لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۵۷

مقام‌های صحی امریکا: کسانی که به‌گونه کامل واکسین شده‌اند به دوز دیگر نیاز ندارند


آرشیف، واکسیناسیون کرونا در امریکا

مقام‌های صحی ایالات متحده گفته اند، کسانی که به گونۀ کامل واکسین ویروس کرونا را دریافت کرده‌اند نیاز به گرفتن دوز دیگر ندارند.

شرکت تولید کنندۀ واکسین فایزر هفتۀ گذشته به طور غیرمنتظره اعلام کرد که از مقام‌های مسوول در امریکا می‌خواهد که جواز تزریق دوز سوم واکسین فایزر را دهند.

این شرکت گفته است که تزریق دوز «تقویت کنندۀ» واکسین فایزر معافیت بدن افراد را به گونۀ چشمگیر بلند خواهد برد و شاید در جلوگیری از مبتلا شدن افراد به نوع دلتای ویروس کرونا کمک کند.

این نوع ویروس در بسیاری کشور‌ها در حال سرایت است.

پس از اعلام شرکت تولید کنندۀ واکسین فایزر، نمایندگان شرکت در نشستی با مقام‌های صحی و خدمات بشری ایالات متحده، اطلاعات مقدماتی در مورد آنچه را دوز «تقویت کننده» خوانده شده، با آنان شریک کردند.

واکسین ضد کرونای ساخت شرکت فایزر
واکسین ضد کرونای ساخت شرکت فایزر

شرکت فایزر گفته است که اطلاعات بیشتر را با مقام‌ها در میان خواهد گذاشت.

داکتر انتونی فوچی، متخصص ارشد امریکایی در بخش ویروس کرونا گفته است که در ملاقات، اطلاعات بسیار مفید پیشکش شد و پیش از ایجاد پالیسی نو برای ایالات متحده، مقام‌ها این طرح را به گونه‌ای کامل مطالعه خواهند کرد.

او به شبکۀ خبری سی‌ان‌ان گفته است که بر بنیاد اطلاعات دست داشته در حال حاضر آماده نیستند تصمیمی بگیرند.

فاوچی افزود که واکسین فوق‌العاده موثر است و اکنون در این مورد بحث می‌شود که موثریتش چقدر دوام خواهد کرد.

داکتر فوچی گفت: "واکسین عالی است که ممکن برای دوامش به تقویت نیاز باشد."

سازمان صحی جهان اوایل دیروز دوشنبه دوازدهم ماه جولای گفت، در حالی که برخی کشور‌ها واکسین‌های ویروس کرونا را دریافت نکرده‌اند، کشور‌های ثروتمند نباید دوز تقویت کنندۀ واکسین را برای افراد واکسین شده در برابر کرونا سفارش کنند.

تدوروس ادهانوم گبریاسوس، رئیس سازمان صحی جهان
تدوروس ادهانوم گبریاسوس، رئیس سازمان صحی جهان

تدروس ادهانوم گبریاسوس، رئیس این سازمان افزوده است که اولویت باید به کسانی داده شود که هنوز حتی اولین دوز واکسین را دریافت کرده نتوانسته اند.

به گزارش مرکز خبر رادیو آزادی، تا کنون تنها اسرائیل روند تزریق دوز سوم واکسین بر افرادی را آغاز کرده که سیستم معافیت بدن‌شان ضعیف است.

هرچند بسیاری مردم اسرائیل واکسین شده‌اند، اما این کشور در هفته‌های اخیر شاهد افزایش سریع موارد تازۀ ویروس کرونا بوده است.

XS
SM
MD
LG