لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۳۵

پنتاگون: نیروهای افغان از مردم و خاک‌شان حفاظت کنند


آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان

مقام‌های وزارت دفاع امریکا گفته‌اند که زمان آن فرا رسیده است که نیروهای افغان از مردم و خاک خود حفاظت کنند.

پنتاگون با تاکید به توانایی نیروهای افغان گفته که زمان آن فرا رسیده است که این نیروها از کشور خود دفاع و حفاظت کنند.

مقام‌های وزارت دفاع امریکا گفته‌اند که زمان و تلاش زیادی را هزینه انتقال مسوولیت و بلند بردن توانایی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان کرده‌اند و اکنون مسوولیت این نیروهاست که از قلمرو خود حفاظت کنند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون روز گذشته (۶ جولای) نیز به خبرنگاران گفت که حمایت امریکا از حکومت افغانستان در فصل جدید همکاری‌ها ادامه خواهد یافت.

کربی می‌گوید: "من فکر می‌کنم پیامی که ما برای آن‌ها به عنوان یک دولت داریم این است که ما با حکومت و مردم افغانستان روابط و همکاری‌های خود را ادامه خواهیم داد. این روابط متفاوت از ۲۰ سال گذشته خواهد بود."

جان کربی، سخنگوی پنتاگون
جان کربی، سخنگوی پنتاگون

سخنگوی پنتاگون افزود که ایالات متحده به پشتیبانی مالی، لوجستیکی و از نظر تجهیز و تأمین مالی نیروی هوایی، به ویژه فراهم‌سازی چرخبال‌ها برای این نیروها ادامه خواهد داد، اما ماموریت زمینی نیروهای خارجی در افغانستان پایان می‌یابد.

ایالات متحده درحالی به پایان دادن ماموریت زمینی خود در افغانستان و واگذاری مسوولیت به نیروهای افغان تاکید می‌کند که روند خروج نظامیان این کشور از افغانستان به ۹۰ درصد رسیده است.

انتظار می‌رود وزیر دفاع افغانستان نیز امروز با همتای ترک خود دیدار و درباره تامین امنیت میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی گفت‌وگو کند.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه گفته که موضوع اصلی بحث و گفتگوی هردو درباره امکانات لوجستیکی و مالی خواهد بود که انتظار می‌رود ایالات متحده و جامعه جهانی برای امنیت این میدان هوایی مهم فراهم کنند.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه
خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه

ترکیه گفته است، اگر جامعه جهانی مسوولیت پشتیبانی لوجستیکی و مالی میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی را بر دوش گیرد، ترکیه مسوولیت تامین امنیت این میدان را خواهد پذیرفت.

طالبان به گونه آشکار با این موضوع مخالفت کرده‌اند، اما حکومت افغانستان گفته که افغان‌ها آماده دفاع از کشورشان هستند.

دواخان مینه‌پال، رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت به رادیو آزادی گفت که از گذشته افغانستان درس‌های مهم آموخته شده و افغان‌ها اجازه نمی دهند که دوباره جنگ داخلی در این کشور آغاز شود.

مینه‌پال افزود: "همه مردم افغانستان برادر هستند، یکدیگر را نمی‌کشند. آن‌ها محافظت از نظام و پشتیبانی از نظام را مسوولیت خود می‌دانند."

پس از بیرون شدن نیروهای خارجی، امیدی از کاهش جنگ محسوس بود، اما با آغاز این خروج برعکس، نبردها در این کشور شدت گرفته است.

حکومت افغانستان، طالبان را مسوول افزایش جنگ و خونریزی‌ها در این کشور می‌داند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان
محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور غنی روز گذشته در نشست کابینه گفت: "مسوولیت خونریزی به عهده طالبان و حامیان آن‌هاست. شکی در این امر وجود ندارد. این باید به گوش همه ملت افغانستان برسد. من مصاحبه خود را به خاطر می‌آورم، من گفتم طالبان و پاکستان باید تصمیم بگیرد. آن‌ها تصمیم گرفته اند که بجنگند، اکنون آن‌ها مسوول همه تخریب‌ها و خونریزی‌ها هستند."

اما طالبان این ادعاها را رد کرده و حکومت را به ایجاد موانع در برابر صلح متهم کرده‌اند.

حکومت افغانستان از طالبان خواسته است که هرگونه شرایط خود در مذاکرات صلح را با هیئت افغانستان در دوحه در میان بگذارند، تا دو طرف بتوانند برای پایان دادن به جنگ روان به توافق برسند.

اما مذاکرات صلح در دوحه که نزدیک به ۱۰ ماه پیش آغاز شده، تاکنون پیشرفتی نداشته است.

XS
SM
MD
LG