لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ اسد ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۹

افزایش خشونت‌ها در میدان‌های نبرد و هشدار سکات میلر به طالبان


جنرال سکات میلر فرمانده ارشد نیروهای امریکایی و ناتو

جنرال سکات میلر فرمانده ارشد نیروهای امریکایی و ناتو در پاسخ به پرسش رادیو آزادی در بارۀ چگونگی ادامه حمله‌های هوایی بر طالبان می‌گوید اگر طالبان می‌خواهند حمله های هوایی بر آنان صورت نگیرند باید عملیات‌های شان را متوقف سازند.

او گفت: "در توافق طالبان و امریکا نگاشته شده که نیروهای ائتلاف و امریکا می‌توانند از نیروهای امنیتی افغان پشتیبانی کنند و اگر نیاز باشد و مورد حمله باشند از آنان دفاع کنند. من به طالبان گفته ام بهترین راهش این است که عملیات‌های تهاجمی تان را متوقف سازید و حمله های هوایی صفر خواهند شد."

این فرمانده نیروهای ناتو در یک نشست خبری به روز سه‌شنبه در کابل گفت که اگر وضعیت چنین ادامه یابد یک جنگ داخلی می‌تواند تصور شود اما باید پیش از همه طرف‌ها به یک راه حل سیاسی توافق کنند و خشونت‌ها را کاهش دهند.

جنرال میلر وضعیت امنیتی کنونی و از دست رفتن ولسوالی‌ها را نگران کننده می‌خواند و می‌گوید که دست به دست شدن پی‌هم ولسوالی‌ها در کشور جنبه‌های نظامی و روانشناسی دارند. او می‌گوید که رهبری نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در تلاش است تا اوضاع را مدیریت کنند: "دیده می‌شود که علاقمندی بیشتر به جنبۀ نظامی وجود دارد اما من باور نمی‌کنیم که تحمیل یک تصمیم نظامی به سود افغانان و به کشور افغانستان _ جمهوری اسلامی افغانستان باشد."

حمله هلیکوپتر نیروهای افغان افغان بر مواضع جنگجویان گروه طالبان
حمله هلیکوپتر نیروهای افغان افغان بر مواضع جنگجویان گروه طالبان

این در حالیست که در یک ماه اخیر طالبان در حمله های گسترده تهاجمی شماری از ولسوالی‌ها را در ادارۀ خود درآورنده اند، اما نهادهای امنیتی افغانستان واگذاری ولسوالی‌ها را عقب‌نشینی تاکتیکی گفته است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در واکنش به این گفته‌های جنرال سکات میلر به رادیو آزادی می‌گوید که امریکا با به تعویق انداختن خروج نیروهایش از افغانستان در مخالفت با توافق دوحه قرار گرفته است و نیز حق راه اندازی هیچ‌گونه حمله را بر این گروه ندارد و در صورت ادامۀ حمله‌ها منتظر واکنش سنگین جنگجویان این گروه باشد.

با این حال آقای میلر با اشاره به خیزیش های مسلح مردمی در بخش هایی از کشور برای رویارویی با طالبان می‌گوید که حکومت افغانستان باید در استفاده از این نیروها محتاط باشد.

جنرال سکات میلر می‌گوید که او به زودی و پیش از پایان کامل روند بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان مسئولیتش را به فرمانده دیگر در افغانستان انتقال خواهد داد اما او از زمان دقیق آن چیزی نمی‌گوید.

جنرال سکات میلر اکنون مسئولیت روند بیرون شدن نیروهای امریکایی را از افغانستان برعهده دارد.

بربنیاد توافق دوحه میان امریکا و طالبان در بیست و نهم فبروری سال ۲۰۲۰ قرار بود روند بیرون شدن نیروهای امریکایی و خارجی در اول ماه می امسال میلادی پایان یابد اما بر بنیاد تصمیم جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا این کار تا یازدهم سپتمبر به تعویق افتاد که همگام با آن خشونت‌ها در بخش‌های گونه گون کشور افزایش یافته اندـ خشونت هایی که نگرانی‌های زیادی را در باره آینده کشور رقم زده اند.

XS
SM
MD
LG