لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۵۳

انستیتوت ملی موسیقی دو آهنگ حماسی را به نیروهای امنیتی افغان اهدا کرد


آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان

انستیتوت ملی موسیقی افغانستان دو آهنگ حماسی را که در حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی بازخوانی شده، به این نیروها اهدا کرد.

"ای سربازه یاره" و "په مینه د وطن" دو آهنگی است که انستیتوت ملی موسیقی افغانستان در حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور بازخوانی کرده است.

احمد ناصر سرمست، رئیس این انستیتوت روز دو شنبه (۲۱ سرطان) در هنگام معرفی این سرودها گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی پاسبانان این کشور و ارزش‌ها هستند و باید از آن‌ها حمایت شود.

آقای سرمست گفت که انستیتوت ملی موسیقی افغانستان در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور ایستاده است.

احمد ناصر سرمست، رئیس انستیتوت موسیقی افغانستان
احمد ناصر سرمست، رئیس انستیتوت موسیقی افغانستان

سرمست می‌گوید: "هر دوی این سرود توسط آرکستر انستیتوت ملی موسیقی افغانستان و آوازخوانان ما ثبت و تهیه شده است. این سرودها را به نیروهای امنیتی و دفاعی اهدا می‌کنیم. انستیتوت ملی موسیقی افغانستان وظیفه ملی و میهنی خود می‌داند که در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی بایستد."

سرود "ای سربازه یاره" از ساخته‌های استاد گل‌زمان در حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی وقت توسط آواز خان معروف کشور بخت زمینه خوانده شده بود.

همچنین سرود "په مینه د وطن" از ساخته‌های استاد سلیم سرمست است که در زمان جمهوریت محمد داوود بار اول توسط استاد ناشناس، استاد مهوش و همراهان‌شان خوانده شده بود.

انستیتوت ملی موسیقی افغانستان گفته که هر دو سرود را محمدقمبر نوشاد آهنگساز جوان این انستیتوت تازه تصنیف و آرکستر انستیتوت ملی موسیقی بازخوانی کرده است.

در همین حال وحید عمر، مشاور ارشد رئیس جمهوری در امور عامه و ارتباطات استراتژیک گفته که موسیقی و حماسه‌سرایی همواره به نیروهای امنیتی و دفاعی انگیزه‌بخش بوده و آن‌ها را روحیه می‌دهد.

وحید عمر، مشاور رئیس جمهور افغانستان در امور عامه و ارتباطات استرتیژیک
وحید عمر، مشاور رئیس جمهور افغانستان در امور عامه و ارتباطات استرتیژیک

عمر می‌گوید: "موسیقی و حماسه‌سرایی در ایجاد انگیزه، مورال و بیداری برای مقاومت‌ها در برابر ظلم و مقاومت‌ها نقش مهم دارد. جنگ نظامی، سیاست و همه یک‌سو، اما کار هنری و بیدارگیری طرف دیگر."

این آهنگ‌ها در حالی در حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بازخوانی شده که وضعیت امنیتی در این کشور وخیم بوده و در همه ولایت‌های افغانستان درگیری ادامه دارد.

حکومت و طالبان در بخش‌های گوناگون این کشور درگیر هستند و تحلیلگران حامی نیروهای دولتی، با اشاره به سقوط برخی ولسوالی‌ها تقویت روحیه نیروهای امنیتی و دفاعی را بسیار مهم می‌دانند.

XS
SM
MD
LG