لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۴

فوربس: ۷۰۰ واسطهٔ نیروهای افغان در یک ماه بدست طالبان افتاده است


روزنامه‌های جهان
  • فوربس

فوربس مجلهٔ آنلاین ایالات متحد، مقاله‌ای را درباره افغانستان تحت عنوان «در یک ماه ۷۰۰ واسطهٔ نظامی نیروهای افغان بدست طالبان افتاده» نشر کرده است.

این وسایط از قوت‌های نظامی امریکا به نیروهای افغان باقی مانده.

نویسنده گفته که تحقیقات آن‌ها از عکس و ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که در ماه جون امسال طالبان توانسته اند که ۷۰۰ واسطهٔ نظامی و هاموی و همچنان ده‌ها واسطه زره‌دار و سیستم توپ‌خانه را از نیروهای امنیتی افغان بدست آوردند. اما مقام‌های افغان هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

عبدالظاهر فیض‌زاده، والی غور می‌گوید، اسحله و مهماتی را که جنگجویان طالبان از نیروهای افغان به دست می‌آورند، به پاکستان قاچاق می‌شود.

به گزارش رسانه‌ها، پیش از این عبدالستار میرزکوال، سرپرست وزارت داخلۀ افغانستان در پنجم ماه سرطان گفت که طالبان تانک‌هایی را که در جریان جنگ با نیروهای افغان به دست آورده‌اند، می‌خواهند به پاکستان انتقال دهند.

اما قاری یوسف احمدی، از سخنگویان گروه طالبان این ادعا‌ها را رد می‌کند.

ذبیح‌الله مجاهد، یک سخنگوی دیگر طالبان به رادیو آزادی گفته که برخی ولسوالی‌ها را بدون جنگ تصرف کرده و همه تجهیزات آن را بدست آورده‌اند.

  • جست سیکیورتی

نشریه آنلاین جست سیکیورتی مقاله‌ای را در مورد اوضاع امنیتی افغانستان نشر کرده.

نشریه می‌نویسد، امریکایی‌ها امیدوار اند که پس از خروج نیروها از افغانستان و پایان جنگ طولانی ایالات متحده، نفس آرام بکشند، اما به نوشته نشریه، اداره‌های استخباراتی امریکا به مرحلهٔ تازه‌ای از جنگ داخل می‌شوند.

در مطلب می‌خوانیم که مقام‌ها در قصر سفید بدون تردید به خاطر بروز خشونت‌های تازه در افغانستان نمی‌توانند آرام باشند.

نویسندهٔ مقاله می‌پرسد که آیا اداره‌های استخباراتی امریکا بعد از ۲۰ سال مبارزه با تروریزم می‌توانند که تهدیدهای ناشی از تروریزم در افغانستان را کشف و خنثی کنند؟

نشریه جست سیکیورتی پاسخ داده که بدون حضور نیروهای امریکایی در منطقه، اداره‌های استخباراتی ایالات متحده به عملیات کاملا متفاوت و با منابع اندک، رو به رو خواهند شد.

XS
SM
MD
LG