لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۵

فوزیه کوفی: در مناطق تحت تسلط طالبان از سلب آزادی‌های زنان گزارش شده است


فوزیه کوفی، عضو هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان با طالبان

با افزایش جنگ و خشونت‌ها در افغانستان و دست بدست شدن شماری از ولسوالی‌های این کشور، یک عضو هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان می‌گوید، از برخی مناطق تحت کنترول طالبان، از محدود شدن حقوق زنان گزارش، داده می‌شود.

فوزیه کوفی عضو هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان در دوحه می‌گوید،گفتگوهای صلح سرعت لازم را ندارد و در برخی مناطق تحت تسلط طالبان، از سلب آزادی‌های زنان گزارش داده می‌شود.

بانو کوفی به رادیو آزادی گفت: "گفتگوهای صلح سرعت لازمی را که به خواست‌ها و شرایط افغانستان مطابقت داشته باشد، ندارد. در داخل کشور هم متاسفانه سرعت خشونت‌ها، ویرانی و کشتار بیشتر شده، تاسیسات عام‌المنفعه به شدت تخریب می‌شود و در بعضی مناطق مخصوصاً در مناطق تحت تسلط طالبان، گزارش‌هایی می‌رسد که آزادی‌های زنان دوباره سلب می‌شود."

افزایش نبردها در افغانستان و عملیات نیروهای امنیتی افغانستان در برابر طالبان
افزایش نبردها در افغانستان و عملیات نیروهای امنیتی افغانستان در برابر طالبان

خانم فوزیه کوفی بطور مشخص از مناطق تحت تسلط طالبان نام نبرده که در آن از سلب آزادی‌های زنان گزارش داده شده است.

اما محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر با رد گزارش‌ها در مورد محدود شدن حقوق زنان در برخی مناطق تحت کنترول آن‌ها، به رادیو آزادی گفت: "به شکل عام، پالیسی امارت اسلامی افغانستان این است، مناطقی که با مجاهدین یکجا می‌شوند، ان‌شاالله در آنجا مشکلی نمی‌باشد. البته این که تبلیغات و اتهامات است، در گذشته هم بود و در آینده نیز خواهد بود. نمی‌توان از تبلیغات و اتهامات کسی جلوگیری کرد."

به غیر از فوزیه کوفی، سایر فعالان حقوق زنان نیز با نظرداشت اتهام‌ها تبعیض علیه زنان و نقض حقوق آن‌ها در دور اقتدار طالبان در افغانستان در دهه ۹۰ ابراز نگرانی کرده، می‌گویند که احتمال دارد با خروج همۀ نیروهای خارجی از افغانستان، تاریخ دوباره تکرار شود.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان نیز دیروز (۱۰ سرطان) بار دیگر در اعلامیه‌ای صلح را اولویت مردم افغانستان دانسته گفته است، اما اگر طرف مقابل ادامۀ جنگ را انتخاب کند، مردم افغانستان در برابر آن‌ها خواهند ایستاد.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان
عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان

این در حالیست که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان ادامه دارد و قرار است تا یازدهم ماه سپتمبر سال‌جاری پایان یابد.

جنرال مارک میلی، لوی درستیز ایالات متحده اخیراً به کانگرس امریکا گفته که با درنظر داشت تحرکات نظامی اخیر طالبان، نیروهای امریکایی از نزدیک وضعیت امنیتی افغانستان را نظارت می‌کنند.

به گفتۀ جنرال مارک میلی، از جملهٔ ۴۱۹ ولسوالی افغانستان، مرکزهای حدود بیش از ۸۰ ولسوالی آن تحت تسلط طالبان قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG