لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۳۰

وزارت صحت: تجهیزات موجود برای پذیرش بیماران کووید-۱۹ کافی نیست


بیماران کووید-۱۹ در شفاخانه افغان جاپان در کابل

وزارت صحت عامۀ افغانستان گفته که با توجه به میزان بالای مراجعۀ بیماران کووید-۱۹ به شفاخانه‌ها، تجهیزات موجود برای پذیرش بیماران بسنده نیست.

با افزایش شمار بیماران کووید-۱۹ و مرگ‌و‌میر ناشی از این بیماری در افغانستان، انتقادها از کمبود آکسیجن بالا گرفته است.

کبیر، باشندۀ کابل که چند عضو خانواده‌اش به این بیماری مبتلا شده، به رادیو آزادی گفت که شفاخانه‌های دولتی پاسخگوی نیازهای بیماران نیستند و بهای آکسیجن در بازار هم به شدت بالا رفته است.

کبیر می‌گوید: "کمبود آکسیجن بسیار زیاد است و بسیار مشکل است. بیشتر افراد هم که جان می‌دهند، دلیلش صد درصد کمبود آکسیجن است. چند روز قبل من خودم یک بالون آکسیجن را از خیرخانه ۲۵ هزار افغانی خریدم."

آرشیف٬ بیمار کووید-۱۹ در افغانستان
آرشیف٬ بیمار کووید-۱۹ در افغانستان

او افزود که خودش گواه جان باختن چند بیمار کووید-۱۹ به دلیل نرسیدن آکسیجن بوده است.

در روزهای اخیر موضوع محدودیت دسترسی به آکسیجن در شبکه‌های اجتماعی هم داغ بوده است. شمار زیادی از کاربران به این موضوع اشاره داشتند.

سرپرست وزارت صحت هم تأیید کرده که کمبود آکسیجن در حال حاضر از مشکلات جدی است.

وحید مجروح به روز یک‌شنبه (۳۰ جوزا) در نشست خبریی در کابل گفت که مراجعۀ بیماران کووید-۱۹ به شفاخانه‌ها افزایش یافته و تجهیزات شفاخانه‌ها برای پذیرش آن‌ها بسنده نیست.

به گفتۀ آقای مجروح، ظرفیت شفاخانه‌های کوید-۱۹ در تمام ولایت‌ها دو برابر شده، اما هنوز هم به ایجاد بسترهای بیشتری نیاز است. او گفت که برای ایجاد بسترهای بیشتر به منابع آکسیجن نیاز است.

مجروح افزود: "یک دلیل عمده که ما هنوز بسترها را افزایش نمی‌دهیم این است که اول باید منابع تمویل آکسیجن تدارک دیده شود، بعد از آن بستر افزایش داده شود. ما آمادگی افزایش تعداد بستر را به هر اندازه که نیاز باشد داریم."

وحید مجروح٬ سرپرست وزارت صحت افغانستان
وحید مجروح٬ سرپرست وزارت صحت افغانستان

وزارت صحت عامه در پیوند به شمار دقیق تخت‌های ویژه بیماران کووید-۱۹ و نیازمندی این وزارت به تخت‌های بیشتر توضیح نداد.

به گفتۀ سرپرست وزارت صحت، تمام شفاخانه‌های کووید-۱۹ دولتی در کابل مجهز به دستگاه‌های تولید آکسیجن شده‌اند.

او ‌افزود که براساس توافق صحت عامۀ هرات و دانشگاه مشهد ایران، به گونۀ هفتگی ۴۰ تُن گاز مایع برای تولید آکسیجن به هرات منتقل خواهد شد که نخستین محمولۀ آن دیروز به هرات رسید.

آقای مجروح گفت که از ۳٬۵۰۰ بالون آکسیجنی که از ایران خریداری شده، ۹۰۰ بالون به مرز هرات رسیده است.

این در حالی است که براساس آمار وزارت صحت عامه، در ۲۴ ساعت گذشته ۱٬۹۲۷ تن تازه به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ۹۳ فرد مبتلا به این ویروس در سراسر افغانستان جان باخته‌اند.

با ثبت موارد جدید، شمار مجموعی موارد مثبت کووید-۱۹ در افغانستان ۱۰۳ هزار ۹۲۱ تن و شمار جان باختگان این بیماری به ۴٬۲۱۵ تن رسیده است.

XS
SM
MD
LG