لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ اسد ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۷

عمران خان: طالبان در چهارچوب حکومت افغانستان مدغم شوند


عمران خان صدراعظم پاکستان

صدراعظم پاکستان به گروه طالبان گفته که نمی‌تواند حاکمیت خود را در تمام افغانستان برقرار کند.

عمران خان روز سه‌شنبه (اول سرطان) در مقاله‌ای در نیویارک تایمز و واشنگتن‌پست نوشته که طالبان نمی‌توانند در سراسر افغانستان به حاکمیت برسند، در عوض باید در چهارچوب حکومت مدغم شوند.

نخست‌وزیر پاکستان نوشته که کشورش آماده همکاری با امریکا در روند صلح افغانستان است، اما بیرون شدن نیروهای خارجی از شدت بیشتر جنگ در این کشور جلوگیری می‌کند.

در بخشی از نوشته عمران خان آمده است: "طالبان در دو ماه گذشته حملات خود را به نیروهای افغان افزایش دادند، به‌ویژه پس از آنکه جو بایدن، رئیس جمهوری امریكا، روند بیرون شدن همه نیروهای خود را از افغانستان تا ۱۱ سپتمبر اعلام كرد."

آقای خان با راه حل نظامی درگیری افغانستان مخالفت کرده و افزوده که اگر درگیری ادامه یابد، می‌تواند راه را برای آغاز جنگ داخلی دیگر هموار کند.

وی افزوده پاکستان علاقه‌ای به مداخله در افغانستان ندارد، اما آماده همکاری با هر دولتی است که با خواست مردم تشکیل شود.

با این حال مشاور ارشد محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان انتشار این مقاله نخست‌وزیر پاکستان را اقدامی سیاسی در آستانه سفر آقای غنی به امریکا دانسته است.

وحید عمر
وحید عمر

وحید عمر، رئیس دفتر اطلاعات و روابط عامه ریاست جمهوری، به رادیو آزادی گفت: "اینکه رئیس جمهور افغانستان به ایالات متحده می‌رود و نخست‌وزیر پاکستان از قبل مقاله‌ای در واشنگتن پست منتشر می‌کند، می‌تواند یک اقدام سیاسی باشد. به بیان صریح، نقش همسایگان ما، به‌ویژه پاکستان، روشن است. این نقش در سنگر، در اظهارات‌شان و در فضای سیاسی و نظامی نیز این نقش روشن است."

محمداشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان برای گفت‌وگو با جو بایدن رئیس جمهوری امریکا جمعه آینده به امریکا سفر می‌کنند.

آقای عمر در نشست خبری گفت که یکی از محورهای گفت‌وگوهای آنها روند صلح افغانستان خواهد بود.

این در حالی است که روند صلح افغانستان پس از ماه‌ها دیدار رو در روی نمایندگان طالبان و حکومت افغانستان، به آغاز گفت‌وگوهای رسمی میان دو طرف نینجامیده است.

گفته شده که قرار بود برای تسریع روند صلح، هیئتی به سرپرستی عبدالله عبدالله به دوحه سفر کند، اما یک منبع شورای عالی مصالحه ملی گفت که به دلیل سفر آقایان غنی و عبدالله به واشنگتن، این سفر به تأخیر افتاده است.

گفته شده که در ترکیب این هیئت حامد کرزی، یونس قانونی، کریم خلیلی، اکرم خپلواک و بابر فرهمند حضور خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG