لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۴۴

یورو ایشیا ریوو: تهدیدها و فرصت‌های مرتبط با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان

یورو ایشیا ریوو در مطلبی تهدیدها و فرصت‌های مرتبط با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را تحلیل کرده.

در مطلب آمده که یکی از تهدیدها بروز جنگ داخلی است. از دید نویسنده چنین سناریو می‌تواند همه دستاوردهایی بیست سال گذشته را بر باد دهد و بسترساز بازگشت القاعده و داعش در افغانستان شود.

اما از دید نویسنده مطلب خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان فرصت‌هایی را هم به میان خواهد آورد.

در مطلب آمده که ادامه جنگ طالبان در حالی که نیروهای بین‌المللی از افغانستان خارج می‌شوند، از مشروعیت مذهبی جنگ خواهد کاست. خروج تمامی نیروهای بین‌المللی از افغانستان، از دید نویسنده، باعث خواهد شد که افغان‌ها بیشتر به فکر ایستادن به پای خود شوند.

از سویی دیگر، نویسنده گفته که با توجه به موقعیت مهم افغانستان در منطقه ممکن است که برخی از کشورها مانند روسیه، چین و ترکیه در مدیریت بحران نقش بازی کنند.

ایالات متحده گفته که خروج کامل نیروهایش از افغانستان به معنای ترک افغانستان نیست. واشنگتن وعده کرده که ۳.۳ میلیارد دالر در بخش امنیتی دفاعی و ۲۶۶ میلیون دالر در بخش غیرنظامی با افغانستان کمک خواهد کرد. مقام‌های ادارۀ جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا همچنان گفته اند که سه میلیون دوز واکسین ضد کرونا از نوع جانسن اند جانسن هم به افغانستان فرستاده خواهد شد.

دیلی میل در مطلبی به موضوع متفاوتی توجه کرده که به افغانستان رابطه دارد.

روزنامه قصۀ جویل ساردی یک سرباز مجرب سابق استرالیایی را گفته که رستورانتی در میلبورن او را به علت داشتن ویلچیر یا چوکی چرخدار نپذیرفته.

در مطلب آمده که رستوانت در اول تقاضای ساردی را برای صرف نان شب با عده‌ای از مهمانانش پذیرفته بود، اما وقتی که موضوع چوکی چرخدار مطرح شد، مسئولان رستورانت بی‌آنکه عذرخواهی کنند به او گفتند که چوکی‌اش جای زیادی را می‌گیرد و او باید پول اضافی بپردازد.

در مطلب آمده که ساردی می‌خواهد که به همه بگوید که چنین تبعیض آمیز پذیرفتنی نیست.

ساردی به افغانستان اعزام شده بود و پس از زخمی شدن در حادثه‌ای تقریباً هشت سال پیش به آسترالیا برگردانده شد. او به علت آسیب در ناحیۀ نخاع از شانه به پایین فلج شده.

XS
SM
MD
LG