لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۴۲

مقام‌های حکومت: سفر اشرف غنی به امریکا پُر دستاورد بوده است


دیدار مقام‌های افغان با رئیس جمهوری امریکا در قصر سفید

حکومت افغانستان گفته که در سفر محمداشرف غنی به امریکا، آن کشور از همکاری‌های همه‌جانبه و پایدار به افغانستان اطمینان داده است.

تعهد برای تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، حمایت از نیروهای هوایی و تجهیز آنان، همکاری‌های پایدار سیاسی، اقتصادی، بشری و همکاری‌های درازمدت از مواردی هستند که به گفته مقام‌های افغان امریکا در جریان این سفر آقای غنی اعلام کرد.

دواخان مینه‌پال رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت به رادیو آزادی گفت که امریکا علاوه بر حمایت از روند صلح افغانستان، ۳.۳ میلیارد دالر به نیروهای افغان کمک می‌کند: "سفر رئیس‌جمهور به ایالات متحده امریکا پُردستاورد بود. امریکا در پروسه صلح در کنار حکومت و مردم افغانستان ایستاده است. همکاری‌های درازمدت امریکا به نیروهای امنیتی و دفاعی ادامه دارد. امریکا آماده است که به افغانستان ۳.۳ میلیارد دالر کمک کند و در این بخش تعهد قصر سفید و کانگرس امریکا بسیار مهم است. همکاری این کشور در بخش اقتصادی درازمدت است. فصل تازه روابط این را ثابت کرد که امریکا پس از خروج هم از حکومت و مردم افغانستان حمایت می‌کند."

آقای غنی خود پس از دیدار با جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا به خبرنگاران گفت: "پرسش اصلی این است که آیا امریکا افغانستان را رها می‌کند و یا بر بنیاد یک فصل جدید، در قبال افغانستان به عنوان دوست، حمایت‌کننده و هم پیمان باقی می‌ماند، پاسخ این سؤال به گونه قطعی مثبت است. من باور دارم که این سفر یک سفر موفق بود."

آقای بایدن هم پس از دیدار با همتای افغان خود گفت که نظامیان امریکایی از افغانستان می‌روند، اما کمک‌های آنان به افغانستان در بخش‌های مالی سیاسی و نظامی پایدار است.

آًقای بایدن همچنین گفت که افغان‌ها خود سرنوشت‌شان را تعیین می‌کنند، اما امریکا در کنار افغان‌ها قرار دارد.

در همین حال، رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به رادیو آزادی گفت که ادامه کمک‌های جامعه جهانی نشان‌دهنده روابط خوب افغانستان با جهان است.

اما دیدگاه‌ های اعضای پارلمان افغانستان و کارشناسان در کابل در این مورد متفاوت است. شماری مانند مرسل نبی‌زاده، عضو کمیسیون امور امنیتی و دفاعی ولسی جرگه باور دارند که در جریان این سفر از ادامه حمایت امریکا اطمینان حاصل شد، در حالی که در گذشته این موضوع مبهم بود: "آنها نه تنها برای امسال و سال آینده تعهد کمک ۳.۳ میلیارد دالری را کرده‌اند، بلکه در مورد قراردادیانی که برای تجهیز نیروهای هوایی اینجا باقی می‌مانند، این نیروها را تقویت می‌کند، همچنان رئیس‌جمهور بایدن گفته است که افغانستان در قصر سفید یک دوست خوب دارد."

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان حین مصافحه با همتای امریکایی اش در قصر سفید
اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان حین مصافحه با همتای امریکایی اش در قصر سفید

با این شماری دیگر از کارشناسان مانند عبدالباری عارض، کارشناس نظامی وعده‌های تازه امریکا را تکرار وعده‌های پیشین می‌دانند: "چیزی را که مردم افغانستان انتظار داشتند، در مورد متوقف شدن جنگ، پیشرفت صلح و بیرون شدن افغانستان از وضعیت بد فعلی بشنوند، برآورده نشد. این تعهد که از نیروهای امنیتی حمایت می‌کند، یک حرف تکراری است."

رئیس جمهورغنی و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی روز پنجشنبه در راس یک هیئت بلندپایه به واشنگتن رفتند و در آن جا با رئیس جمهور، اعضای مهم کانگرس، وزیر دفاع، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی، مشاور امنیت ملی و شماری دیگر از مقام‌های دیدار کردند.

XS
SM
MD
LG