لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۸

ادامه نبردها با طالبان در کندز؛ مردم از نبود آب و نان شکایت دارند


از چهار روز به این‌سو در چهار اطراف شهر کندز درگیری سنگین میان نیروهای دولتی و گروه طالبان جریان دارد و صدای سلاح سبک و سنگین در داخل شهر شنیده می‌شود.

هم اکنون جنگ در قسمت شرقی شهر کندز در منطقه چله‌مزار، در قسمت شمال در منطقه ملاسردار، چپرمه، در قسمت غربی در منطقه زرخرید، کله‌پزی و قراول تپه و در قسمت جنوبی در منطقه سه درک جریان دارد.

وضعیت پیش آمده باشندگان کندز را سخت نگران کرده است.

اسدالله زرغون یکی از باشندگان کندز به رادیو آزادی گفت: "چهار طرف جنگ است، مردم آب و نان ندارد کل مردم بی‌چاره و پریشان هستند. دولت باید غم مردم بی‌چاره و مسکین را بخورد که مردم نه آب دارند و نه هم نان ندارد. دکان‌ها مردم در گرفت همه مردم در به در شده‌اند."

عملیات کوماندوهای ارتش در ولایت کندز
عملیات کوماندوهای ارتش در ولایت کندز

شدت جنگ، گرمی سوزان تابستان، تهدید ویروس کرونا و نبودن برق و آب آشامیدنی از مشکلاتی اند که زندگی را برای باشندگان شهر کندز خیلی دشوار کرده است.

عبدالمجید یکی از ساکنان شهر کندز در زمینه به رادیو آزادی گفت: "چهار طرف جنگ است، مردم بی‌کار است، از یک‌سو مرض کرونا است، حالت و وضعیت شهر خیلی خراب است. مردم هر سو آواره شده‌اند دربه در شدن مردم به کجا بروند."

عبدالودود ۴۰ ساله یکی دیگر از باشندگان کندز می‌گوید که از مدت سه روز به این‌سو در خانه آب آشامیدنی ندارد: "اینه مه خودم پشت نان و آب برآمدیم و سودا برآمدیم هیچ چیز پیدا نمی‌شود. هیچ چیز خدا نیست. مردم دربه در و خاک برسر هستند، در سرقبرستان‌ها خواب هستند هیچ کس نیست که به داد مردم برسد."

امرالدین ولی٬ عضوی شورای ولایتی کندز نیز وضعیت کنونی این ولایت را نگران کننده دانسته و از حکومت مرکزی می‌خواهد که هرچه عاجل به این ولایت نیروهای تازه نفس اعزام کند.

نیروهای تازه نفس کوماندو در ولایت کندز
نیروهای تازه نفس کوماندو در ولایت کندز

ولی گفت: "مردم بی‌نهایت در مظلومیت قرار دارند. مردم فعلاً در فاجعه و قربانی قرار دارند. اگر اینها نیروهای ویژه و کوماندوها را به خاطر تأمین این شهر نفرستند. جنگ را اینها به داخل شهر می‌کشاندند و از مردم قربانی می‌گیرد و مردم توانایی این را ندارد که خود به ساحات امن و دیگر ولایت‌ها بکشانند."

اما مسوولان امنیتی کندز می‌گویند که به این ولایت نیروهای تازه نفس رسیده‌اند و به زودی در وضع جاری شهر کندز تغییراتی مثبت بوجود خواهد آمد.

گروه طالبان در حالی حمله‌های مسلحانه‌شان بر شهر کندز را افزایش داده‌اند، که دیگر تمامی ولسوالی این ولایت به دست گروه طالبان سقوط کرده‌اند و هم اکنون تنها مرکز شهر کندز و ولسوالی علی‌آباد در کنترول نیروهای دولتی قرار دارد.

XS
SM
MD
LG