لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۱

ارگ: رسانه‌های پاکستان به نفع طالبان تبلیغات می‌کنند


آرشیف، صدراعظم پاکستان حین دیدار با هیئت گروه طالبان در اسلام آباد

با شدت گرفتن جنگ در افغانستان، مقام‌های افغانستان از حمایت پاکستان از طالبان انتقاد می‌کنند، چیزی که طالبان آن را انکار می‌کنند.

وحید عمر رئیس روابط عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری افغانستان ریاست جمهوری افغانستان روز سه‌شنبه (۸ سرطان) به خبرنگاران گفت، اسناد و شواهدی به دست آمده که در میدان‌های جنگ نشان می‌دهد که ارتش پاکستان مستقیماً از طالبان حمایت می‌کند.

آقای عمر افزود که این اسناد نشان می‌دهد که پاکستان برخورد در ظاهر به گونه‌ای و در عمل چیز دیگری است: "شواهد بسیاری در صحنه جنگ وجود دارد که نشان می‌دهد ارتش پاکستان هنوز مستقیماً از طالبان حمایت می‌کند. تبلیغاتی که در رسانه‌ها و در شبکه‌های اجتماعی می‌شود نیز بیشتر از خاک پاکستان است، نه تنها مخفیگاه‌های آنها در آنجا است و تجهیز می‌شوند، بلکه تبلیغات هم از آنجا می‌شود، یکی از وزیران مهم شان هم این اظهارات را داشت."

رئیس روابط عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری افغانستان
رئیس روابط عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری افغانستان

او با بیان اینکه حمایت پاکستان از طالبان و روابط میان آنها روز به روز واضح‌تر می‌شود، افزود این مسئله مخفی نیست.

آقای عمر با اشاره به اظهارات رئیس جمهور کشور گفت که اکنون زمان آن است که پاکستان رویکرد خود را تغییر دهد، زمانی که در ظاهر می‌گویند پاکستان یک افغانستان باثبات، صلح‌آمیز و مرفه می‌خواهد و در پی منافع افغانستان است، باید در عمل ثابت سازد.

وحید عمر همچنین گفت حمایت پاکستان از طالبان برای مردم افغانستان، منطقه و حتی جهان آشکار است، بنابر این پاکستان باید موضع خود را تغییر دهد.

رئیس روابط عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرد که طالبان از راه زور به قدرت رسیده نمی‌توانند بلکه دروازه صلح به روی آنها باز است.

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان ادعای حمایت پاکستان از این گروه را رد کرد و افزود اگر در این زمینه اسناد و شواهدی موجود است، بابد به جامعه بین‌المللی ارائه شود.

ذبیح‌الله مجاهد افزود اکنون زمان اتهام وارد کردن گذشته است.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که شیخ رشید وزیر امور داخله پاکستان روز دوشنبه در مصاحبه با یک تلویزیون خصوصی در پاکستان گفت که خانواده‌های طالبان در پاکستان هستند و بیشتر اجساد آنها به پاکستان منتقل می‌شود.

شیخ رشید وزیر داخله پاکستان
شیخ رشید وزیر داخله پاکستان

پیش از این در کنار آقای عمر، شمار دیگر از مقام‌‎های افغانستان نیز اظهاراتی در باره حمایت پاکستان از طالبان داشتند.

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری روز گذشته از تداوم روابط میان پاکستان و طالبان هشدار داد.

آقای صالح در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که مقام‌های کشور در سفر به امریکا یادآور شدند که پاکستان می‌تواند در روند صلح افغانستان نقش بسزایی داشته باشد و به دوست خوب افغانستان تبدیل شود.

آقای صالح همچنین نوشته که عملیات نظامی مداوم طالبان نشان می‌دهد که یک دستگاه نظامی منطقه‌یی کاملاً سازمان‌یافته فراتر از کنترل طالبان فعالیت می‌کند و مسئول هماهنگی است و مدارک مادی و معنوی برای اثبات این ادعا وجود دارد.

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید پاکستان تنها روابط همسایه‌گی با افغانستان دارد.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان نیز از روابط پاکستان و طالبان انتقاد کرده است.

آقای محب در مصاحبه با تلویزیون ملی افغانستان، پاکستان را به تهیه اسلحه برای افغان‌ها علیه افغانستان متهم کرد.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان
حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان

دولت افغانستان پیش از این از پاکستان و طالبان خواسته است تا در باره روابط میان شان وضاحت دهند.

رئیس جمهور غنی نیز گفته بود که پاکستان باید میان حمایت یا عدم حمایت از طالبان، دوستی و دشمنی اش را با افغانستان مشخص کند.

اما پاکستان همیشه از مداخله در امور داخلی افغانستان و حمایت از طالبان امتناع ورزیده است.

عمران خان نخست‌وزیر پاکستان، در مقاله اخیر خود که در واشنگتن پست منتشر شد، وعده همکاری کامل با ایالات متحده در روند صلح افغانستان را داد اما خواستار عقب‌نشینی نیروهای خارجی از افغانستان برای کاهش درگیری‌ها شد.

XS
SM
MD
LG