لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۳۲

۸ شورشی مظنون و ۲ سرباز هندی در کشمیر کشته شده اند


آرشیف، یک سرباز هندی

هشت شورشی مظنون و دو سرباز هندی در منطقۀ مورد منازعه کشمیر، کشته شده اند.

پولیس هند می‌گوید، هشت شورشی مظنون و دو سرباز اردوی این کشور در یک سلسلۀ عملیات ضد شورش در منطقۀ مورد منازعۀ کشمیر، کشته شده اند.

به نوشتۀ خبرگزاری اسوشیتدپرس، این افراد از روز چهارشنبه به این‌سو در پنج رویداد جداگانه در حالی کشته شده اند که در هفته‌های اخیر خشونت‌ها در این منطقۀ همالیا افزایش یافته است.

اردوی هند گفته که دو سرباز و دو شورشی روز پنجشنبه در اثر درگیری در امتداد خط کنترولی کشته شدند، منطقۀ سرحدی کاملاً نظامی که کشمیر را بین پاکستان و هند، دو همسایه‌ رقیب دارای اسلحۀ هسته‌ای تقسیم می‌کند.

اردوی هند در اعلامیه‌ای گفته، درگیری زمانی آغاز شد که سربازان هندی از وردود گروهی از شبه نظامیان از بخش پاکستان به منطقۀ تحت کنترل هند، جلوگیری کردند.

این نخستین رویداد از اواخر فبروری به این‌سو بود. به تاریخ ۲۵ فبروری سال‌جاری هند و پاکستان دوباره توافق آتش بس سال ۲۰۰۳ میلادی را تأیید کردند.

دیروز(۱۷ سرطان) به نشانه اعتراض در برابر حکومت هند، بسیاری از مغازه‌ها به مناسبت پنجمین سالگرد کشته شدن برهان وانی یک قوماندان محبوب شورشی، در برخی مناطق کشمیر مسدود بودند.

یک پوسته امنیتی نیروهای هندی
یک پوسته امنیتی نیروهای هندی

برهان وانی همراه با دو تن از همدستانش در اثر درگیری با نیروهای هندی در سال ۲۰۱۶ کشته شدند. مرگ وی منجر به ماه‌ها اعتراض و درگیری‌های گسترده در این منطقه شد. حداقل ۱۰۰ تن، عمدتاً مردان جوان کشته و هزاران تن دیگر زخمی شدند.

رهبران جدایی طلب کشمیر برای بزرگداشت از سالگرد کشته شدن برهان وانی خواستار اعتصاب عمومی شده اند.

نیروهای دولتی هند دیروز در سرک‌های کشمیر گزمه می‌کردند و شهر زادگاه برهان وانی را در انتظار اعتراضات ضد هند، مسدود کرده اند.

برهان وانی جان تازه‌ای به جنبش ستیزه جویان در کشمیر داده، به گفتۀ مقام‌ها از زمان کشته شدن او تا اکنون، صدها مرد جوان به صفوف شورشیان پیوسته اند.

شورشیان در کشمیر از سال ۱۹۸۹ میلادی تا اکنون با حاکمیت هند می‌جنگنند.

بیشتر مسلمانان کشمیر از هدف شورشیان برای متحد ساختن سرزمین کشمیر، یا تحت حکومت پاکستان و یا به حیث یک کشور مستقل حمایت می‌کنند.

هند اصرار دارد که ستیزه جویی در کشمیر، تروریزم مورد حمایت پاکستان است.

پاکستان این اتهام را رد می‌کند و بیشتر کشمیری‌ها آن را یک مبارزه قانونی برای آزادی می‌دانند.

از سال ۱۹۸۹ میلادی تا اکنون ده‌ها هزار فرد ملکی، شورشی و نیروهای دولتی هند در نتیجۀ درگیری‌ها در منطقۀ کشمیر تحت کنترول هند، کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG