لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ اسد ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۵

درگیری‌ها بار دیگر در منطقۀ مرزی بین قرغیزستان و تاجیکستان رخ داده


درگیری‌ها بار دیگر در منطقۀ مرزی مورد مناقشه بین قرغیزستان و تاجیکستان رخ داده.

درگیری‌ها بار دیگر در منطقۀ مرزی مورد مناقشه بین قرغیزستان و تاجیکستان رخ داده.

نیروهای مرزی قرغیزستان و تاجیکستان دیروز(۱۷ سرطان) بار دیگر در منطقۀ مرزی مورد منازعه بین این دو کشور آسیای میانه، درگیر شدند.

در این رویداد که هر یک، جانب مقابل را به آغاز درگیری متهم می‌کند، یک تن از پرسونل نیروهای قرغیزستان کشته شد و یک تن دیگر زخم برداشت.

قرغیزستان و تاجیکستان ارقام متفاوت را در مورد تلفات جانب مقابل، ارائه کرده اند.

نیروهای مرزی تاجیکستان
نیروهای مرزی تاجیکستان

درگیری اخیر به دنبال زد و خوردهای شدید ماه اپریل در بخش دیگر از مرز قرغیزستان و تاجیکستان که منجر به کشته شدن بیش از ۵۰ فرد ملکی و پرسونل نیروهای مرزی دو کشور شد، رخ داده است.

این خشونت‌ها نگرانی جدی را در مورد درگیری‌های گسترده بین این دو همسایه، به میان آورده است.

کمیته امنیت ملی تاجیکستان جانب قرغیزستان را مقصر رویداد اخیر دانسته و گفته است، چهار تن از نیروهای مرزی قرغیزستان"به‌طور غیرقانونی" از مرز نزدیک به منطقۀ دیواشتیچ عبور کرده بودند.

در گزارش این کمیته گفته شده که این چهار تن لباس‌های نظامی و ملکی بر داشتند، با کلاشنیکوف مسلح بودند و می‌خواستند ۹ اسب را بدزدند.

به گفتۀ کمیته امنیت ملی تاجیکستان، نیروهای مرزی قرغیزستان، با وصف هشدارهایی نیروهای مرزی تاجیکستان در مورد نقض خط مرزی دولتی، به سوی آنها تیراندازی کردند.

نیروهای مرزی قرغیزستان
نیروهای مرزی قرغیزستان

در نتیجه فیرهای جوابی، دو تن از نیروهای مرزی قرغیزستان و دو تن از نیروهای مرزی تاجیکستان زخمی شده اند.

کمیته امنیت ملی قرغیزستان درگیری با نیروهای مرزی تاجیکستان را تأیید نموده، اما روایت کاملا متفاوت از این رویداد ارائه کرده است.

بر اساس گزارش این کمیته، یک واحد مرزی قرغیزستان سوار بر اسب در ولسوالی لیلهک در منطقه باتکن در حال گزمه بودند که مورد حملۀ نیروهای مرزی تاجیکستان قرار گرفتند.

طرف قرغیزستان همچنین گفته، در نتیجۀ این درگیری شماری از نیروهای مرزی تاجیكستان كشته و زخمی شده اند.

اما تاجیکستان وارد شدن تلفات بر نیرو هایش در این رویداد را تأیید نكرده است.

حدود نصف از ۹۷۰ کیلومتر مرز مشترک بین قرغیزستان و تاجیکستان تا هنوز مشخص نشده و با گذشت بیش از سه دهه از استقلال این دو کشور از اتحادشوروی سابق، این مسئله به تنش‌ها و درگیری‌ها منجر شده است.

XS
SM
MD
LG