لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ اسد ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۳

حامد کرزی: به‌زودی گفت‌وگوهای جدی صلح آغاز می‌شود


حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان گفته که گفت‌وگوهای جدی صلح به زودی آغاز خواهد شد. وی نسبت به تغییر وضعیت جاری اظهار خوشبینی کرد.

آقای کرزی به روز سه‌شنبه (۲۲ سرطان) در نشست خبریی در کابل گفت که وضعیت جاری در حال تغییر است و گفت‌وگوهای صلح به زودی به گونۀ جدی آغاز خواهد شد.

کرزی می‌گوید: "این حالت در حال گذر است. جنگ٬ جنگ بیگانه است. نجات از این جنگ بیگانه راهش صلح و برادری است. ما به صلح می‌رسیم. شما به زودی شاهد آغاز گفت‌وگوهای جدی صلح خواهید بود. حوصله کنید و به طرف صلح برویم."

آقای کرزی افزود که اخیراً در رسانه‌های اجتماعی خبرهایی پخش شده که گویا نظام سقوط خواهد کرد یا دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته از بین خواهند رفت، اما به گفتۀ او جای هیچ نگرانی در این مورد وجود ندارد.

به باور او، وضعیت جاری به زودی تغییر خواهد کرد و از تمام افغانان خواست که برای تغییر وضعیت از حوصله کار گیرند.

آرشیف٬ شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان
آرشیف٬ شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

رئیس جمهور پیشین افغانستان با اشاره به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفت که امریکا تعهدی را که در پیوند به تأمین صلح با افغانستان کرده بود، عملی نکرد.

اما امریکا بارها تأکید کرده که به همکاریش با افغانستان ادامه خواهد داد و حضور دیپلماتیکش در این کشور ادامه خواهد یافت.

به تازگی زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان برای تسریع گفت‌گوهای صلح به دوحه رفته و با هیئت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان دیدار و گفت‌وگو کرده است.

آقای کرزی با اشاره به شرایط حساس جاری از هر دو طرف جنگ خواست که صلح کنند: "بالای طالبان صدا می‌کنم هر چیزی که در این ۲۰ سال ساخته شده از افغانان است و از خارجی‌ها نیست. ویرانش نکنید. بالای حکومت افغانستان صدا می‌کنم که از فرصت به میان آمده در راستای صلح استفاده کند، ضایعش نسازد، تلاش کند و هر چه زود از طریق گفت‌وگو و صلح به ایجاد یک حکومت ملی برسد."

آقای کرزی با اشاره به سقوط ولسوالی‌ها در هفته‌های اخیر به دست طالبان، گفت که این گروه با سقوط ولسوالی‌ها هیچ چیزی به دست نخواهد آورد.

رویارویی نیروهای افغان با طالبان
رویارویی نیروهای افغان با طالبان

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در واکنش به اظهارات رئیس جمهور پیشین افغانستان گفت که این گروه از قبل راه صلح را انتخاب کرده است.

آقای مجاهد از حکومت انتقاد کرد که با گذشت ۱۶ ماه فرصت را از دست داده و نمی‌خواهد که در روند صلح پیشرفتی به میان آید.

اما حکومت افغانستان طالبان را مسوول تاخیر در روند صلح دانسته و از تعهد خود در پیوند به صلح سخن گفته است.

XS
SM
MD
LG