لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۳۲

نگرانی حکومت افغانستان از افزایش آوارگان داخلی در این‌کشور


بر اساس آمار رسمی وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، در ۳ ماه نخست امسال ۱۵۰ هزار تن به دلیل جنگ خانه‌های‌شان را ترک کردند. 

در پی تشدید جنگ در افغانستان، افزایش آوارگان داخلی نگرانی حکومت این‌کشور را برانگیخته است.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان گفته که در سه ماه نخست امسال ۱۵۰ هزار تن مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند.

آوارگی یکی از پیامدهای ناگوار جنگ در افغانستان است. علی احمد و خانواده‌ هشت نفری‌اش خانه‌‌شان را در ولسوالی گیزاب ولایت ارزگان ترک کرده‌اند. جنگ او را ناگزیر به ترک خانه کرد و حالا با دشواری‌های تلخی روبه‌رو است.

علی احمد که تنها نان‌آور خانواده‌اش است، می‌گوید که فرصت‌های کاری کم و دولت هم تنها یک‌بار به او کمک کرده است.

او می‌گوید: "تنها از منطقه‌ ما صد خانواده بی‌جا شده‌ایم. اینجا هر روز به‌دنبال کار هستم. کار پیدا نمی‌شود. کار که نباشد، نان از کجا پیدا می‌شود؟"

بیجا شدگان داخلی در افغانستان
بیجا شدگان داخلی در افغانستان

در چند سال جنگ، هزاران تن دیگر با سرنوشت علی احمد مواجه شده‌اند.

مصطفی باشنده‌ ولسوالی میوند کندهار است. او می‌گوید که با تشدید جنگ در محل زندگی‌اش، تمام هست و بودش را رها کرده و با اعضای خانواده‌اش به شهر کندهار آواره شده است.

او در حال حاضر در سرایی که کار ساخت‌‌وسازش هنوز تکمیل نشده با هفت خانواده دیگر به سختی شب و روز خود را سپری می‌کند.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل در گزارش تازه‌ خود گفته که از آغاز سال جاری میلادی تا به حال ۱۹۱ هزار شهروند افغانستان بی‌جا شده‌اند
دفتر هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل در گزارش تازه‌ خود گفته که از آغاز سال جاری میلادی تا به حال ۱۹۱ هزار شهروند افغانستان بی‌جا شده‌اند

او می‌گوید: "در آنجا هیچ کسی نیست. کسی با یک جوره کالا آمده، کسی نیمی از اموالش مانده و بیشترشان کودکان‌شان را نیز رها کرده‌اند. انسان‌ها زیر دیوار ماندند. کسی نبود که بیرون‌شان کند. کسانی را که توانستیم بیرون کردیم، دیگرهایشان ماندند."

اما مشکلاتی که بی‌جاشدگان با آنها دست و گریبان هستند، نبود غذای کافی و سرپناه و نیازهای اولیه است. آنان می‌گویند که تا به حال هیچ مرجعی دست‌شان را نگرفته است.

بر اساس آمار رسمی وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، در ۳ ماه نخست امسال ۱۵۰ هزار تن به دلیل جنگ خانه‌های‌شان را ترک کردند. 

بر اساس آمار رسمی وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، در ۳ ماه نخست امسال ۱۵۰ هزار تن به دلیل جنگ خانه‌های‌شان را ترک کردند.

عبدالباسط انصاری، مشاور مطبوعاتی این وزارت به رادیوی آزادی گفت که در هماهنگی با شماری موسسه‌های کمک‌رسان به بیشتر آوارگان داخلی کمک‌ رسانده شده و شناسایی‌ بی‌جاشدگان در برخی نقاط دیگر آغاز شده است.

او گفت: "در بسیاری ولایت‌ها سروی تکمیل شده است. تلاش می‌کنیم که کمک صورت گیرد. موضوع شفافیت نیز در نظر است. تیم سروی ما در تمام ولایت‌ها است. تاکید ما بر این است که کمک‌های موسسه‌های کمک‌رسان زیر نظر ما صورت گیرد."

از سوی دیگر، دفتر هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل در گزارش تازه‌ خود گفته که از آغاز سال جاری میلادی تا به حال ۱۹۱ هزار شهروند افغانستان بی‌جا شده‌اند و به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

آمار کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین نشان می‌دهد که نزدیک به ۴.۸ میلیون افغان به دلیل جنگ، خشکسالی و برخی مشکلات دیگر مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند.

اما شمار افغان‌هایی‌که کشورشان را ترک کرده‌اند به ۲.۵میلیون تن می‌رسد.

XS
SM
MD
LG