لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۹

وزارت تحصیلات عالی: تعطیلی نهادهای آموزشی تا چهارم عید تمدید شد


محصلین پوهنتون کابل پس از آغاز درس‌های حضوری.

وزارت تحصیلات عالی از تمدید تعطیلی همه پوهنتون‌ها و نهادهای آموزشی تحصیلات‌عالی تا چهارم عید سعید اضحی خبر می‌دهد.

اگرچه وزارت‌معارف و صحت عامه در پیوند به تمدید تعطیلی مکتب‌ها تاکنون چیزی نگفته‌اند، اما مسئولان در وزارت صحت می‌گویند که باتوجه به آمار روزافزون مبتلایان ویروس کرونا، احتمال تمدید محدودیت‌های وضع شده، وجود دارد.

حنیف فرزان معاون سخنگوی این‌ وزارت‌ گفت که پس از چهارم عید سعید اضحی به‌گونه‌ تدریجی و مشروط به تطبیق واکسین ضد ویروس کرونا پوهنتون‌ها و نهادهای آموزشی تحصیلات‌عالی دوباره بازگشایی خواهند شد.

شماری از محصلین یک پوهنتون خصوصی در کابل
شماری از محصلین یک پوهنتون خصوصی در کابل

او افزود: "براساس طرح مشترک وزارت‌های تحصیلات عالی معارف، صحت‌عامه و اتحادیه نهادهای تحصیلات‌های خصوصی آنعده نهادهای تحصیلی که روند تطبیق واکسین کرونا در آن‌ها کاملا تطبیق گردیده باشد و سیر قسمی و نزولی گردش ویروس کرونا در آن کمتر باشد دروس حضوری آن‌ها بعد از چهارم عید با رعایت تدابیر وقایوی آغاز می‌گردد."

او گفت که آن عده ولایت‌های که سیر گردش ویروس کرونا در حالت صعودی قرار دارد، شامل این روند نبوده و پس از تطبیق واکسین ضد ویروس کرونا و با تغییر مسیر بیماری به صورت نزولی می‌توانند دروس خویش را به صورت حضوری آغاز کنند.

با این حال اگرچه وزارت صحت و معارف از تمدید تعطیلی مکتب‌ها به‌گونه واضح تاکنون چیزی نگفته، اما میرویس علیزی معاون سخنگوی این وزارت می‌گوید اگر وضعیت چنین ادامه یابد احتمال تمدید تعطیلی نهادهای آموزشی وجود دارد.

او گفت: "فعلاً هم واقعات مثبت ویروس کرونا درحال افزایش است، به این اساس اگر در همین وضعیت قرار داشته باشیم امکان از این است که محدودیت‌های که وضع گردیده دوباره تمدید شود."

یک بیمار مبتلا به بیماری ویروس کرونا در یکی از شفاخانه درمان این بیماران در کابل.
یک بیمار مبتلا به بیماری ویروس کرونا در یکی از شفاخانه درمان این بیماران در کابل.

در همین‌حال یک منبع در وزارت‌ صحت به رادیو آزادی گفته که طرح تعطیلی نهادهای آموزشی تا چهارم عید سعید اضحی را آماده کرده‌‌اند و اگر این طرح از سوی ریاست جمهوری تصویب شود نهادهای آموزشی به دو هفته‌ دیگر تعطیل خواهند شد.

این در حالی‌است که در کنار ویروس کرونا آمارهای مثبت بیماری قارچ ‌سیاه نیز در حالی افزایش است.

به گفته آقای میرویس علیزی تاکنون ۱۰ مورد مثبت قارچ سياه شناسایی شده که از این میان یک‌تن در نتیجه‌ی آن جان‌اش را از دست داده‌است.

افزون بر بیماری قارچ‌ سیاه، آمارهای رسمی مثبت ویروس کرونا در افغانستان نیز در حال افزایش است.

به تازه‌گی وزارت صحت اعلام کرده که تنها در یک‌شبانه روز گذشته یک هزار ۲۲۶ تن تازه به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده و ۸۴ تن دیگر نیز جان‌شان را از دست داده‌اند.

با ثبت موردهای جدید، آمارهای رسمی نشان می‌دهد که موردهای مثبت کووید-۱۹ در افغانستان به بیش از ۱۳۱ هزار و ۵۰۰ تن رسیده‌است.

XS
SM
MD
LG