لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۰۸

تبصره نیویارک تایمز در مورد ملیشه سازی در افغانستان


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان

روزنامۀ نیویارک تایمز مقاله‌ای را نشر کرده با این عنوان "حوادث روز افزون امنیتی، عدم مصونیت و آسیب پذیری، عده‌ای را در افغانستان واداشته تا ملیشه سازی کنند."

نویسندگان این مقاله می‌گویند که خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان و پیشروی طالبان، سقوط منظم قرارگاه‌های امنیتی و همچنان کندی روند مذاکرات صلح میان حکومت و طالبان، تعدادی را واداشته تا ملیشه سازی کنند.

در مقالهٔ نیویارک تایمز آمده که توزیع سلاح و تسریع ایجاد گروه‌های قومی مسلح، جنگ داخلی در دهه ۹۰ میلادی را به یاد می آورد که بر اثر آن هزاران غیرن‍‍ظامی کشته شدند و کابل ویران شد.

نیویارک تایمز در این مقاله می‌نویسد که اقدام ملیشه سازی اگر با هماهنگی حکومت هم باشد، شاید حکومت رئیس جمهور اشرف غنی را به شکست مواجه کند و افغانستان یک بار دیگر به دست به گفتۀ روزنامه جنگسالاران تقسیم شود.

در ادامهٔ مقاله آمده که تعدادی از قوماندانانی که در سقوط طالبان نیروهای امریکایی را کمک کردند، از همان زمان شبه نظامیان شان را منحل نکرده اند.

در مقاله از احمد مسعود پسر احمدشاه مسعود فرمانده پیشین ایتلاف شمال یاد شده است.

نویسندگان می‌گویند که احمد مسعود چند هزار ملیشه جمع کرده که عده‌ای از آنها همان قوماندانان پیشین اند که بر ضد نیروهای شوروی سابق و طالبان جنگیده اند.

در مقاله نیویارک تایمز در کنار احمد مسعود، از عبدالرشید دوستم، عطا محمد نور، اسماعیل خان و کامران علیزی هم نام گرفته شده است.

این همه در حالی است که دبیرا لاینز نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان به تازگی گفت که طالبان از جمع ۳۷۰ ولسوالی ۵۰ ولسوالی را گرفته اند. او بار دیگر خواستار کشاندن طرف‌های درگیر جنگ به میز مذاکره شد.

نشریه واشنگتن ایگزامینر مقالهٔ را در باره این که جو بایدن شاید رهبری پایان جنگ‌های را به عهده گیرد که برای آغاز آن رای داده، منتشر کرده است.

در آغاز مقالهٔ واشنگتن ایگزامینر آمده که بایدن از جملهٔ کسانی بود که در آغاز جنگ در افغانستان و عراق رئیس جمهور جورج دبلیو بوش را کمک کرده.

اما اکنون رئیس جمهور بایدن متعهد است که همه نیروهای امریکایی را تا یازدهم ماه سپتمبر از افغانستان خارج کند.

واشنگتن ایگزامینر در ادامه مقاله می‌نویسد که اعضای حزب جمهوریخواه امریکا از خروج نیروها از افغانستان حمایت می‌کنند، اما رهبری این حزب در مجلس نمایندگان با این فیصله مخالف است.

در پایان مقالهٔ واشنگتن ایگزامینر آمده که طرفداران رئیس جمهور جو بایدن به این باور اند که ختم جنگ امریکا در افغانستان برای بایدن یک دست آورد خیلی بزرگ به حساب می‌رود.

قرار است بایدن به روز جمعه در قصر سفید میزبان رئیس جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی باشد.

واشنگتن گفته که افغانستان را تنها نمی‌گذارد.

XS
SM
MD
LG