لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۱

رئیس جمهور غنی و هیئت همراهش قرار است امشب به‌وقت کابل با جو بایدن دیدار کنند


رئیس جمهور افغانستان و هیئت همراهش در واشنگتن استند و قرار است امشب به وقت کابل با جو بایدن رئیس جمهور امریکا دیدن کنند.

رئیس جمهور افغانستان و هیئت همراهش در واشنگتن استند و قرار است امشب به وقت کابل با جو بایدن رئیس جمهور امریکا دیدن کنند.

ایالات متحده در جریان سفر رئیس جمهور اشرف غنی، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی و سایر مقام‌های افغان به واشنگتن، روی ادامه تعهدش با افغانستان تاکید کرده.

انتظار می‌رود ساعت ۳ پس از چاشت به وقت واشنگتن که ۱۱:۳۰ شب به وقت افغانستان است، رهبران و مقام‌های افغان با جو بایدن رئیس جمهور و سایر مقام‌های امریکایی دیدار کنند.

قصر سفید در دیدار نخست میان بایدن و رهبران افغان میزبان خواهد بود. گفتگوی بعدی مقام‌ها و رهبران افغانستان با لوید آستین وزیر دفاع امریکا در پنتاگون برگزار خواهد شد.

مقام‌های امریکایی که خواسته اند بنابر حساسیت موضوع از آنها نام گرفته نشود، به خبرگزاری اسوشیتید پریس گفته اند که حدود ۶۵۰ سرباز این‌کشور برای امنیت دپلومات‌های ایالات متحده در افغانستان خواهند ماند.

بحث دیگر، امنیت میدان هوایی کابل است، رهگذری که افغانستان را با جهان وصل می‌کند. به گفتۀ مقام‌های امریکایی تا ماه سپتمبر که نیرو‌های ترکیه مسئولیت این میدان هوایی را به عهده می‌گیرند، صد‌ها سرباز ایالات متحده در آنجا مستقر خواهند بود.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا شام گذشته (۳ سرطان) به خبرنگاران در پنتاگون گفت که در دیدار مقام‌های افغان با رئیس جمهور بایدن، روی آینده تعهدات با افغانستان بحث می‌شود.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا
جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا

او گفت: "دیدارها، ادامه از بحث‌ها با شریکان افغان ما در مورد آینده خواهد بود که تعهد دوامدار ما چگونه باشد. ایالات متحده با آینده افغانستان و مردم اینکشور متعهد خواهد ماند. روی همین موضوع بحث خواهد شد. برخی مسایل استند که باید پیگیری شود، مانند حمایت مالی که چگونه باشد. روی همین مسایل فردا بحث می‌شود."

با آغاز خروج نیرو‌های امریکایی از افغانستان، میدان‌های جنگ خیلی داغتر از گذشته شده و در میزان خشونت‌ها هیچگونه کاهشی نیامده است.

انتظار‌های دولت افغانستان از نخستین دیدار رو در رو میان رهبران اینکشور با رئیس جمهور بایدن و اداره او چیست؟

حمد‌الله محب مشاور امنیت ملی افغانستان در گفتگو با صدای امریکا به این پرسش، پاسخ داده است.

حمد‌الله محب مشاور امنیت ملی افغانستان
حمد‌الله محب مشاور امنیت ملی افغانستان

آقای محب گفت: "خروج نیرو‌های امریکایی یک فصل نو را بین افغانستان و امریکا ایجاد کرد. تمام هدف سفر همین بود که روی جزئیات فصل نو بحث کنیم. چون اینجا سیستم امریکا طوری است که در یک طرف حکومت است و در کنار آن کانگرس هم نقش بسیار عمده دارد. در مورد یک اندازه کمک‌های که با افغانستان صورت می‌گیرد، با اداره رئیس جمهور بایدن صحبت می‌کنیم و هم با کانگرس و سایر رهبران امریکا، زیرا همه روی وضعیت افغانستان تاثیر‌گذار است."

انتظار می‌رود مقام‌های افغان در این سفر اطمینان حاصل کنند که تعهد امریکایی با حکومت افغانستان پایدار خواهد بود.

کرین جان پییر سخنگوی قصر سفید دیروز (۳ سرطان) گفت، دیدار امروز رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله با رئیس جمهور جو بایدن، به منظور تعهد دوامدار ایالات متحده از مردم افغانستان و نیرو‌های امنیتی و دفاعی این‌کشور صورت می‌گیرد.

به گفتۀ او، بایدن روی اتحاد، انسجام و تمرکز حکومت افغانستان به چالش‌های کلیدی که فراراه این‌کشور وجود دارد، تاکید خواهد کرد.

با وجود این‌همه، نگرانی‌ها از وضعیت امنیتی افغانستان به صورت فزاینده بیشتر شده.

روزنامه وال استریت ژورنال اخیراً بنابر ارزیابی تازه استخبارات امریکا گزارش داد که طالبان شاید تا شش ماه کابل را تصرف کنند.

در ارزیابی‌های تحلیلی گذشته گفته شده بود که حکومت افغانستان شاید تا دو سال پس از خروج کامل نیرو‌های بین‌المللی مقاومت کرده بتواند.

آنسو حکومت افغانستان می‌گوید که توانایی امنیت و حفاظت از این‌کشور را دارد و می‌تواند از هرشهر و منطقه دفاع کند.

XS
SM
MD
LG