لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۴۴

مسئولان امنیتی تخار: ساحاتِ از دست رفته از وجود طالبان پاک‌سازی می‌شوند


نیروهای امنیتی افغان در ولایت تخار

مسئولان امنیتی تخار می‌گویند که به زودی ساحاتِ از دست رفته را از وجود گروه طالبان پاک‌سازی می‌کنند.

اکرام‌الدین سریع قوماندان امنیه تخار به رسانه‌ها گفت که در حومه‌های شهرتالقان برضد گروه طالبان عملیات نیروهای دولتی و خیزش‌های مردم جریان دارد.

یک هفته پیش در حومه‌های شهرتالقان درگیری‌های شدید آغاز شده بود و هنوز هم ادامه دارد.

هم اکنون خط مقدم جنگ در حومه شهرتالقان در منطقه چشمه شیر است.

این منطقه از شهرتالقان ۵ کیلومتر فاصله دارد و شاهراه عمومی تخار- کندز نیز از همین منطقه می‌گذرد.

جمعه‌الدین ۴۵ ساله، به علت شدت جنگ از منطقه چشمه شیر بی‌جا شده.

او به رادیو آزادی می‌گوید که برخانه‌اش مرمی هاوان اصابت کرده و همه هست و بودش را از بین بُرده.

او می‌افزاید: "در منطقه ما جنگ است. به اینجا که آمدم کسی به کمک ما نرسید. صبح که به‌خانه رفتم کل در و دوازه میده شده بود. هاوان غلطید و خرابی کرده. هیچ‌کس به‌هیچ‌کس نمی‌رسد.همین‌جا مردم در روی خاک خواب اند. هیچ‌کس کمک نمی‌کند. این چی رقم دولت است. نه اینش در غم مردم است نه اونش. فقط ملت را در به در کرده‌اند."

هم اکنون خط مقدم جنگ در حومه شهرتالقان در منطقه چشمه شیر است.
هم اکنون خط مقدم جنگ در حومه شهرتالقان در منطقه چشمه شیر است.

همانند خانوادۀ جمعه‌الدین، صدها خانواده دیگر به شهرتالقان بی‌جا شده‌اند.

محمدشریف از باشندگان منطقه پُل شش متره شهرتالقان است.

او هم اکنون با خانواده ۱۲ نفری‌اش در یکی از مکتب‌های شهرتالقان به سر می‌برد.

او هم از طرف‌های درگیر جنگ انتقاد می‌کند.

او می‌افزاید: "این چی قسم حکومت است. این چی روزی است سر ما. ما را بمانند که درهمین خانه خود آرام زندگی کنیم. ما را از همین کمک تیر از دیگر تیر صرف آرام زندگی می‌خواهیم. بمانید ما را که یک لقمه نان حلال را از همین آبله دست خود پیدا کنیم. تا به کی ما به دهن دروازه این و آن برویم. بس است دیگه به خدا شرم است به ما. الحمدالله ما مسلمان هستیم."

این بی‌جا شدگان داخلی می‌گویند که تاهنوز از آدرس حکومت کمک دریافت نکرده‌اند.

اما ادارۀ محلی تخار در این مورد چیزی نمی‌گوید.

منابع دولتی به رادیوآزادی گفتند که براثر درگیر‌ی‌های اخیر ۱۲ ولسوالی این ولایت به دست گروه طالبان سقوط کرده. آنان از گرفتن نامشان خودداری کردند چونکه اجازه نداشتند که با رسانه‌ها صحبت کنند.

بگفته منابع، اشکمش، بنگی، چال، نمک آب، بهارک، هزار سموچ، خواجه غار، خواجه بهاءالدین، ینگی قلعه، دشت قلعه، رستاق و درقد به دست طالبان افتاده اند.

ولسوالی اشکمش تخار
ولسوالی اشکمش تخار

اما مسئولان امنیتی تخار می‌گویند که نیروهای مشترک افغان در حومه‌های شهرتالقان با وارد کردن تلفات سنگین به گروه طالبان، حملات این گروه را عقب زده‌اند.

پاسوال اکرام‌الدین سریع قوماندان امنیه تخار در زمینه به رسانه‌ها گفت: "درحومه‌های شهرتالقان ما قریه‌جات بای قشلاق، فرزه‌یی، طلب بای، شکرالدین، عبدال و شماری دیگر قریه‌جا از وجود دشمن پاک‌سازی شد. تحرکات ما جریان دارد به سایر نقاط به طرف شاهراه و طرف ولسوالی‌های که پلان گذاری شده. ان‌شاءالله در کوتاه‌ترین فاصله ما ولسوالی‌های را از وجود دشمنان نابکدار و دشمنان سفاک مردم افغانستان باپس‌گیر خواهد کردیم."

آقای سریع اطمینان می‌دهد که به زودی نیروهای امینتی و دفاعی افغان ولسوالی‌های از دست رفته را دوباره از وجود گروه طالبان پاک‌سازی خواهند کرد.

در زون شمال‌شرق افغانستان در کنار افزایش ناامنی در تخار، ولایت‌های کندز و بغلان نیز از دو هفته پیش شاهد درگیری شدید و نفس‌گیر میان گروه طالبان و نیروهای دولتی بوده.

وضعیت پیش آمده فضای زندگی را برمردم عادی محدود کرده. مردم فقط آتش بس می خواهند. اما ظاهراً نشانه‌ای از برقراری آتش بس به چشم نمی‌خورد.

XS
SM
MD
LG