لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۸

وزارت دفاع: نیروهای افغان ۹ ولسوالی را پس گرفتند


آرشیف، نیروهای افغان در جریان عملیات نظامی

پس از سقوط پیهم شماری از ولسوالی‌های افغانستان، وزارت دفاع گفته که ۹ ولسوالی را از طالبان پس گرفته است.

فواد امان معاون سخنگوی این وزارت امروز جمعه (چهارم سرطان) به رادیو آزادی گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی تنها شب گذشته در نتیجه عملیات‌ها ۳ ولسوالی از دست رفته را دو باره در کنترل در آورده اند: "براساس یک برنامه مشخص نیروهای امنیتی و دفاعی توانسته اند ۸ ولسوالی را در قندز، بلخ، تخار، پکتیا و فاریاب پس بگیرند. نیروهای ما در حالی پیشرفت بوده و تنها شب گذشته ولسوالی‌های احمد آباد و سید کرم را در ولایت پکتیا و ولسوالی اندخوی در فاریاب را پس گرفته اند."

آقای امان گفته که ولسوالی بنگی در ولایت تخار، دشت ارچی و علی آباد در ولایت قندز، ولسوالی بلخ ولایت بلخ، ولسوالی اندخوی فاریاب و ولسوالی‌های احمد آباد و سید کردم ولایت پکتیا دو باره در کنترل نیروهای امنیتی و دفاعی قرار گرفته اند.

فواد امان سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
فواد امان سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

در عین حال وزارت دفاع امروز در اعلامیه‌ای گفته که ولسوالی خنجان ولایت بغلان و منطقه کیله گی این ولایت نیز از حضور طالبان پاکسازی شده اند.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان به رادیو آزادی گفته که اوایل امروز چهار ولسوالی دیگر را نیز سقوط داده اند.

به گفته آقای مجاهد، در حال حاضر بیش از یک صد ولسوالی در ولایت‌های گوناگون را در اختیار دارند: "صبح امروز نیز ما چهار ولسوالی را در ولایت‌های بغلان، فاریاب و شماری ولایت‌های دیگر سقوط داده ایم. با این در مجموع ۱۰۹ ولسوالی در اختیار ما است."

این در حالی است که مارک میلی لوی درستیز نیروهای امریکایی در کانگرس آن کشور گفته که آنها وضعیت افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کنند.

آقای میلی افزوده است که از ۴۱۹ ولسوالی افغانستان در حال حاضر ۸۱ آن در تصرف طالبان قرار دارد.

مارک میلی لوی درستیز امریکا
مارک میلی لوی درستیز امریکا

او اما این ادعای طالبان را نادرست خوانده که گفته اند ده ها ولسوالی را در دو ماه اخیر تصرف کرده اند. به گفته او، سال گذشته پیش از آغاز روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، طالبان ۶۰ ولسوالی را در اختیار داشتند.

مارک میلی تاکید کرده که با این پیشرفت‌ها طالبان هنوز نتوانسته اند که کنترل کدام ولایت را به گونه کامل در اختیار بگیرند.

از سویی هم ایمل مومند سخنوی قول اردوی ۲۰۳ تندر در پکتیا گفته که نیروهای مشترک افغان، عملیات را برای پس گیری ولسوالی‌های از دست رفته در این ولایت آغاز کرده اند.

XS
SM
MD
LG