لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۴۶

نی: نشرات بیست رادیو محلی در افغانستان متوقف شده است


آرشیف، یکی از رادیوهای محلی در ولایت جوزجان

رادیو کشم در ولایت بدخشان یکی از ۲۰ رادیوی محلی در کشور است که به تازگی فعالیتش را در منطقه تحت کنترل طالبان متوقف کرده است.

نورآغا نوری، مسئول این رادیو محلی روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که به دلیل مشکلات امنیتی فعالیت رادیو را متوقف کرده است: "چون مخالفین دولت در ساحه حمله کرده بودند. اکنون هم ساحه به دست طالبان است. ما نشرات خود را خودمان بخاطری که صدمه نرسد، از سه روز به این طرف متوقف کرده‌ایم. من شخصاً با مسئولان محلی طالبان تماس گرفتم که ما رادیو محلی هستیم و نگرانی امنیتی داریم. آنان به ما گفتند که نشرات‌تان تا امر بعدی متوقف باشد، ما تصمیم می‌گیریم که شما چگونه فعالیت کنید."

رادیو محلی کشم در ولسوالی کشم بدخشان در سال ۱۳۸۷ به فعالیت آغاز کرد و روزانه تا ۱۴ ساعت نشرات داشت و اخبار، برنامه‌های آموزشی و تفریحی پخش می‌کرد.

آقای نوری افزود که اکنون تمام کارمندانش را به دلیل نگرانی‌های امنیتی مرخص کرده و منتظر بهتر شدن وضعیت است.

در همین حال، رضوان‌الله نظامی مدیر مسئول رادیو بهارستان در ولسوالی بهارک بدخشان نیز از توقف فعالیت این رادیو در چند ساعت گذشته خبر داده و دلیل آن را ناامنی عنوان کرد.

این وضعیت نگرانی نهادهای حامی رسانه‌ها را در مرکز و برخی ولایات را برانگیخته است.

مجیب خلوتگر رئیس نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان (نی)
مجیب خلوتگر رئیس نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان (نی)

مجیب خلوتگر رئیس نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) گفته که تا حال حدود بیست رادیوی محلی در ولسوالی‌هایی که شدت جنگ در آن‌ها بیشتر است، مسدود شده: "متاسفانه با شدت یافتن جنگ در ولایات شمالی کشور تعدادی از رسانه‌های محلی بخصوص رادیوها مجبور شدند نشرات‌شان را متوقف بسازند. حدود ۲۰ رادیو نشرات‌شان را متوقف ساخته‌اند. نگرانی ما این است که هرگاه وضعیت این گونه ادامه پیدا کند، شاید شاهد مسدود شدن بیشتر رسانه‌ها در مناطق جنگی باشیم."

همچنین در ولایت جوزجان رادیوی محلی «درمان» به دلیل ناامنی متوقف شده است. دستگاه این رادیو در ولسوالی آقچه است و این ولسوالی به دست طالبان افتاده است.

فریده امینی مسئول مصونیت خبرنگاران جوزجان نسبت به ادامه این وضعیت اظهار نگرانی کرده است: ​"توقف یافتن رادیو در یک ولسوالی نگران‌کننده است. ما شاهد این هستیم که نشرات رادیوها در برخی ولسوالی‌ها متوقف شده و در عوض نشرات مطابق خواست طالبان ادامه دارد."

یکی از رادیوهای محلی در ولایت غزنی
یکی از رادیوهای محلی در ولایت غزنی

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان با فرستادن پیامی به رادیو آزادی گفته که هیچ محدودیتی بر نشرات رادیوها از سوی این گروه وضع نشده و تنها از آنان خواسته شده است که نشرات بی‌طرفانه داشته باشند.

خبر بسته شدن رسانه‌های محلی در حالی منتشر می‌شود که براساس ادعای طالبان، این گروه کنترل بیش از صد ولسوالی را به دست گرفته است_ادعایی که نهادهای امنیتی آن را رد می‌کنند اما می‌گویند نیروهای دولتی از شماری از ولسوالی‌ها عقب نشینی تاکتیکی کرده اند.

XS
SM
MD
LG