در عین حال فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع در پیام ویدیویی که به رسانه‌ها فرستاده گفته که به‌زودی نیروهای امنیتی و دفاعی مناطقی را که طالبان در آن نفوذ کرده‌اند دوباره تصرف خواهند کرد: "متاسفانه امروز سطح خشونت‌ها و دامنه جنگ‌ها گسترش یافته، اما وضعیت این‌گونه ادامه نخواهد یافت. نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان برنامه‌های مشخصی دارند. در جاهای که طالبان نفوذ کرده و فعالیت‌های تروریستی انجام می‌دهند دوباره نیروهای ما مستقر خواهند شد."

از سویی هم طالبان ادعا کرده‌اند که مرکزهای چندین ولسوالی دیگر در ولایت‌های گوناگون را تصرف کرده و شماری از نیروهای امنیتی با سلاح و تجهیزات نظامی به آنها پیوسته‌اند.

وزارت دفاع افغانستان اما گفته که از مرکزهای شماری ولسوالی‌ها و مرکزهای نظامی، عقب‌نشینی تاکتیکی صورت گرفته و به زودی این مناطق را دوباره تصرف خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG