لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۴۸

لیتوانیا اپوزیسیون بلاروس را به رسمیت شناخت


سویتلانا تخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس

حکومت لیتوانیا اپوزسیون بلاروس به رهبری سویتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس را به رسمیت شناخت.

برعلاوه سویتلانا تیخانوفسکایا، شماری از مخالفان رژیم این کشور هم در تبعید به سر می‌برند.

لیتوانیا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفته که بخاطر شنیده شدن صدای این افراد، به دفتر اپوزیسیون بلاروس در این کشور موقف رسمی می‌دهد.

گابریلیس لیندسبرگیس، وزیر خارجه لیتوانیا دیروز (۵ جولای) با نشر خبرنامۀ گفت که نمایندگی اپوزیسیون بلاروس در این کشور یک موقف رسمی پس از این دارد.

اپوزیسیون بلاروس در لیتوانیا
اپوزیسیون بلاروس در لیتوانیا

او گفته که امیدوار است با این اقدام به اعضای اپوزیسیون بلاروس که در تبعید به سر می‌برند همکاری کرده باشند تا صدای آن‌ها شنیده شود.

وزیرخارجه لیتوانیا گفت که اپوزیسیون بلاروس به رهبری خانم تیخانوفسکایا در برابر رژیم غیرقانونی الکساندر لوکاشنکو مبارزه می‌کند و این مبارزه برای آینده مردم است.

اما او افزود، با آن که موقف رسمی دفتر رهبری اپوزیسیون بلاروس مانند ماموریت‌های دیپلوماتیک امتیازات کامل نخواهد داشت اما به گفته او مشروعیت کامل دارد.

لیتوانیا خواستار وضع تحریم‌های بیشتر بر رژیم الکساندر لوکاشنکو در بلاروس شده است.

اما لوکاشنکو در برابر پیشنهاد وضع تحریم‌های بیشتر بر رژیم‌اش واکنش نشان داده و گفته که این همه ضعف حکومت‌ها را نشان می‌دهد.

مهاجران بازداشت شده از بلاروس در لیتوانیا
مهاجران بازداشت شده از بلاروس در لیتوانیا

لوکاشنکو گفته که در برابر تحریم‌ها نظارت‌اش بر مرزها را کاهش خواهد داد که باعث سیل مهاجرت‌ها به کشورهای اروپایی خواهد شد.

لیتوانیا پیش از این هم با بحران مهاجرت‌های غیرقانونی در مرزهای این کشور روبروست.

این وضعیت حکومت لیتوانیا را واداشت که وضعیت اضطراری را اعلام کند.

شورای اروپا هم بخاطر این که بلاروس مرزهایش را به روی پناهجویان باز گذاشته عصبانی است.

چارلز میشل، رئیس شورای اروپا روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور لیتوانیا در ویلنوس پایتخت این کشور گفت: "بسیار واضح هستیم، ما در شورای اروپا بگونۀ جدی تاکید داریم که استفاده مهاجرت‌های غیرقانونی و غیرمنظم بگونه ابزار برای فشار آوردن بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را محکوم می‌کنیم و با استفاده از منابع برای مدیریت مرزهای اروپا اطمینان می‌دهم."

چارلز میشل، رئیس شورای اروپا
چارلز میشل، رئیس شورای اروپا

لیتوانیا می‌خواهد جلو آن‌عده از پناهجویانی را بگیرد که می‌خواهد با عبور از این کشور به کشورهای اروپایی توسعه یافته بروند. بیشتر این پناهجویان عراقی‌ها و افغان‌ها اند.

مقام‌های لیتوانیا می‌گویند که شمار پناهجویان که اخیراً با عبور از مرز بلاروس به کشورهای بالتیک رسیده اند به گونه چشمگیری افزایش یافته.

الکساندر لوکاشنکو می‌خواهد از این طریق انتقام تحریم‌های را بگیرد که از سوی غرب بر رژیم او وضع شده.

پس از آن که لوکاشیکو در نتیجه انتخابات اگست سال گذشته یک‌بار دیگر برنده اعلام شد، بسیاری مردم در بلاروس دست به اعتراضات زدند که منجر شد تا نیروهای این کشور عدۀ زیادی را بخاطر اعتراض‌های‌شان بازداشت کنند.

XS
SM
MD
LG