لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۲۱

سازمان ملل: گفتگوهای صلح به گونه واقعی آغاز و به آن اولویت داده شود


آرشیف، گفتگوهای میان افغانان در قطر

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان گفته که گفتگوهای صلح باید به گونه واقعی آغاز شود و اولویت یابد.

دیبرا لاینز، نماینده ویژه ملل متحد برای افغانستان در سفری به دوحه، تلاش‌های خود برای آغاز دوباره گفتگوهای صلح را تشدید کرده است.

دبیرا لاینز دیروز (۱۴ سرطان) با تیم مذاکره‌کننده طالبان در دوحه دیدار کرد.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در صفحه توییتر خود نوشت که در این ملاقات روی نیاز برای صلح و حمایت ملل متحد از این روند بحث شده است.

یوناما افزوده که خانم لاینز با تأکید بر گفتگوهای صلح به عنوان یگانه راه پایان جنگ، به نمایندگان طالبان گفته که گفتگوهای صلح باید به گونه واقعی آغاز و به آن اولویت داده شود.

نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در حالی به دوحه سفر کرده که گفتگوهای صلح در آنجا متوقف است.

روز گذشته شماری از رسانه‌ها، خبرهای را منتشر کردند که گویا طالبان طرحی برای صلح آماده کرده و آن را در اختیار حکومت افغانستان قرار می‌دهد.

اما دفتر سیاسی طالبان در قطر این خبر را رد کرده است. محمد نعیم، سخنگوی دفترسیاسی این گروه در قطر در پیامی به رسانه‌ها نوشته است: "چنین چیزی وجود ندارد."

از مدت‌ها پیش خبرهای امیدوارکننده در مورد صلح افغانستان وجود ندارد، اما در مورد گسترش دامنه جنگ همه روزه خبرهای تازه پخش می‌شود.

تا جای که این مساله نگرانی کشورهای همسایه افغانستان را نیز برانگیخته است.

نخست وزیر پاکستان، دولت افغانستان که کشورش را به ادامه جنگ و حمایت از طالبان متهم می‌کند، بر رسیدن به تفاهم سیاسی در افغانستان تاکید کرده است.

عمران خان، صدراعظم پاکستان
عمران خان، صدراعظم پاکستان

عمران خان دیروز در بلوچستان گفت که نگران آغاز جنگ داخلی در افغانستان است.

خان می‌گوید: "حالا یگانه نگرانی امنیت افغانستان است. من با رئیس جمهور ایران هم صحبت کردم. حالا تلاش ما و همه همسایه‌های افغانستان این است که اینجا یک تفاهم سیاسی به میان آید. جنگ طولانی و بی‌نظمی آغاز نشود، زیرا به این خاطر که به برادران ما در افغانستان آسیب می‌رسد. ضرر آن برعلاوه مهاجرت برای ما این خواهد بود که وابستگی ما به آسیای میانه آسیب می‌بیند."

در همین حال، شیخ رشید وزیر داخله پاکستان هم از حکومت افغانستان و طالبان خواسته که بین هم به گفتگو بنشینند.

رشید افزود: "خواست حکومت عمران خان این است که طالبان و جمعیت اسلامی که در آن اشرف غنی، کرزی، عبدالله عبدالله، وزیر دفاع و دیگران هستند آن‌ها بین خود در افغانستان و یا دوحه بنشینند ما خوشحال می‌شویم آن‌ها هرکسی را که تعیین کنند و مشکلات خود را حل کنند پاکستان آن را می‌پذیرد."

آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان در میدان نبرد
آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان در میدان نبرد

اما حکومت افغانستان تأکید کرده که این کشور به طرف جنگ داخلی نمی‌رود و نیروهای امنیتی افغان می‌توانند که از مردم و کشورشان حفاظت کنند.

حکومت همچنین گفته که به هرگونه گفتگوی صلح حاضر است، اما از طالبان و حامیان‌شان انتقاد می‌کند که بجای گفتگوهای صلح خشونت‌ها را افزایش داده و به جنگ اولویت داده‌اند - چیزی که طالبان آن را نمی‌پذیرند.

XS
SM
MD
LG