لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۲۱

ایجاد پارک تفریحی شمامه ابتکار یک خانم در بامیان


پارک تفریحی شمامه در ولایت بامیان

بختاور مهدوی در شهر بامیان پارک تفریحی شمامه را که دارای فضای سبز، رستورانت و مهمانخانه است با هزینه بیش از ۶ میلیون افغانی ایجاد کرده است.

بختاور این پارک را در حالی ایجاد کرده که ناامنی در سطح کشور افزایش یافته و همه در تلاش اند که کشور را ترک کنند.

اما این مادر چهار فرزند می‌گوید تلاش دارد که با سرمایه گذاری در آبادی کشور سهم بگیرد، تا برای دیگران نوید آینده بهتری را بدهد: "من نه تنها برای فرزندانم بلکه می‌خواهم برای تمام هموطنانم خدمت‌گذار باشم. امیدوارم که فرزندانم هم در آینده خدمت‌گذار جامعه باشتد که هم زندگی خود را بسازند هم برای هموطنان یک خدمت کنند. وقتی یک هموطن ما می‌آید احساس امیدواری کند که در کشور ما هم‌ چنین چیزی است."

پارک تفریحی شمامه در ولایت بامیان
پارک تفریحی شمامه در ولایت بامیان

خانم مهدوی این پارک را به همکاری مالی شوهر و برخی از دوستانش ایجاد کرده.

بختاور می‌گوید نزدیک به ۲۰ سال طعم تلخ مهاجرت را چشیده و اکنون می‌خواهد با کار آفرینی برای خود و خانواده‌اش در کشور زندگی بهتری فراهم کند.

در حال حاضر در این پارک بیش از ده نفر که نیم آنان زنان می‌باشند مشغول کار اند.

خاطره اکرمی ۱۹ ساله با کار در این پارک مصارف خانواده هفت نفری خود را تامین می‌کند.

او می‌گوید پدرش دهقان است و با گسترش ویروس کرونا و بیکاری خانواده‌اش با مشکلات فراوان اقتصادی روبرو شد.

پارک تفریحی شمامه
پارک تفریحی شمامه

اما خاطره مدت دو ماه که در این پارک مشغول کار می‌باشد توانسته مشکلات اقتصادی خانواده اش را کاهش دهد: "خیلی خوشحال استم. من از هر نگاه می‌توانم در اینجا پیشرفت کنم. کار در اینجا حتی برای خانواده ام خیلی خوب است. پدرم دهقان است یک برادرم دانشگاه می‌خواند خواهرانم هم خرد است مصارف خانه را من پوره می‌کنم."

خاطره فارغ صنف دوازدهم است. او حالا امیدوار است که با کار در پارک شمامه بتواند فرصت تحصیل را در دانشگاه برای خود فراهم نماید.

پارک شمامه در چهار کیلومتری غرب بودای بامیان در کنار داشتن فضای سبز و تزئینات زیبا دارای رستورانت و مهمان خانه نیز است که برای مشتریان خدمات گوناگون را عرضه می‌کند.

کباب پارک شمامه
کباب پارک شمامه

مسئول این پارک می‌گوید روزانه نزدیک به دو صد نفر مشتری دارد.

محمد نسیم حیدری در اینجا آمده تا لحظه‌ای از فضای این پارک لذت ببرد: "اینجا بسیار یک فضای بسیار عالی و زیبا دو طرف کوه و از شهر دور است خیلی آرام رمانتیک است. خیلی غذای خوب و خوش مزه هم دارد."

در ولایت بامیان حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی و اقتصادی به ویژه کار در بیرون از خانه در بخش‌های زراعت، هنر و فرهنگ بیشتر است.

بختاور هم امیدوار است که در راستای توانمند سازی اقتصادی زنان بتواند کاری انجام دهد تا آنان هم به رشد و شگوفایی کشور سهم بگیرند.

XS
SM
MD
LG