لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۱۹

صدراعظم بریتانیا: الحاق غیرقانونی شبه جزیره کریمیا را به رسمیت نمی‌شناسیم


بوریس جانسون صدراعظم بریتانیا

بوریس جانسون صدراعظم بریتانیا درست یک روز بعد از حادثۀ اخیر در بحیره سیاه، بار دیگر تأکید کرده که بریتانیا الحاق غیرقانونی شبه جزیرۀ کریمیا با روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد و کشتی نیروی بحری سلطنتی این کشور کوتاه ترین مسیر را از اوکراین به گرجستان طی می‌کرد.

روسیه ادعا کرده که کشتی‌های رزمی آن کشور در بحیرۀ سیاه، به تاریخ ۲۳ جون تیراندازی هشدار دهنده را انجام داده و یک طیارۀ نظامی روسی بمب هایی را در مسیر کشتی بریتانیایی اچ. ام اس دفندر(HMS Defender) پرتاب کرده تا او را از یک منطقه نزدیک شهر سواستوپول در کریمیا، مجبور به تغییر مسیر کند.

کشتی بریتانیا در بحیره سیاه
کشتی بریتانیا در بحیره سیاه

آقای جانسون دیروز (پنجشنبه ۲۴ جون)، در سخنرانی‌اش در یک پایگاه نظامی در الدرشات، همپشایر بریتانیا، این بخش بحیره سیاه را قلمرو اوکراین خواند: "من فکر می‌کنم استفاده از آبهای بین‌المللی کاملاً مناسب بوده است. اتفاقاً نکته مهم این است که ما الحاق شبه جزیرۀ کریمیا با روسیه را به رسمیت نمی‌شناسیم این بخشی از قلمرو تحت حاکمیت اوکراین است. کاملاً درست بود که ما باید ادعا کنیم که قانون را دنبال کنید و آزادی بحری را به روشی که ما دنبال کردیم دنبال کنید، کوتاه ترین مسیر را بین دو نقطه طی کنید و این کاریست که ما انجام دادیم.

وزارت امور خارجه روسیه دیروز(پنجشنبه ۲۴ جون) گفت، دبورا برون سفیر بریتانیا در مسکو را احضار کرده و در یک اعلامیه کوتاه به او هشدار داده است که در صورت تکرار حادثۀ مشابه، بریتانیا مسئول همۀ عواقب آن خواهد بود.

وزارت دفاع بریتانیا با رد اینكه کشتی اچ. ام اس دفندر مورد تیراندازی قرار گرفته، گفته است كه روسیه در حال اجرای "تمرینات توپچی" بود كه قبلاً اعلام شده بود.

دیبرا برونر سفیر بریتانیا در مسکو
دیبرا برونر سفیر بریتانیا در مسکو

وزیر امور خارجه بریتانیا نیز در جریان سفر به سنگاپور تأکید کرده که این کشتی بریتانیایی از آب‌های سرزمین اوکراین عبور می‌کرد و هیچ گونه تیراندازی بر او صورت نگرفته است.

دومینیک راب گفته، این کار مطابق با قوانین بین‌المللی انجام شده و توصیف روسی آن نادرست است.

روسیه بعد از برکناری ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور اوکراین که دوست مسکو بود در میان موج اعتراضات عمومی، در ماه مارچ سال ۲۰۱۴ میلادی منطقه کریمیای اوکراین را به خاکش الحاق کرد.

اعزام نیروهای نظامی روسیه و برگزاری همه پرسی در کریمیا توسط حداقل ۱۰۰ کشور جهان غیرقانونی اعلام شده است.

XS
SM
MD
LG