لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۲۷

اعلام پلان همه‌جانبه‌ای تغییر اقلیم توسط اتحادیۀ اروپا


کمیسیون اتحادیه اروپا

اتحادیۀ اروپا پلان همه‌جانبۀ خود برای مقابله در برابر تغییر اقلیم را اعلام کرد.

کمیسیون اتحادیۀ اروپا، ادارۀ تنفیذی این سازمان روز چهارشنبه (۱۴ جولای) بیش از ده پیشنهاد را اعلام کرد که تاسیسات انرژی، موترها، طیاره‌ها، فابریکه‌ها، تجارت و وسایل گرم نگه داشتن خانه‌ها را شامل می‌شود.

۲۷ کشور عضو و پارلمان اتحادیۀ اروپا باید دربارۀ هر یکی از این پیشنهادها باهم مذاکره کرده، آن را تصویب کنند. این پروسه شاید دو سال را دربر گیرد.

اورزلا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیۀ اروپا گفت که اروپا اکنون اولین قارۀ است که یک ساختار همه جانبه را برای رسیدن به اهداف اقلیمی خود مطرح می‌کند.

اورزلا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا
اورزلا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا

وی افزود: "ما هدف مشخص داریم ولی اکنون نقشۀ راه برای رسیدن به آن را ارایه می‌کنیم."

این پیشنهادها شامل ممنوعیت فروش موترهای پترولی و دیزلی تا فرا رسیدن سال ۲۰۳۵ می‌شود که انتظار می‌رود با مقاومت گروه‌های لابی و کشورهای مانند فرانسه و جرمنی روبرو شود.

اقدام‌های دیگر، شرکت‌های تولید انرژی، خطوط هوایی و فابریکه‌ها را مجبور می‌کند که بخاطر انتشار گاز کاربن دای اوکساید، پول بیشتر بپردازند.

همچنین صنعت حمل و نقل برای اولین بار مکلف می‌شود که هزینۀ تولید آلودگی خود را بپردازد.

کمیسیون اتحادیۀ اروپا همچنین می‌خواهد که برای اولین بار مالیات بر کاربن در سرحدات‌اش وضع کند.

تولید کنندگان صنایع کاربن در کشورهای خارج از اتحادیۀ اروپا مکلف خواهند بود که هزینۀ تولید کاربن دای اکساید خود را بپردازند.

آرشیف
آرشیف

درحالی که اتحادیه اروپا هشت فیصد گازهای گلخانه‌ای جهان را تولید می‌کند اما می‌خواهد که در سبز کردن اقتصاد، نقش رهبری کننده را بازی کند.

اتحادیۀ اروپا می‌خواهد که انتشار گازهای گلخانه‌ای را از سطح سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۳۵ میلادی ۵۵ درصد کاهش دهد و تا سال ۲۰۵۰ به صفر برساند.

XS
SM
MD
LG