لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ اسد ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۲۴

هیواد: افغانستان بار دیگر بی‌نظام و پناهگاه هراس افگنان نخواهد شد


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

روزنامه هیواد می‌نویسد که روند خروج نیروهای به رهبری آمریکا از افغانستان تا اندازه زیاد در حال تکمیل شدن است و انتظار می‌رود که تا پایان ماه اگست سال روان تمامی نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند اما به نوشته روزنامه امریکا حدود ۶۵۰ سرباز را از بهر تامین امنیت دیپلومات‌های خارجی به افغانستان می‌فرستد.

در دیدار پسین رئیس جمهور غنی و جنرال اسکات میلر در ارگ که هدف آن ادامه کمک‌های امریکا به افغانستان، به ویژه در فصل جدید روابط افغانستان و جامعه جهانی، و پشتیبانی از نیروهای افغان خوانده شده، مطرح شده است.

به نظر نویسنده سرمقاله، اکنون زمان دهه هفتاد نیست، بلکه ایالات متحده و جهان به اهمیت افغانستان پی‌برده اند و هرگز اجازه نخواهند داد که افغانستان بار دیگر بی‌نظام و پناهگاه هراس افگنان شود.

نویسنده در ادامه تأکید کرد که افغان‌ها نیز از نظام کنونی پشتیبانی می‌کنند، اما پس از خروج نیروهای خارجی، دخالت دشمن و هدف بد دشمن در برابر این کشور نگران کننده است.

نویسنده در ادامه نوشته که با این همه نگرانی‌ها تلاش‌های صلح متوقف شده و دامنه جنگ گسترش یافته است.

با این همه، نویسنده از مردم می‌خواهد که در شرایط کنونی به شدت از نظام فعلی حمایت کنند و اجازه ندهند که این نظام فروپاشد.

روزنامه مسیر در سرمقاله خود نوشته است، خبرهای جنگ، عدم تحرک برای تحقق صلح، ادامه سخنان مقام‌های آمریکایی از آینده بحرانی و حتا سقوط دولت مورد های اند که بسیاری از افغان را از آینده‌شان در این کشور نگران کرده است.

نویسنده همچنین از مقام‌های آمریکایی انتقاد کرده و نوشته که این مقام‌ها بگونه عمدی می ‌خواهند راه را برای جنگ داخلی در افغانستان هموار کنند.

اما نویسنده تأکید می‌کند که اکثریت به اتفاق افغان‌هایی که از این وضعیت رنج می‌برند، نباید در بلاتکلیفی رها شوند و به گفته نویسنده احزاب بزرگ و كوچك باید متحد شوند، به هر دو طرف پیام روشن دهند و برای برقراری صلح آنها را زیر فشار قرار دهند.

سرمقاله نویس ‌مسیر همچنین نوشته که به همین دلیل افراد دیگر و احزاب سیاسی و فعالان سیاسی باید اقدامات عملی را انجام دهند تا از رفتن افغانستان به سوی فاجعه جلوگیری کنند.

روزنامه افغانستان، نوشته است که همزمان با تشدید جنگ در افغانستان، هزاران تن از مردم محلی برای ایستادگی و جنگ با طالبان آماده شده اند و از نیروهای امنیتی اعلام حمایت کرده اند.

نویسنده تأکید می‌کند که باید از این خیزش‌ها به شدت حمایت شود.

به نوشته سرمقاله نویس، چنین قیام‌ها در برابر طالبان نه تنها که نگران کننده نیست بلکه در چنین شرایط نیاز است تا در برابر حمله‌های این گروه مردم دست به کار شوند.

سرمقاله نویس همچنین تأکید کرده کسانی‌که سال‌ها در حمایت از طالبان تبلیغ و کار می‌کردند اکنون شناخته شده اند و نمی‌توانند دیگران را فریب دهند.

اما گروه طالبان با صدور اعلامیه‌ای هشدار داده و گفته است کسانی که در برابر این گروه ایستاده اند نیروهای پیشین پولیس محلی هستند نه خیزش‌های مردمی.

XS
SM
MD
LG