لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۴۲

"هیچ برنامه‌ای برای بستن سفارت امریکا در کابل وجود ندارد"


سفارت امریکا در کابل

سفارت امریکا در کابل اعلام کرده که هیچ برنامه‌ای برای مسدود کردن این سفارت در کابل روی دست گرفته نشده است.

این سفارت در ایمیلی به رادیو آزادی نوشته: "بر اساس دستور رئیس جمهور بایدن، ما حضور فعال دیپلماتیک در کابل خواهیم داشت و برای کار بیشتر با افغان‌ها و حکومت اینجا می‌مانیم. ما برای بستن سفارت خود هیچ برنامه‌ای نداریم."

سفارت امریکا در کابل اما تاکید می‌کند که برای جلوگیری از تهدیدهای احتمالی در برابر کارمندان و فعالیت‌های این سفارت، مشغول برنامه‌ریزی است.

این سفارت، به رادیو آزادی همچنین نوشته: "از تهدیدهای امنیتی در برابر کار خود آگاهیم. در صورت نیاز، برای از بین بردن این تهدیدها برنامه‌های خود را تنظیم خواهیم کرد."

آرشیف، انفجار در نزدیکی سفارت امریکا در کابل
آرشیف، انفجار در نزدیکی سفارت امریکا در کابل

سفارت امریکا در کابل همچنین تاکید کرده که می‌تواند کارهای خود را به گونه مصوون و آن گونه که به نفع افغانستان و روابط دوجانبه باشد، به پیش ببرد.

این در حالی‌ست که روزنامه وال ستریت ژورنال روز شنبه گذشته گزارش داده بود که سفارت امریکا در کابل برای بیرون کردن کارمندان خود برنامه اضطراری تهیه می‌کند.

سفارت امریکا در کابل در حالی بر ادامه کارهایش تاکید می‌کند که جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا نیز سه روز پیش در نشست خبری اطمینان داده بود که سفارت آن کشور در کابل فعال خواهد بود.

حکومت افغانستان پیش از این گفته که با بیرون شدن تمام نیروهای خارجی از افغانستان، با امریکا و کشورهای جهان، فصل تازه‌ی روابط روی دست گرفته می‌شود که براساس آن، همکاری کشورها با افغانستان به گونه عادی ادامه خواهد داشت.

در همین حال، خبرنگار محلی رادیو آزادی به نقل از مقام‌های ولایت بلخ گزارش داده که برخی کنسولگری‌ها در شهر مزارشریف فعالیت‌های خود را محدود کرده‌اند.

وزارت خارجه افغانستان
وزارت خارجه افغانستان

اما وزارت خارجه افغانستان گفته که هنوز هیچ سفارتی در این مورد با این وزارت به گونه رسمی تماس برقرار نکرده است.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که طالبان نیز با پخش اعلامیه‌ای، به شهروندان و دیپلمات‌های خارجی اطمینان داده‌اند که هیچ خطری از سوی این گروه متوجه آن‌ها نبوده و می‌توانند به فعالیت‌های خود مانند گذشته ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG