لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۱۲

غیر فعال شدن بندر آقینه و نگرانی از وقوع قحطی در ولسوالی‌های چهارگانه اندخوی


بندر آقینه

به علت نزدیک شدن خطوط جنگ به ده کیلومتری بندر تجارتی آقینه این بندر از بیش از یک هفته غیر فعال است. نبود واردات در آقینه باشندگان ولسوالی‌های چهارگانه اندخوی ولایت فاریاب را به قلت مواد غذایی روبرو کرده است.

مردم نگران اند تا به یک قحطی روبرو نشوند.

ولسوالی‌های قرمقول، قرغان، خانچهارباغ و اندخوی که به ولسوالی‌های چهار گانه اندخوی معروف است مواد اولیه باشندگان آن از طریق واردات بندر تجارتی آقینه تمویل می‌شود.

چون این بندر در پانزده کیلومتری این ولسوالی‌ها موقعیت دارد.

اما بعد از سقوط ولسوالی اندخوی بدست گروه طالبان در هفته گذشته تا کنون بندر آقینه فعالیت ندارد و نبود واردات و صادرات در این بندر منتج به بلند رفتن قیمت مواد غذایی در ولسوالی‌های چهار گانه اندخوی شده است.

محمود عبادی معلم یکی از مکاتب ولسوالی قرمقول و نان آور دوازده عضو فاملیش است می‌گوید حالا در شهر اندخوی قیمت مواد غذایی بیشتر از دوچند شده که این وضعیت او را نگران کرده است تا فامیلش گرسنه نماند.

او می‌گوید: "حالا غذاهای ما مانند گذشته فوق‌العاده نیست چون بندر آقینه مسدود است هیچ چیزی وارد نمی‌شود اگر آقینه مسدود شود ما به یک حالت بحرانی خواهیم آمد چون همه مواد غذایی ما از طریق آن وارد می‌شود."

به گفته عبادی قیمت یک بوجی آرد بیشتر از سه هزار افغانی شده در حالیکه قبل از این قیمت یک بوجی آرد بالغ بر یک هزار و پنجصد افغانی بود. سایر مواد غذایی اولیه نیز مانند آرد تا ۷۵ فیصد بالا رفته است.

آقینه یکی از بنادر مهم در شمال کشور است که در مرز کشور ترکمنستان در ۱۵ کیلومتری ولسوالی اندخوی موقعیت دارد. مسئولین می‌گویند که بعد از وصل شدن خط آهن به این بندر واردات مواد اولیه به خصوص تیل و گاز بیشتر شده است.

انجنیر محمد روزی منشی شورای ولایتی فاریاب است. او به رادیو آزادی می‌گوید نظامیان افغان در ده کیلومتری بندر آقینه خطوط دفاعی ایجاد کرده اند. به گفته او از یک‌سو طالبان نیز با بند کردن سرک مانع رفت و آمد موترهای باربری به جوزجان و آقینه شده اند.

منشی شورای ولایتی فاریاب می‌گوید در صورت تداوم این وضعیت مردم در ولسوالی‌های چهارگانه اندخوی به یک قحطی روبرو خواهند شد: "در نزدیکی حوض آقینه یعنی در نزدیکی‌های تاسیسات مواد نفتی نیروهای امنیتی سنگر گرفته یک هفته می‌شود که بندر قید است و قیمت مواد غذایی و مواد سوخت بالا رفته است."

مقام‌های محلی فاریاب می‌پذیرند که خطوط جنگ به نزدیکی بندر آقینه رسیده. آنان می‌گویند که فعالیت بندر تجارتی آقینه را متوقف ساخته باعث بلند رفتن قیمت مواد غذایی شده است.

عنایت الله کمال والی فاریاب
عنایت الله کمال والی فاریاب

عنایت‌الله کمال والی فاریاب در صحبت با رادیو آزادی می‌گوید هدف طالبان نیز بدست گرفتن بندر آقینه است.

به گفته والی فاریاب طالبان به هدف شان نخواهند رسید. این در حالیست که گروه طالبان بر ۱۳ ولسوالی فاریاب تسلط دارند و حالا جنگ به حومه های شهر میمنه نزدیک شده است.

آقای کمال همچنان به مردم اطمینان می‌دهد که تا قبل از بدتر شدن نرخ و نوای مواد اولیه دست به اقدام زده مناطقی از دست رفته را دوباره خواهند گرفت: "چنانچه که طالب موفق نشده که تا آقینه به پیش برود در آنجا مردم و نیروهای دفاعی و امنیتی در دفاع از آقینه و از ارزش‌های آقینه از مهم بودن استراتژیک آقینه و از اینکه چشمه عایدات ملی ماست در دفاع از آن قرار گرفته و مورد حمایت هستند."

پس از اعلام خروج نیروهای خارجی از افغانستان ظاهراً جنگ در شمال کشور بیشتر شعله ور شد.

طالبان توانسته اند تا برخی ولسوالی‌ها را تحت کنترل بیاورند. افزون بر آن حالا ناامنی به بنادر شمالی از جمله آقینه در فاریاب و حیرتان در مزارشریف سایه افگنده است.

چنانچه در هفته گذشته شیرخان بندر در قندوز نیز بدست طالبان سقوط کرد.

با در نظر داشت این وضعیت حالا باشندگان ولسوالی‌های چهارگانه اندخوی بشمول محمود عبادی از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهند تا صلح کنند و یا حداقل مانع صادرات و واردات بنادر نشوند که از قحطی جلوگیری شود.

XS
SM
MD
LG