لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۰۴

گاردین: افغان‌ها از خروج خاموشانه نیروهای امریکایی از بگرام خشمگین اند


روزنامه‌های جهان
  • بلومبرگ

نشریه بلومبرگ مقاله‌ای را دربارهٔ افغانستان نوشته و گفته که با پیشروی طالبان، برخی مردم مجبور به ترک مناطق‌شان شده‌اند.

این در حالی‌ست که نیروهای امریکایی سرگرم بیرون شدن از افغانستان اند.

نویسندهٔ مقاله بلومبرگ می‌نویسد که به دلیل پیشروی سریع طالبان در مناطق شمال افغانستان، برخی مردم در حال فرار اند.

در این مقاله نگاشته شده که فرار مردم از خانه‌های‌شان در شمال افغانستان جزی از یک بحران دیگر پناهندگی خواهد بود که با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان رو به گسترش است.

در مقاله بلومبرگ از سخنان روز دوشنبه محمد امیری، معاون سخنگوی ارگ ریاست جمهوری نقل شده که گفته، جنگجویان طالبان زمین‌های زرعتی را سوختانده و مردم را مجبور به ترک خانه‌های‌شان کرده‌اند.

اما طالبان در مورد این اظهارات هنوز چیزی نگفته اند.

این گروه قبلاً گفته که حقوق همه شهروندان محفوظ خواهد بود.

بلومبرگ در ادامه می‌نویسد که با پیشروی طالبان به مناطق شمال و تصرف ولسوالی‌های سرحدی، سربازان افغان مجبور شدند که به تاجیکستان فرار کنند.

سربازان و افسران فراری افغان در بدخشان به بخش تاجیکستان رادیو آزادی گفته اند که اگر فرار نمی‌کردند،کشته می‌شدند.

  • گاردین

روزنامه گاردین مقاله‌ای را درباره خروج نیروهای امریکایی از پایگاه هوایی بگرام تحت عنوان به نشر رسیده: "افغان‌ها به خاطر خروج ناگهانی و خاموش نیروهای امریکایی از بگرام خشمگین اند"، نوشته است.

بیشتر در این مقاله می‌خوانیم که مقام‌های نظامی افغان می‌گویند، امریکایی‌ها بعد از ۲۰ سال زندگی در بگرام انرژی برق را قطع کرده، خاموشانه بدون این که به قوماندان جدید افغان اطلاع دهند، پایگاه را ترک کردند.

گاردین در ادامه مقاله از جنرال میر اسدالله کوهستانی، قوماندان جدید پایگاه نظامی بگرام نقل کرده که می‌گوید، آ‌ن‌ها دو ساعت پس از خروج نیروهای امریکایی اطلاع یافتند که قوا پایگاه را ترک کرده.

اما نویسندهٔ مقاله از قول سونی لگیت، سخنگوی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان نوشته که موضوع خروج نیروهای با رهبران افغان هماهنگ شده بود.

نیروهای امریکایی روز جمعه دوم ماه جولای اعلام کردند که پایگاه هوایی بگرام را ترک کرده‌اند.

در پایان مقاله می‌خوانیم که تا روز دوشنبه، سه روز بعد از این که نیروهای امریکایی این پایگاه را رها کردند، نیروهای افغان سرگرم جمع‌آوری بقایای اشیای بودند که از هجوم برخی مردم در این پایگاه برجا مانده بود.

گفته می‌شود اندکی بعد از آن که سربازان امریکایی پایگاه بگرام را ترک کردند، برخی مردم محل وارد پایگاه شده بودند.

XS
SM
MD
LG