لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۳۹

نیویارک تایمز: میدان هوایی کابل به آخرین قرارگاه امریکا در افغانستان مبدل می‌شود


روزنامه‌های جهان
  • نیویارک تایمز

روزنامۀ نیویارک تایمز مقاله‌ای را تحت عنوان «نیروهای ایالات متحده از افغانستان بیرون می‌شوند و میدان هوایی کابل جایگاه نهایی قوت‌ها خواهد بود» به نشر رسانده.

نیویارک تایمز می‌نویسد که با مسدود شدن پایگاه‌های عمدهٔ نظامی متحدان، جنگ امریکا در افغانستان، مذاکرات با ترکیه دربارهٔ ادامۀ حفاظت از میدان هوایی ملکی کابل جریان دارد.

این در حالی‌ست که طالبان به تازگی ده‌ها ولسوالی را در نقاط مختلف افغانستان تصرف کرده‌اند.

نویسندگان مقاله می‌گویند که میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی برای حفظ حضور دپلوماتیک ایالات متحده و کشورهای متحد آن مهم است.

نیویارک تایمز در ادامۀ مقاله خود می‌نویسد که اکنون این میدان هوایی به آخرین قرارگاه در جنگ ۲۰ سالهٔ امریکا در افغانستان مبدل می‌شود.

پیش از این مقام‌های امریکایی که خواسته اند بنابر حساسیت موضوع از آن‌ها نام گرفته نشود، به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته اند که حدود ۶۵۰ سرباز این‌کشور برای امنیت دپلومات‌های ایالات متحده در افغانستان خواهند ماند.

طالبان دربارهٔ این گزارش‌‌ها واکنش نشان دادند.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر پیش از این در گفتگو با شبکه الجزیره گفت که به هر دلیل که عساکر در افغانستان باقی بمانند، از طرف این گروه اشغال پنداشته می‌شود.

روزنامه نیویارک تایمز می‌گوید که اگر ایالات متحده و متحدان آن بتوانند با ترکیه به توافق برسند که نیروهای این کشور امنیت میدان هوایی کابل را به عهده بگیرند، رئیس جمهور جو بایدن می‌تواند با پلان خود برای حفاظت از سفارت امریکا در کابل و ماموریت‌های دیپلوماتیک کشورهای متحد آن به پیش برود.

روزنامه نیویارک تایمز در شمارهٔ دیگر خود مقاله را به نقل از جنرال ارشد امریکایی در افغانستان منتشر کرده که گفته امنیت در افغانستان روبه وخامت است.

نویسنده‌های این مقالهٔ نیویارک تایمز می‌گویند که جنرال سکات میلر، قوماندان نیروهای مسلح امریکا و ناتو در افغانستان هشدار داده که این کشور ممکن است که به مسیر جنگ داخلی رود.

اما او از طرف‌های درگیر جنگ خواسته که مذاکره کنند و خشونت‌ها را کاهش دهند.

این در حالی‌ست که نیروهای امریکایی و دیگر قوت‌های خارجی برای ترک کامل افغانستان آمادگی می‌گیرند.

پیشاپیش جرمنی و ایتالیا ماموریت نظامی‌شان در افغانستان را به پایان رساندند.

این در حالی‌ست که راس ویلسن، شارژدافیر سفارت امریکا در کابل از طالبان خواسته که جنگ و خشونت را پایان دهند و به میز مذاکره برگردند.

XS
SM
MD
LG