لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۱۶

انتخابات پارلمانی ارمنستان؛ ۵۰ درصد مردم رای دادند


انتخابات پارلمانی ارمنستان

انتخابات پارلمانی روز یک‌شنبه (۲۰ جون) در ارمنستان برگزار شد.

در ارمنستان که امسال بحران‌های سیاسی متعددی را تجربه کرد، مردم در انتخابات پارلمانی اشتراک کردند. این انتخابات بخاطری مهم بود که شکست نیروهای ارمنستانی در جنگ اخیر در برابر آذربایجان در ناگورنو قره باغ بسیاری مردم را خشمگین کرده است.

آن‌ها خواستار برکناری رژیم برسر اقتدار اند. کمیسیون انتخابات اعلام کرد که ۵۰ فیصد افراد دارای شرایط رای‌دهی در انتخابات اشتراک کردند.

اعلام نتایج نهایی شاید چندین روز را دربر گیرد. ولی نتایج ابتدایی نشان می‌دهد که حزب برسر اقتدار اتحاد مدنی به رهبری نیکول پاشینیان، سرپرست صدراعظم تقریبا به ۶۰ درصد آرا دست یافته است. حزب رابرت کوچاریان، رئیس جمهور سابق با دست یافتن به ۲۲ درصد آرا در مقام دوم قرار گرفته است.

نیکول پاشینیان، سرپرست صدراعظم ارمنستان
نیکول پاشینیان، سرپرست صدراعظم ارمنستان

رقابت اصلی میان این دو حزب خواهد بود. گزارش‌ها می‌رساند که بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رای داده‌اند. ارمنستان سه ملیون نفوس دارد که از جمله دونیم میلیون نفر دارای شرایط رای‌دهی اند.

برخی ناظران از خلاف ورزی‌ها در این انتخابات نیز سخن گفتند.

دانییل لوانسیان به بخش ارمنی رادیو اروپای آزاد گفت: "خرید آرا در جاهای مختلف صورت گرفته است. در دفترهای احزاب سیاسی و یا خارج از آن. مثلا به کارگران در یک فابریکۀ برق گفته شده که اگر به حزب اتحاد ارمنستان رای دهند در کنار معاش خود بونس یا پول تشویقی دریافت خواهند کرد. معمولا چنین پول چون پاداش عملکرد بهتر پرداخته می‌شود. رشوت هم پرداخته شده است. ما پیام‌های صوتی از برخی قضیه‌ها داریم اما در برخی دیگر تصویرهای ویدیو هم داریم."

این انتخابات پارلمانی در ارمنستان قبل از میعاد مقرر دایر می‌شود چون به‌دنبال بحران سیاسی که بعد از جنگ در برابر آذربایجان در اواخر سال ۲۰۲۰ به میان آمد، صدراعظم پاشینیان مجبور ساخته شد که استعفا دهد و انتخابات قبل از وقت دایر کند.

جنگ میان ارمنستان و آذربایجان در ناگورنو قره باغ
جنگ میان ارمنستان و آذربایجان در ناگورنو قره باغ

جنگ اخیر میان ارمنستان و آذربایجان برسر منطقه ناگورنو قره باغ بعد از شش هفته به‌تاریخ ۲۷ نوامبر با میانجیگری مسکو پایان یافت.

بیش از شش هزار نفر در این جنگ کشته شدند و ارمنستان برخی مناطق آذربایجان را که قبلا تصرف کرده بود، از دست داد.

سازش با آذربایحان مردم را خشمگین کرد و تظاهرات وسیع ازسوی احزاب مخالفان به راه انداخته شد. با این که پاشینیان استعفی داد ولی چون سرپرست امور صدارت باقی ماند.

XS
SM
MD
LG