لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۴۵

حمدالله محب به روسیه رفت


حمدالله محب٬ مشاور امنیت ملی افغانستان

همزمان با افزایش ناامنی و سقوط برخی ولسوالی‌ها در شمال افغانستان، حمدالله محب٬ مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری این کشور امروز (۹ سرطان) عازم روسیه شد.

رحمت‌الله اندر٬ سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی به رادیو آزادی گفت که همکاری‌های امنیتی و منطقه‌ای محور اصلی گفتگوهای آقای محب با مقام‌های روسی خواهد بود.

اندر می‌گوید: "آقای محب با مقام‌های امنیتی بلند رتبه روسیه در آنجا دیدار خواهد کرد. همکاری‌های امنیتی و مسایل منطقه‌ای موضوع اساسی بحث میان دو طرف خواهد بود."

آقای محب در حالی به روسیه سفر می‌کند که روند خروج نیروهای استرالیایی و شماری کشورهای دیگر از افغانستان تکمیل شده اما درگیری‌ها در این کشور افزایش یافته و چندین ولسوالی در این اواخر به دست طالبان افتاده اند.

در این حال روح‌الله احمدزی٬ سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته که در یک شبانه روز گذشته ولسوالی خوست در بغلان، شینواری در پروان، چهارباغ و پشتون کوت در فاریاب و کلدار در بلخ دو باره در کنترول نیروهای امنیتی افغان در آمده اند.

روح‌الله احمدزی٬ سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
روح‌الله احمدزی٬ سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

احمدزی می‌گوید: "در نقاط گوناگون کشور حمایت مردم باعث شده که نیروهای امنیتی روحیه بگیرند و بسیاری ولسوالی‌های از دست رفته را پس بگیرند. ۱۳ ولسوالی در روزهای محدود پس گرفته شده و برای پس گیری ولسوالی‌های دیگر عملیات ادامه دارد."

اما ذبیح‌الله مجاهد٬ سخنگوی طالبان در صفحه توییترخود نوشته که ولسوالی کلدار ولایت بلخ هنوز در اداره آن‌هاست.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که روند خروج نیروهای استرالیایی از افغانستان دیروز (۳۰ جون) تکمیل شد.

ای‌بی‌سی نیوز به نقل از منابع استرالیا نوشته که نیروهای آن کشور ماموریت ۲۰ ساله را در چوکات ناتو در افغانستان تا نیمه ماه جون به پایان رسانید.

این در حالی است که از اول ماه می که روند بیرون شدن تمام نیروهای خارجی از افغانستان آغاز شده، حمله‌های طالبان در این کشور افزایش یافته و شماری از ولسوالی‌ها نیز سقوط کرده‌اند.

از اول ماه می که روند خروج تمام نیروهای خارجی از افغانستان آغاز شده، جرمنی، ایتالیا، جمهوری چک و مقدونیای شمالی روند خروج سربازان‌شان از افغانستان تکمیل شده است.

از سویی هم نگرانی‌ها وجود دارد که با بیرون شدن تمام نیروهای خارجی از افغانستان ممکن درگیری‌ها در این کشور افزایش یابد و افغانستان بار دیگر درگیر جنگ مرگبار داخلی شود.

آرشیف٬ شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان
آرشیف٬ شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

اما سفر مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان به روسیه در فروکش کردن جنگ‌های جاری این کشور موثر واقع خواهد شد؟

خالد سادات٬ کارشناس روابط بین‌الملل دیدار آقای محب از مسکو را در این زمینه مفید می‌داند: "آینده افغانستان با روسیه بسیار مهم است. حالا که درگیری ادامه دارد و در شمال افغانستان تحرکات طالبان بیشتر شده روسیه بسیار نگران است. روسیه بسیار نگرانی از کشورهای آسیای میانه دارد. درحال حاضر تاجیکستان نیروهایش را به مرز با افغانستان انتقال داده است."

آقای سادات افزوده که حمدالله محب با مقام‌های روسی در مورد قراردادی نیز گفتگو خواهد کرد که بر اساس آن افغانستان از روسیه تجهیزات نظامی به دست خواهد آورد، موضوعی که در مورد آن پیش از این نیز گزارش‌ها پخش شده‌است.

XS
SM
MD
LG