لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۴۹

اشرف غنی: گروه طالبان خواستار جنگ است


محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان حین سخنرانی در یک همایش در ولایت خوست.

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز شنبه (۱۹ سرطان) در همایشی در ولایت خوست گفت که به صلح باورمند است اما طالبان هنوز خواستار جنگ هستند و به میز مذاکره نمی‌نشینند.

رئیس جمهور غنی گفت که اگر قرار است طالبان فردا وارد گفت‌وگو شوند، باید امروز جلو بیایند و مشکلات فعلی را از راه گفت‌وگو حل کنند: "اگر فردا می‌نشینید، چرا امروز نمی‌نشینید؟ همه گفت‌وگو و مذاکره را می‌دانیم، زمانی‌که یک طرف می‌خواهد مذاکره کند و طرف دیگر قبول نمی‌کند، آیا این انصاف است؟ این امر خدا است که نخست به صلح دعوت کنید و اگر نپذیرفتند در مقابل‌شان به‌پاخیزید."

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان میدان هوایی بین‌المللی خوست را افتتاح کرد
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان میدان هوایی بین‌المللی خوست را افتتاح کرد

رئیس جمهوری غنی این اظهارات را پس از افتتاح میدان هوایی بین‌المللی خوست ابراز کرد.

آقای غنی افزود در جنگ روان افغانستان، روزانه صدها تن می‌میرند و پروژه‌های عامه زیادی نیز آسیب می‌بینند که مسئول آن طالبان هستند.

اما طالبان پیش از این بارها گفته‌اند که به تاسیسات عامه و پروژه‌های اقتصادی آسیب نمی‌رسانند.

آقای غنی افزود که طالبان در عوض اجرای قوانین شرعی، بر اجرای توافق‌نامه امضا شده با ایالات متحده تاکید دارند.

آرشیف، نیروهای افغان در حال نبرد با طالبان
آرشیف، نیروهای افغان در حال نبرد با طالبان

آقای غنی در حالی بر گفت‌وگوهای صلح تاکید کرده که طالبان حملات خود را شدت بخشیده‌اند و شمار زیادی از ولسوالی‌ها را در ولایات کشور سقوط داده‌اند، چیزی که مقام‌های دولتی آن ‌را عقب‌نشینی تاکتیکی می‌نامند.

رئیس جمهور غنی همچنین از نظامیان خواست که ولسوالی‌های از دست رفته را پس بگیرند.

این در حالی است که در سه هفته اخیر طالبان نه ولسوالی پکتیا را یکی پی دیگری سقوط دادند. به دنبال آن، مسئولان ملکی و نظامی محلی در پکتیا به شدت مورد انتقاد قرار گرفتند و شماری از آنها برکنار و افراد جدید به جای آنها تعیین شدند.

رئیس جمهور غنی همچنین گفت که حاضر است همین امروز با طالبان به میز مذاکره بنشیند، اما شرایطی را در این زمینه مطرح کرد: "برای چه کسی می‌جنگید؟ اگر برای افغانستان، اگر می‌خواهید دست دیگران از افغانستان کوتاه شود، اگر افغانستان را دوست دارید، به من قول دهید که خط دیورند را نمی‌پذیرید، به من قول دهید که افغانستان از مسیر چهارطرفه به مسیر یک طرفه تغییر نمی‌دهید، به من قول دهید که آب افغانستان را نمی‌فروشید."

گروه طالبان سوال‌های رادیو آزادی برای دانستن موضع این گروه در باره اظهارات تازه آقای غنی را بی‌پاسخ گذاشتند، اما در گذشته این گروه گفته که دولت در گفت‌وگوها جدی نیست.

XS
SM
MD
LG