لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۳۷

جنگ افغانستان؛ مقام‌ها: نظامیان پاکستانی در درگیری‌ها کشته و بازداشت شده اند


یک نظامی پاکستان که به تازگی در جریان درگیری با نیروهای امنیتی افغان در پکتیا بازداشت شده است.

درحالی که جنگ در افغانستان به‌گونه روزافزون افزایش یافته، مقام‌های افغان از کشته و بازداشت نظامیان پاکستانی در درگیری‌ها خبر داده اند.

مقام‌های افغان از حضور جنگجویان پاکستانی به ویژه نظامیان آن کشور در صفوف طالبان سخن می‌گویند.

مسئولان محلی ولایت پکتیا گفته که یک نظامی پاکستان را به تازگی در جریان درگیری با نیروهای امنیتی افغان بازداشت کرده اند.

محمد حلیم فدایی والی پکتیا تائید کرده که جنگجوی بازداشت‌شده نظامی پاکستانی بوده و در صفوف طالبان فعالیت‌های تخریبی علیه حکومت را انجام می‌داد.

آقای فدایی در صفحه فیسبوک خود نوشته که نظامی بازداشت شده پاکستانی عظیم نام دارد و پدر و مامایش نیز کارمند ارتش پاکستان هستند.

والی پکتیا افزوده که، نظامی بازداشت شده پاکستانی اعتراف کرده که پس از یک و نیم سال آموزش نظامی به افغانستان فرستاده شده و برایش گفته شده بود که در آنسوی خط دیورند، در صفوف طالبان با دیگر نظامیان پاکستانی بپیوندد.

پیش از این مقام‌های ولایت ننگرهار در شرق افغانستان نیز، از کشته شدن شماری از اتباع پاکستانی سخن زده و گفته بودند که اجساد آنها ازسوی هلال احمر، از راه تورخم به پاکستان انتقال یافته است.

هنوز در مورد آمار جنگجویان خارجی به ویژه پاکستانی‌ها در افغانستان چیزی گفته نشده اما حکومت افغانستان پیش از این گفته که حدود 20 گروه هراس‌افگن در این کشور فعالیت دارند.

فواد امان سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که صدها جنگجوی خارجی به ویژه پاکستانی در صفوف طالبان علیه حکومت این کشور می جنگند.

فواد امان سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
فواد امان سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

آقای امان افزود: "حضور جنگجویان خارجی بخصوص پاکستانی‌ها درصفوف طالبان برجسته و چشمگیراست. درهرجبهه در کنار طالبان تروریستان خارجی مانند پاکستانی‌ها، چیچینی‌ها، عرب‌ها، ازبکستانی‌ها وغیره در برابر مردم افغانستان به حمایت از طالبان می‌جنگند."

اما او در این مورد اسناد و مدارکی مطرح نکرده و توضیحی بیشتر نیز نداده است.

ایمل ولی خان رهبر ایالتی حزب عوامی نشنل پاکستان در خیبر پشتونخوا نیز چند روز پیش در نشستی از حضور پاکستانی‌ها در جنگ افغانستان سخن زده بود.​ایمل ولی خان رهبر ایالتی حزب عوامی نشنل پاکستان در خیبر پشتونخوا

او تاکید کرده که می‌دانند جسد‌های کی‌ها در تابوت‌ها به پاکستان انتقال می‌یابد.

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان نیز به تازگی گفته که طالبان هنوز با برخی گروه‌های هراس‌افگن منطقه‌ای و جهانی ارتباط دارند.

آقای اتمر در نشست آنلاین شورای امنیت سازمان ملل دیروز گفت که طالبان بر بنیاد توافقنامه صلح با امریکا، ارتباط خود با تروریستان جهانی را قطع نکرده اند.

وزیر خارجه افغانستان بار دیگر طالبان را به پناه دادن به شبکه القاعده، لشکر طیبه، طالبان پاکستانی، جنبش اسلامی ترکستان و جنبش اسلامی ازبیکستان متهم کرد.

طالبان اما ارتباط داشتن با شبکه القاعده و سایر گروه‌های تروریستی را رد کرده اند. ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی این گروه به رادیو آزادی گفت که هیچ جنگجوی خارجی به شمول اتباع پاکستان در صفوف طالبان حضور ندارند.

پاکستان نیز پیش از این حضور اتباع آن کشور در صفوف طالبان را رد کرده است.

این در حالی است که در هفته‌های اخیر، درگیری‌ها نسبت به هر زمان دیگر در افغانستان افزایش یافته و در ولایت‌های گوناگون شماری از ولسوالی‌ها سقوط کرده ویاهم میان نیروهای امنیتی و طالبان دست به دست شده اند.

مرکز ولایت کندز
مرکز ولایت کندز

در عین حال وزارت دفاع افغانستان گفته که نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در ولایت‌های شمال در حال پیشرفت هستند.

به گفته این وزارت، خیزش‌های مردمی در ولایت‌های پروان، ننگرهار، بلخ، فاریاب، سرپل، کندز، کندهار، بادغیس، بغلان، تخار و جوزجان شکل گرفته و در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی در برابر طالبان ایستاده اند.

وزارت دفاع افغانستان گفته، افرادی که در کنار نیروهای امنیتی علیه طالبان بجنگند، برای شان سلاح و مهمات داده می شود. اما طالبان خیزش‌های مردمی را پولیس محلی خوانده اند.

XS
SM
MD
LG